SAHTE PARALARA DİKKAT
admin • 7 Kasım 2010 18:38:49 
SAHTE PARALARA DİKKAT

 

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Bu çerçevede il genelinde yapılan çalışmalar sonrasında ilimiz Söğüt ve Bozüyük ilçelerimizde  bazı şahısların  kurban bayramı dolayısıyla piyasaya sahte para  sürmeye  çalıştıkları tespit edilmesi üzerine  04/11/2010 günü Bozüyük ve Söğüt ilçelerimizde  bulunan toplam 7 ayrı adrese yapılan  operasyonda; 6 şüpheli şahıs ile birlikte 94 adet  sahte 50.00 TL ve 7 adet 100 TL  olmak üzere toplamda 101 adet  sahte banknot ele geçirilmiştir.

 

            Toplam 6 şüpheli şahıs hakkında yasal işlem yapılmış olup, şahıslardan birisi tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, diğer şüphelilerin tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiştir.

            Ayrıca  son zamanlarda artan  bu türdeki olaylar karşısında  vatandaşlarımızın daha dikkatli ve  duyarlı bulunmaları için  yakalanan sahte paralar üzerinde yapılan inceleme sonucunda, sahte paraların  kağıt kalitesi, renk ve emniyet  özelliklerinin gerçeğe yakın olduğu, piyasaya kolaylıkla sürülebileceği, vatandaşlarımızın  paraların sahteliğini  anlamasının zor olacağı tespit edilmiştir.

 

Vatandaşımızın paraların sahte olup olmadığını anlayabilmesi için şu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

 

1- KABARTMA BASKI: Gerçek banknotların ön yüzünde birçok alanda dokunulduğunda hissedilebilen kabartma baskı tekniği kullanılmıştır. Sahte banknotlar üzerinde bulunan yazılar, portreler ve rakamlar üzerinde  elle dokunulduğunda  hissedebilecek şekilde kayganlık  bulunmaktadır.

 

2- RENK DEĞİŞTİREN MÜREKKEP: Tüm banknotların ön yüzünde renk değiştiren mürekkep kullanılmaktadır. Sahte paralarda  ise bu özellik bulunmamaktadır. 

 

3- FİLİGRAN : Tüm gerçek banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk portresinin küçüğünden ve kupür değeri olan (5,10,20.50, 100 ve 200 TL.) sayısından oluşan filigran görülür.

 

4- PENCERELİ EMNİYET ŞERİDİ: Banknotun arka yüzünde kesik gümüşi çizgilerden oluşur. Banknot ışığa tutulduğunda düz bir hat şeklini alır ve her iki yüzden görülür. Üzerinde “TCMB” harfleri bulunur. Sahte banknotlarda  bu şeritte hatalar vardır ve çoğu kez  soluk ve mattır, çizgiler birbirinden kopuktur ve “TCMB” harfleri gözükmez.

 

5- BÜTÜNLEŞİK GÖRÜNTÜ : Banknotun ön ve arka yüzündeki parçalar banknot ışığa tutulduğunda birbirini tamamlayarak 10 milyon ve 20 milyon TL’lik  banknotların  ön sol alt köşesinde  bulunan  motif , arka sağ alt köşede  bulunan  motif ile birleşerek “TCMB” logosunu  tamamlamaktadır.

 

6- GİZLİ GÖRÜNTÜ : Banknotlar yatay konumda göz hizasında ışığa tutulduğunda, 5 TL.’lik banknotun ön yüzünün sol üst köşesindeki Türkiye haritasının üzerinde ay-yıldız şekli, 10 TL.’lik banknotun ön yüzün sol alt köşesindeki motifin üzerinde “TC” harfleri,  20 TL.’lik banknotun ön yüzün sağ alt köşesindeki motifin üzerinde “TC” harfleri, 50 TL.’ lik banknotun ön yüzün sol alt tarafındaki koyu turuncu zeminin üzerinde “TC” harfleri, 100 TL’lik  banknotların   ön sağ alt köşesindeki motifin üzerinde “TC” harfleri görülür. Sahte banknotlarda ise bu görüntüler görülmemektedir.

 

7-SERİ VE SIRA NUMARALARI; Orijinal banknotların arka yüzündeki UV ışık altında  yeşil ve kırmızı renk parlaması veren iki adet  kırmızı ve siyah renkte  basılmış olan  seri ve sıra numaraları bulunmaktadır. Bazı sahte banknotlarda seri ve sıra numaralarının kırmızı parlama  verecek şekilde  taklit edildiği görülmektedir. 

           

Vatandaşlarımızın bu konu üzerine dikkatli olmaları, şüpheli bir durumla karşılaşmaları halinde 155 Polis İmdat telefonunu aramaları faydalı  olacaktır. 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments