“Sağlıklı Büyüme ve Gelişme İçin Süt İçelim” Kampanyası

“Sağlıklı Büyüme ve Gelişme İçin Süt İçelim” Kampanyası

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması olan okul sütü uygulaması dün Atatürk İlkokulu’nda Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Kocabaş, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Muhammet Akgül ve Okul Müdürü İsmail Işık’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Sınıflarda süt dağıtımı sırasında öğrencilerin süt içmeyi sevdikleri gözlendi ve hep bir ağızdan “Sağlıklı büyüme ve gelişme için süt içelim” sloganı söylendi. Ayrıca çocuklara örnek olabilmek adına müdürler de süt içti.

Sütlerin haftanın üç günü, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yapılacağı belirtildi. Uygulama ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, uygulamanın geçen sene Mayıs ayı başlarından okulların kapanış tarihine kadar gerçekleştirildiğini ve bu sene de devam ettiğini söyledi. Can konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Birinci yarıyılda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ihaleler yapıldı ve 11 Şubat itibariyle yani ikinci yarıyılın başlaması itibariyle okul sütü dağıtımına başlandı. 11 Şubat ve 14 Haziran tarihleri arasında haftada 3 gün dağıtılacak, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri.

Amacı çocukların sağlıklı büyümesini, sağlıklı gelişimini sağlamak ve çocuklarda süt içme alışkanlığının kazanılmasını sağlamak. Temel amaç, çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırmak. Dolayısıyla bununla birlikte bu program kapsamındaki okul müdürlerimizi iki eğitici kanalıyla eğittik. Hizmet içi eğitime tabi tuttuk ve söz konusu okul müdürleri aldıkları bu eğitimi okullarındaki öğretmenlerle ve öğrencilerle paylaştılar.

Halk Sağlığı ekiplerince geçen hafta başlayan bir bilgilendirme programımız daha var. Bu program bu proje kapsamındaki 73 okulu kapsıyor. Programın amacı, bu kapsam içerisindeki okullardaki öğrencilere, öğretmenlere ve velilere süt içmenin ne kadar önemli, ne kadar hayati, ne kadar sağlıklı bir alışkanlık olduğunu anlamak ve aktarmak.

Laktoz intoleransı dediğimiz bir süt alerjisi var. Dolayısıyla süt alerjisi olan çocuklara süt verilmiyor. Bununla ilgili de biz kapsam içindeki bütün öğrenci velilerine bir dilekçe gönderdik. Bu dilekçede öncelikle veliden izin onayı aldık. Yani ‘Çocuğumun süt içmesini istiyorum veya istemiyorum.’ dediler. Aileler eğer çocuklarında bir süt alerjisi tespit etmişlerse bunu oraya işliyorlar ve bu alınan bilgiler de bizim okul modülümüzdeki veri tabanına işleniyor. Yani böylece süt alerjisi olan çocukların istatistiki olarak bilgileri ortaya çıkmış oluyor. Tabi bunun dışında da velilerin ‘Çocuğum süt içmesin.’ tarzında talepleri de var. Tamamen velinin talebine bağlı bu. Kesinlikle hiçbir zorlama söz konusu değil. Ama okuldaki yöneticiler ve öğretmenler, velileri süt alışkanlığının kazandırılması ile ilgili, sütün ne kadar temel ve sağlıklı bir besin olduğu ile ilgili uzman kişiler tarafından bilgilendiriyor.”

                İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan da, “Çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimi için süt önemli bir besin kaynağı. Bunun içinde Milli Eğitim Bakanlığımız, Tarım Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımızın ortaklaşa yürüttüğü bu projede daha sağlıklı nesiler için Şeyh Edebali’nin de dediği gibi ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ sözünde olduğu gibi daha sağlıklı nesillerimiz, geleceğimiz için böyle bir proje başlatıldı. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

                İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Kocabaş, “Bizler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak okullarımızda süt içme programlarının oluşmasında ve bu sütlerin verilmesi ile ilgili ihalelerin yapılmasında görev almış bulunmaktayız. Ülkemizdeki beslenme bakımından en büyük sorunlardan bir tanesi yeterli ve elverişli protein değerine sahip besinlerin insanlarımız, çocuklarımız tarafından alınmaması. Bu bakımdan da hayvanlardan, sığırlardan elde etmiş olduğumuz sütteki proteinlerin elverişli bir oranı, bitkisel ürünlerden aldığımız proteinlere göre daha fazla. Bu şu demektir, bu proteinler insan vücudunda insanlar tarafından daha kısa zamanda kullanılabilmekte ve vücutta daha kullanışlı bir hale gelmektedir. Bu nedenle de vücuttaki protein açığı kısa zamanda kapatılabilmektedir. Bu da çocuklarımızın gelişmesi için, bir an evvel gelişmesi için gerekli olan besin maddesidir. İnşallah bu çalışmalarımız ileriki günlerde başka besin maddeleriyle devam eder.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam