RAMAZAN AYI İÇERİSİNDE GIDA DENETİMLERİ ARTTIRILDI

RAMAZAN AYI İÇERİSİNDE GIDA DENETİMLERİ ARTTIRILDI

Ekmek ve ekmek çeşitleri, unlu mamüller ve pastacılık ürünleri işleyen üretim yerleri başta olmak üzere ilimiz genelindeki gıda işletmelerinin denetimlerinin İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız’ın bizzat katılımı ile gerçekleştiği vurgulandı. Yıldız denetimle ilgili şunları söyledi;

 

“sağlıklı gıdalar tüketebilmesi için rutin olarak yaptığımız denetimler arttırıldı”

“Vatandaşlarımızın güven içerisinde, Ramazan ayında huzurlu bir şekilde sağlıklı gıdalar tüketebilmesi için rutin olarak yaptığımız denetimler arttırıldı. Denetimlerde işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunlukları resmi evrakları, ürünlerin son kullanım tarihleri, gıda maddelerinin muhafaza durumları, etiket bilgileri ve satış koşulları kontrol edilmektedir. İşletme sahipleri ve çalışanları gıda güvenliği ve personel hijyeni konularında bilgilendirildi. Bizim amacımız insan sağlığını koruyup, vatandaşlarımızın güven içerisinde alışveriş yapabilmelerini sağlamaktır.

 

“gıda üretimi yada satışına uygun olmayan durumlarda yasal işlem uygulanmaktadır”

Denetimlerimiz tüm halkımızın güvenilir gıda tüketmesini sağlamak amacıyla oluşturulan program dahilinde etkin bir şekilde devam etmektedir. Planlanan denetimlerin yanı sıra 174 Alo Gıda Hattı'na yapılan şikâyetlere bağlı olarak program dışı denetimler de gerçekleştirilmektedir. Denetimler sırasında, gıda kontrol görevlilerince eksik görülen hususlar tutanakla tespit edilerek, işletme sahiplerine uyarılar yapılmakta, gıda üretimi yada satışına uygun olmayan durumlarda yasal işlem uygulanmaktadır.

 

“mutlaka seçici davranmaları gerekmektedir”

Çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için yapılan bu çalışmaların yanı sıra tüketicilerimize de büyük görev düşmektedir. Tüketicilerimizin aldıkları gıda maddelerinde seçici olmaları ve tüketim sürecinde özellikle hayvansal gıdalarda muhafaza koşullarına, gıdaların üretim kaynağına, içeriğine ve ambalajına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kasaplarda kıyma müşterinin gözü önünde çekilmeli, çekilmiş kıyma ve ambalajsız beyaz et vb. alınmamalıdır. Gıdaları satın alırken etiketsiz ve ambalajsız ürün satın almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, mutlaka seçici davranmaları gerekmektedir.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam