PROJE YARIŞMASINDAN GÜMÜŞ MADALYA
admin • 18 Mayıs 2011 19:43:30 
PROJE YARIŞMASINDAN GÜMÜŞ MADALYA

 

Projeye 42 ülkeden 7150 proje katılmış olup büyük finalde yazılım alanında 35 proje yarışmıştır. Binlerce kişinin katılımıyla Ankara Atlantik Eğitim Kurumlarında 15 Mayıs 2011 tarihinde proje sunumları gerçekleştirilmiş olup ödül töreni ise 16 Mayıs 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanı, Milletvekilleri, Bürokratlar, Sanayiciler, Akademisyenler, Sektör Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla MEB Şura Salonunda gerçekleştirilmiştir.
Yazılım geliştirme alanında ilk 4 derece içerisinde Türkiye’den sadece R.A.Ö.Fen Lisesi öğrencilerinin olması ve aynı projeyle TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasına müracaat edilmesine rağmen Bursa Bölge sergisine davet edilmemesi dikkati çekti.
Başarılarından dolayı öğrenciler ve Fen Lisesi madalya, kupa ve başarı belgeleriyle ödüllendirilirken ayrıca okula akıllı tahta hediye edildi.
R.A.Ö.Fen Lisesi 2011 yılında 8 projeyle araştırma projeleri yarışmasına, 35 öğrenciyle de olimpiyatlara katılmış; daha önce de TÜBİTAK, MEF-EBAV v.b. yarışmalarda ve olimpiyatlarda Türkiye dereceleri almış ve bu projeyle de başarısını uluslar arası alana taşımıştır. R.A.Ö.Fen Lisesinin proje alanındaki çalışmaları gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse özel kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından takdirle karşılanmakta olup yapılan çalışmalar desteklenmektedir.
Okul Müdürü Coşkun BAKIRTAŞ şunları söyledi: Öğrencilerimizin başarısı hem okulumuzun, hem ilimizin, hem de ülkemizin gururu olmuştur. Aynı zaman da okul kültürünün gelişmesine ciddi katkı sağlamıştır. Gelişmişliğin genel simgesi olan teknoloji alanında öğrencilerimizin göstermiş olduğu başarısı çeşitli hediyelerle ödüllendirilmiş olup yapılması düşünülen pek çok çalışmaya da ışık tutmuştur. Geleceği hayalleriyle inşa edecek ve bu hayallerini projelendirerek hayata geçirecek istekli ve üretici öğrencileri teşvik etmek, onların gelecekte iyi bir teknoloji okur-yazarı olmasının yanında bu kültürü yaşayan ve yaşatan bireyler olmalarını sağlamak projenin olduğu kadar okulumuzun da amaçlarından birisidir. Birçok yenilikler gibi teknolojik yeniliklerin de öncelikle eğitim kurumlarına taşınarak gençlerin yetişmesine ışık tutması sağlanmalıdır. Çünkü, gelişmişliğin genel simgesi teknolojidir. Eğitim kurumlarına; bilgisayar kullanımı, bilgisayar destekli eğitim, Web tabanlı eğitim, uzaktan eğitim, bilgisayar okur – yazarlık kavramları girdikçe daha büyük başarıların yakalanacağı muhakkaktır.
Eğitim ve öğretim anlayışında bireylerin kendi kendine araştırma yapabilmesi, sorun çözebilmesi ve kendi kendine öğrenebilmesi odak unsurdur. Bu durumda okullar, araştırma yapabilme, etkin öğrenme, verimli çalışabilme gibi tekniklerin kazandırılmasını sağlamalıdır. Öğrenciler yaparak ve yaşayarak öğrenmeye yönlendirilerek başarı yakalanabilmektedir. Başarılı olan öğrencilerimiz bu anlayışa iyi bir örnektir.
Öğretmenlerimiz, alan çalışmaları yanında proje ve seminer çalışmalarında da özverili ve fedakâr bir şekilde rehberlik ve yönlendirme yapmakta, okulun her türlü imkanının öğrencilerimize sunarak birlikte başarma yolunda azimle çalışmaktadırlar. Öğrencisi, velisi ve öğretmeniyle bütünleşen okulumuzun bu ve benzer başarıları bundan sonra da yakalayacağına inancımız tamdır. Biz, her ferdi yeni çağdaş eğitim yaklaşımlarını özümsemiş R.A.Ö.Fen Lisesi ailesi olarak başarılı olacağımıza inanıyoruz. Çünkü, inanmak başarmaktır.”
 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments