Sağlık Çalışanları “İşaret Dili” Öğrendi

Sağlık Çalışanları “İşaret Dili” Öğrendi

 

Vildan Kırcalı tarafından verilen “İşaret Dili Kursu”na Bilecik Devlet Hastanesi, Bilecik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Osmaneli Mustafa Selahattin Çetintaş İlçe Devlet Hastanesi ve Söğüt Devlet Hastanesi’nden gönüllü olarak 28 personel katıldı.  Haftada 2 gün toplamda 3 ay süren eğitimler sonunda eğitimlere katılan personel sertifikalarını aldı. Personel mesai saatleri sonrasında bu eğitime katılarak fedakarlıkta bulundu. İşitme engelli vatandaşlara daha faydalı olunabilmesi için gerçekleşen eğitimle ilgili Bilecik Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Yılmaz şunları aktardı:

“Sağlıkta dönüşümün getirdiği yenilikler çerçevesinde engelli vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerin bir ayağı olan işitme engelli vatandaşlarımıza hastanelerimizde daha kaliteli, daha verimli, daha etkin hizmet sunabilmek adına Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün destekleriyle değerli Vildan hocamızın kıymetli destekleriyle ve değerli çalışanlarımızın gönüllük esasıyla katılmış oldukları yaklaşık olarak 3 aydır devam eden 120 saatlik eğitimin son günündeyiz. Uzun, yorucu bir eğitim sürecinin sonu. Mesailerinin sonrasında saat 4.5-5’lerde değerli hocamız mesaisinden ayırarak, bizim kıymetli arkadaşlarımız mesailerinden ayırarak buralarda ciddi anlamda efor ve emek sarf ettiler.

Burada Bilecik Devlet Hastanesi, Bilecik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Osmaneli Devlet Hastanesi ve Söğüt Devlet Hastanesi’nden kardeşlerimiz burada öğrenci olarak. Bozüyük Devlet Hastanesi’ni kattığımız zaman sayı eğitim yapılabilir sayının üzerine çıktığı için Bozüyük’te ayrı bir grup oluşturduk. Yoksa 30’un üzerine çıktığı zaman eğitim formasyonuna uymadığı için değerli hocalarımız ‘Daha kalabalık gruba eğitim vermemiz uygun olmaz.” dediler. Bizde o yüzden Bozüyük’te yine Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün destekleriyle orada da bir eğitim grubu oluşturduk. Orada da şu anda eğitim devam ediyor. Oradaki eğitimde Mayıs ayında sonlanmış olacak. Burada 28 kardeşimiz eğitimini tamamladılar. Bu süreçte tabi ki bu alınan eğitimler bizim hastanelerin her vardiyasında en azından biz hastanemizde 24 saat boyunca gelecek olan herhangi bir engeli olan, işitme engeli olan arkadaşlarımızın dertlerini anlayıp dertlerine çare olabilmek anlamında yapıldı. İnşallah da amacına hizmet edeceğini düşünüyoruz.

Sağlıkta durmak yok hep ileriye, eğitimde de durmak yok. Eğitim ölene kadar devam ediyor. İkisi bir arada inşallah hep beraber daha güzel işler yapmayı düşünüyoruz.”

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman da yapılan çalışmanın çok güzel bir çalışma olduğunu belirtti. Şişman şöyle konuştu:

“Her dem yeniden doğarız bizden kim usanası bizim kültürümüzün bir gereğidir. Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım bizim sizin kültürünüzün ortak değeri. Ben okullara gittiğimde öğretmen arkadaşlarıma, ‘Veli varsa çocuğu var, çocuğu varsa okullar var, okullar varsa siz varsınız, siz varsanız biz varız.’ diyorum. Allah vermesin de hastalar varsa da siz varsınız. Hasta memnuniyeti önceliklidir. Onlara bu eğitimle eğer katkıda bulunabilmiş isek ki grubun canlılığı bana bu konuda umut verdi.

Ben böyle bir etkinliğin hazırlanmasında Genel Sekreterliğimize, Sağlık Müdürlüğümüzün çalışanlarına, Diş Hastanemiz çalışanlarına teşekkür ediyorum. Tabi bu ve benzeri güzelliklerin bitmemesi lazım. Söylediğimiz cümlelerden de bunun arkasını getirmemiz lazım. Ben emeği geçenleri kutluyorum.”

                Konuşmaların ardından eğitime katılan personele sertifikaları verildi. Sertifika alanlar arasında Bilecik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hasan Yalçın da vardı. Kursa katılanlar hocaları Vildan Kırcalı’ya teşekkür ettiler ve aldıkları hediyeyi takdim ettiler. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam