SAĞLIK EĞİTİMLERİ VERİLDİ
admin • 3 Kasım 2010 18:03:30 
SAĞLIK EĞİTİMLERİ VERİLDİ

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

İl Kanser Kontrol Koordinatörlüğünde görevli Şube Müdürü Sevgül Yılmaz, yaptığı konuşmada, dünyada sigara içen 1,3 milyar kişinin yüzde 80'inin gelişmekte olan ülkelerde yer aldığını belirterek, gerekli önlemler alınmadığı taktirde bu sayının 2025 yılında 1,7 milyarı aşacağını bildirdi.
     Tütünün, kullananların yaklaşık yarısını öldüren bir ürün olduğunu ve ortalama 15 yıl erken ölüme yol açtığını anlatan Yılmaz, şunları belirtti:
     ''Halen dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesi tütün kullanımından olmaktadır. Her yıl ortalama 5,4 milyon kişi sigara kullanımının neden olduğu sağlık sorunları yüzünden ölmektedir. Acil önlemler alınmadığı taktirde 2030 yılına gelindiğinde tütün kullanımı nedeniyle ölen kişi sayısı 8 milyonu geçecek. Bu ölümlerin yüzde 70'i gelişmekte olan ülkelerde olacak. Benzer şekilde Türkiye'de her 6 dakikada 1 kişi, günde 275, yılda ise en az 100 bin kişi tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına istemeden maruz kalmaktadır. Bugünkü sigara içme oranları aynı şekilde devam ettiği taktirde halen hayatta olan 250 milyon çocuk ileride sigara dumanına maruz kalma nedeniyle ölecektir.''
    
     -HUZUREVİ VE SEVGİ EVİNDE KANSER EĞİTİMİ

    
     Bilecik Sağlık Müdürlüğü tarafından huzurevi ve sevgievlerinde kalan çocuklara kanser eğitimi verildiği bildirildi.
     İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Bilecik Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) görevli ekibin huzurevinde kalan 60-69 yaş arasındaki yaşlıları kanser taramasından geçirdiği ve bilgi verdiği belirtildi.
     Sevgi evlerindeki kalan çocuklara da ayrıca kanser hakkında eğitim verildi.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments