PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
admin • 11 Ocak 2011 20:05:22 
PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

Bilecik'in Vezirhan Beldesinde faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan ve DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçiler, mesai çıkışında otobüslerle Bilecik'e gelerek Hürriyet Mahallesi'ndeki Küçük Sanayi kavşağında toplandı. 
     Slogan atan işçiler, ellerindeki dövizlerle İstiklal Mahallesi'nde bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Binası yakınlarına kadar yürüdü. 
     Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak, burada yaptığı basın açıklamasında, "metal işçilerinin Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) teklifini reddetmelerinin en önemli nedenlerinden birinin hangi sendikaya üye olurlarsa olsunlar metal işçilerin iradesinin yok sayılarak sözleşmenin yine bir bayram öncesi sahte sendikayla imzalanarak bitirilmesi ve bunun tüm metal işçilerine dayatılması olduğunu" söyledi. 
     Metal işçilerinin burada uygulanan yönetimi kabul etmediği ve bu yönteme ciddi düzeyde tepki gösterdiğini ifade eden Kavak, şöyle konuştu: 
     ''Kendisini ve sendikasını yok sayanlara karşı metal işçileri, dik bir duruşu sergilemek istedikleri için MESS'in teklifini reddetmektedirler. Ücret zammının uygulanma yöntemi, grup toplu sözleşmesinin geçmiş temellerini sarsacak niteliktedir. Aynı ücreti alan işçiler farklı iş yerlerinde çalıştıkları için farklı miktarlarda zam almak zorunda bırakılmışlardır. İşçileri bölmeye yönelik bu zihniyet de metal işçileri arasında büyük tepki görmektedir. MESS teklifinin reddedilmesinin üçüncü nedeni ücret zammının miktarıdır. Çıplak net 34 lira ile 65 lira bir ücret zammı da metal işçilerinin büyük tepkisini çekmektedir. Metal işçileri mecliste bulunan yasa aracılığıyla işverenlerin borçlarının erteleneceğini, cezalarının affedileceğini, sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından ödeneceğini öğrendikleri andan itibaren ücret zammına daha da fazla tepki göstermektedirler. Bu yasal düzenlemelerde işverenlere aktarılan para yüzde 5,35'lik ücret zammından kak kat yüksektir. dolayısıyla daha yüksek bir ücret zammının koşulları da bu yasa ile mümkün hale gelmiştir.'' 
     Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem olaysız bitti. 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments