ŞAHİN “DERNEĞİMİZ VE GRUBUMUZLA BİLECİK’E HİZMET ETMEKTEN GURUR DUYUYORUZ”
admin • 12 Eylül 2015 11:22:52 
ŞAHİN “DERNEĞİMİZ VE GRUBUMUZLA BİLECİK’E HİZMET ETMEKTEN GURUR DUYUYORUZ”

Özellikle Bilecikli Dostlar Grubu’ndaki çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Şahin, Bilecik’e ve Bilecikliye hizmet etmek isteyen herkesi bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.  Şahin ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şu şekilde gerçekleşti:

Sayın Başkanım bizler sizi tanıyoruz fakat tanımayanların daha iyi tanıması için kendinizi tanıtabilir misiniz:

 1970 Üsküdar doğumluyum, Aslen Bilecikliyim, Evliyim ve 2 si erkek 1 ‘i kız olmak üzere 3 çocuk babasıyım. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışıyorum. Eskişehir Üniversitesi Kamu Bölümü Yanı sıra Şimdide Amerikan Kökenli bir Özel Üniversitede Uzaktan eğitimde okuyorum.

Peki, Başkanım STK’larla ilginizi biliyoruz biraz bahseder misiniz?

 STK’larla ilgim gariptir 5,6 yaşlarında kendimi tanımaya başladığımda başladı aslında. Babam STK larla ilgiliydi ve o zaman şartlarda çok uygun değil herhalde zaman zaman bizim evde toplantılar yapılır bende Babamları izlerdim. İş arayan, Hastası olan vb. birçok insan Babama gelirdi dertlerinin çözümüne vesile olmasını isterler babamda elinden geldiğince ilgilenirdi. Sanırım insanların dertleriyle dert edinmeyi Babamızdan örgendik. 1987 seneleriydi sanırım Bilecikliler derneğinin gençlik kollarında başladım. Derneğimizin Başkanlarından Sabahattin Köprülü Zamanında gençlik kollarında, Necati Çak zamanında Genel sekreter ve Şimdi Adana Savcısı olan O zamanki Başkanımız Ömer Türken illede Başkan Vekilliği yaptım.Kartal Kızılay Yönetim kurulu üyeliği, Kartal Genç işadamları DerneğiYöneticiliği, Kartal Fenerbahçe spor kulübüüyeliği, Bilecik Kültür Turizm Derneğinde Başkan Vekilliği, Yunus Spor Kulübü Başkan Vekilliği ,İstanbul Yörük Türkmen DerneğiBaşkanlığı yaptım.

Bilecik Güç Birliği Platformu ile Bilecik’e gelen sanayi ve Tehlikesiyle alakalı çalışmalarınız olmuştu ondanda bahsedebilir misiniz?

Şunu belirtmek istiyorum ben aksiyon insanıyım insanların memleketine, ülkesine hizmet etmek için beklemesine gerek olmadığını düşünüyorum, Aslında biz memleketimize gelecek olan sanayinin nimetmi yoksa külfetmi olacağının analizini yapmak için gelmiştik. İBB Başkanı Kadir Topbaş  idaresinde İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezinin Başında bulunan Prof.Dr.Hüseyin Kaptan hocanın İstanbul’un yükünü hafifletirken çevre illere gidecek olan Sanayinin o illere zarar vermemesi için yapılan bir organizasyondu. Bizim Bilecik’i  seven sevdalıların oluşturduğu Güç Birliği Platformunun içerisinde bulunan Mimar Sabiha Özkan Hanımefendinin Kaptan Hocanın öğrencisi olması bizim için bir şans oldu ve İnhisar Beldemizde Belediye Başkanlarımızın toplantısında Yerel yöneticilerimizi uyarma şansını yakaladık. Sonra Valilik ve Kent konseyi ile  buluşturarak Bilecik’in felaketine sebep olabilecek sanayi kirliliğinin önüne geçmelerini sağladık.

Bilecik’te son zamanların gündeminde olan  olan Bilecik Dostlar Grubundan Bahseder misiniz?

 Bilecik Dostlar Grubu Platform üyelerinin birazdaha genişlemiş hali Yukarıdada belirttiğim gibi  eğer memleketinizi memleketinizin insanını seviyorsanız Bizim gibi onlarca insanın bir araya gelmesine gerek olmadan 2,3 arkadaşla bile hizmet edebilirsiniz. Buradaki amaç İnsan odaklı Bilecik kökenli yada Bilecik’te görev yapan Bilecik sevdalılarını buluşturmak. Örneğin CHP Bilecik Milletvekilimiz Yaşar Tüzün’ü,Gölpazarı Belediye Başkanımız Vedat Kazıcı ile CHP Milletvekili Kadir Gökmen Ögüt, Kartal Belediye Başkanı Dr.Altınok ÖZ Beyi buluşturduk var olan dostlukların pekişmesine vesile olduk… MHP Bilecik İl Başkanı Ahmet Gürses ve heyetini ise İstanbul MHP İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş Milletvekili adayı hemşerimiz Ahmet Turgut ve yine MHP adayı Fatif Eryılmaz ile buluşturduk.Ak Parti Bilecik  Ak Parti Milletvekili Halil Erdemir

Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın

Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman

Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Erdemir

Bilecik Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Salih Kaya

Bilecik Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Turan

Bilecik Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Erdinç Gesge

Bilecik Ak Parti  İl genel Meclis Üyesi Oğuz Sertler

Pazaryeri Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Recep Aktaş beyleride, Darıca Belediye Başkan Yardımcısı Metin Söylemez Tuzla Belediye Başkanı Dr Şadi Yazıcı ve Hemşerimiz Kocaeli Ak parti Milletvekili Cemalettin KAFLI beyi bir araya getirerek Dostlukların pekişmesine vesile olduk.

Son olarakta Bilecik’te Ramazanın 3 günü Bilecik’teİstanbul’da bulunan Türkiye’nin 45 yakın ilinin Federasyon Başkanlarını Osmaneli, Söğüt ve Bilecik’te tarihi mekanlarını gezdirdik Buradan Osmaneli Belediye Başkanımız Münir ŞAHİN ve Söğüt Belediye Başkanımız Halil Aydoğdu beye misafirlerimiz ve bizimle ilgilerinden dolayı teşekkürederim.,

Osmaneli, Söğüt'teki tarihi ve kültürel yerlerde incelemelerde bulunduk, daha sonra Bilecik'te iftar yemeğinde bir araya geldik.
Söğüt ziyaretlerinin ardından Bilecik’e gelerek iftarlarını açan gruba Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, Ak Parti İl Başkanı Kadir Bayrak, Merkez İlçe Başkanı Fikret Karabıyık,CHP Gölpazarı il Genel Meclis üyesi Turgay YIlmaz,Gölpazarı’nı Tanıtma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ergün Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar, Pazaryeri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Faruk Akın, Memur-Sen Başkanı Güray Karamankaya, Afat İl Müdürü Mehmet Hayri Demirel katıldı.Sahur Programında yine bizleri yalnız bırakmayan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Rektörümüz Prof.Dr.Azmi Özcan’a tekrar teşekkür ederim. Bizim bu seferki oluşumumuz ilk başta söylediğim gibi insan odaklı Siyasi,Ticari,Bürokrasi vb konusunda öne çıkmış Bilecik sevdalılarını bir araya getirip hem insana hemde bölgemize faydalı olmalarını sağlamak amacıyla LOBİ oluşturmak.

Başkanım Kamuoyunun çok merak ettiği bir konuda Bilecik’te siyaset düşünüyor musunuz?

Bu konu zaman zaman soruluyor Bilecik’te siyaset yapmayı düşünüyormuşsunuz diye ben hizmetin sadece siyaset yoluyla yapılmayacağını biliyorum amaç sadece Bilecik’e ve Bilecikliye  hizmetse zaten bizler İstanbul’daMilletvekili, Belediye başkanı gibi Bilecik’ten gelen hemşerilerimize yardımcı oluyoruz, GenelBaşkanların, BaşkanYardımcılarının ,BakanlarınBirçoğu İstanbul kökenli,Bilecik’teki  siyasi dostlarımızın ulaşamadığı şahıslara zaten ulaşabiliyoruz bu anlamda şu anda özellikle 5 yıl içerisinde Bilecik’te siyaset düşünmüyorum . Zaman neyi getirir bilemem ilerleyen zamanlarda bize ihtiyaç olursa onu o günün şartlarında düşünmek lazım.

 Sayın Başkanım Bilecikli olarak bir misyonunuzda İstanbul Yörük ve Türkmenler Dernek Başkanlığınız Buradaki misyonunuzdan da bahseder misiniz?

    Bilecik/Söğüt’te yapılan Ertuğrul Gaziyi anma ve Yörük Bayramına 5,6 yaşından beri gelirim. 5 sene evvel Bilecik/Söğüt’teİstanbul’dan gelen bir grup İstanbul Yörükleri diye bir Branda asmışlardı o vesile ile tanıştık ve dernekleşme sürecimiz başladı Bilecik’in plakası olması vesilesiyle 11 kişilik bir yönetim oluşturduk burada bulunan arkadaşlarımız hepsi farklı illerin mensupları                Bilecik,Afyon,Eskişehir,Sinop,Gaziantep,Giresun,Erzurum,Adana,Kayseri,Amasya,Muş bu illerin yansıra Erzincan, Elâzığ,Tokat,Konya,Adapazarı,Urfa,Bursa gibi illerin mensubu arkadaşlarımızda denetim kurullarında görev yapıyorlar yelpazeyi geniş tuttuk küçük olsun benim olsun demedik. Bu vesileyle ülkesini vatanını seven bir oluşumda bulunduk.Bu arkadaşlarımız zaten kendi illerinin derneklerinde Başkan,Başkan Yrd.yada yönetim kurulundalar. İstanbul Büyük bir metropol eğer bir Lobiniz yoksa eriyip gitmeye mahkumsunuz Bilecik’ten gelen hemşerilerimiz farklı sorunlarında bizlere ulaşıyorlar ,Sağ olsunlar Yönetimindeki arkadaşlarımız hepsi birbirinden yetenekli ve çevresi olan insanlar bizde bu vesileyle hemşerilerimizin işlerine elimden geldiğince Yörük, Türkmen Derneği olarak da yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Yörük ne demek?

Yörük çok kısa tabirle yürüyen Türk demek. Türkler Orta Asya’dan söğüt’te gelip yurt edinmişler o süreci tarihçilerimiz anlatıyorlar fakat örneğin Bilecik’te Bir algı  var Yörük,Manav, Muhacir farklı bir ırkmış toplulukmuş gibi algılanıyor ben yalın haliyle bu konuyu anlatmak istiyorum. Özellikle bu üç isim kök itibariyle Orta Asya’dan gelen bir bütün. Fakat geldiklerinde yerleşik hayata geçenlere Manav,Hayvancılıklauğraşanlara yani hala göçer olanlara Yörük demişler peki diyeceksiniz kiMuhacir nereden isim almış. Osmanlı Fetih etikleri Avrupa’daki topraklara Yörükleri yerleştirmiş bir başka deyişle Muhacir olmuşlar bu isim Türkiye’ye geri gelişlerinde Muhacir adını almış.Benim tabirimle Avrupalı Yörükler diyorum. Örneğin Mustafa Kemal Atatürk Konya karaman Sarkaçlı Yörüklerinden Selanik’e gidince Muhacir olmuşlar en yalın örnek Mustafa Kemal Atatürk’dür.

Boynunuza taktığınız Poşunun anlamını  nasıl meydana çıktı ve renklerinin anlamı nedir ?

Yörüklerin, Türkmenlerin buluşma noktası her yıl Eylül ayının 2’nci haftası Söğüt’de Düzenlenen Yörük, Türkmen Bayramı  Şenliklerine katılan herkesin boynuna Poşu bağlanır. Asıl adı Keyfiye olan ve gökkuşağını andıran renkleri ile dikkat çeken Poşu'nun tarihçesi ise hayli ilginç.

"Bilinen sebeplerden dolayı ecdadımız Orta Asya’dan  Anadolu’ya göçü başlattıklarında yolda önceden gidenlerin, sonradan gelenleri, sonradan gelenlerin, önceden gidenleri tanıyabilmeleri için bir ALAMED-İ FARİKA olması gerektiğini düşünür.

Aksakallılar birbirlerini yanına yaklaşmadan tanıyabilmek için bir yaz günü çadırlarında oturup bu konuyu görüşürken hafiften yaz yağmuru yağıyor ve biraz sonra diniyor. Yaz yağmurundan hemen sonra gökte bir Alem-i Sema yani Semadaki Alem (Gökkuşağı) oluşuyor, yaşlı aksakallılarımızdan birisi bunu fark ediyor.

"İşte parolamız bu renklerden oluşsun” diyor. Çadırda bulunan ulu aksakallılar kabul ediyorlar.

Gökkuşağında bulunan renklerden kumaşlar dokuyarak, her rengin mana ve muhtevasını birlikte açıklıyorlar.

Diyorlar ki:

BEYAZ RENK: Duruluğu, sadeliği ve temizliği ifade etsin

YEŞİL RENK: İmanımızı, muradımızı ve İslam’ı temsil etsin

MOR RENK: Hoşgörüyü, affediciliği ve sevgiyi ifade etsin

KIRMIZI RENK: Bayrağımızın rengini ifade etsin

SARI RENK: İşi, bolluğu, bereketi, buğday başağını temsil etsin
300 yıl süren göç müddetince, yolda birbirlerini bu renklerden yapılan örtülerden tanıyan kardaşlar, karındaşlar karşılama ve buluşmadan haz duydukları keyif aldıkları için birbirlerini tanımaya vesile olan bu parolaya KEYFİYE diyorlar."

Başkanım Başka söylemek istediğiniz bireyler varmı?

Bizler bu vatanın çimentosuyuz bu vatanı bölmeye parçalamaya çalışan dış mihraklar bu vatanı bölemeyecekler. 1980 Yıllarda Aynı anadan Babadan doğan insanları Sağcı,Solcu diye ayrıştırmaya çalıştılar Baronlar yukarıda pipolarını tüttürürken solu ve sağcı vatan elden gitmesin diye birbirlerine kıydılar. O tarihlerde İstanbul emniyetin kayıtlarında Aynı silahla hem sağcı hemde solcunun öldürüldüğü meydana çıktı kimdi bu derin güçler..O yetmedi Alevi Sünni ayrımı yaparak bu ülkeyi karıştırmaya çalıştılar saçma sapan şehir efsaneleri üreterek bizleri kutuplaştırmanın hesabını yaptılar, Bu ülkeyi seven insanları Laik, Anti laik yiye Müslüman bir ülkede salyangoz sattırmaya çalıştılar şimdide Başımıza Allah korkusu olmayan en çok Kürtlere zulm eden sözüm ona Kürtlerin savunucusu Ermeni dönmeleri Kürt, Türk ayrımı yapmaya çalışıyorlar kız alıp kız vermişiz kimse bizleri birbirimizden ayıramayacak bizler bu ülkenin farklı renkleriyiz.Yalnız buradan sevgili Kürt halkında seslenmek istiyorum bizler bir bütünüz kendimizi kullandırmayalımMHP,CHP,AK yada başka bir siyasi partiye oy verebilirsiniz benim için hiç önemi yok ama bu vatan hepimizin, İstanbul’da bir ilçede Bölücüler eylem yapmak istediler oradaki Kürk Erkekleri.Çocukları Anneleri Defolun gidin diyerek kovdular tüm halkımızı bu konuda tahriklere kapılmadan bilindik bir sözle kapamak istiyorum ‘’ Söz konusu olan Vatansa ,Gerisi Teferruattır’’ Bir olalım diri olalım diyorum Buradan Halkıma selamlarımı iletiyorum saygılarımla….

Bilecik Spor ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Cevap: sadece Bilecik  spor değil, Bozüyük sporda kentin bir markası olmalı .

Yalnız Kulüplerin sadece o Kulübün Başkanın sırtına yükleyip kenara çekilmemek lazım. Bölgenin Milletvekilleri valisi, Belediye Başkanları STK. Temsilcileri Ticaret Odası ve bunun yansıra Bilecik Dışındaki kanaat önderleri ve STK. Temsilcileri de bu işin içine dahi edilmeli ve tüm Bileciklinin ortay paydası haline getirilmelidir. Taraftara düşen ise takımlarını hiçbir zaman yalnız bırakmasınlar.

 

 

 

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments