ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI
admin • 18 Mart 2011 15:21:35 
ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
     2. Jandarma Tugay Komutanlığında görevli Üsteğmen Hasan Ceylan, yaptığı konuşmada, Balkan Savaşı yenilgisinden sonra tarihe altın harflerle geçen Çanakkale savunmasının, bir hayat savunması olduğunu söyledi. Üsteğmen Ceylan, Çanakkale'de, en üst komutanından, erine kadar dillere destan olan bir zafer yaratıldığını kaydetti.
     Bilecik Valisi H. İbrahim Akpınar, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Şafak Karakoç, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gezgin, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Yılmaz, Bilecik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhalik Bakır, şehit aileleri, gaziler ve askeri erkan şehitlik mezarlığını ziyaret ederek çiçek bıraktı.
     2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı askerleri tarafından yapılan saygı atışının ardından dualar okundu, daha sonra şehitlik defteri imzalandı.
     Vali Akpınar, anı defterine şunları yazdı:
     ''Ülkemizin dört bir yanından gelerek Çanakkale'de işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanlar, bizim millet olarak ne kadar sağlam temeller üzerine oturduğumuzu tüm dünyaya ilan etmiştir. Çanakkale'de ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi ve millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. İnanıyorum ki o yüksek ruh, o millet olma şuuru, o vatan sevgisi bu topraklar üzerinde ebediyen var olacaktır. Çanakkale zaferi, sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir. Milletçe, amcamın da aralarında olduğu şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti, her geçen gün aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşımakta kararlıyız.''
     Şehit aileleri ve gaziler adına konuşan Hayati Durak, görevlerinin, kendilerine emanet edilen vatan toprakları ile Türk milletini ilelebet sonsuza kadar yaşatmak, şehitlerin geride bıraktıkları yakınlarına sahip çıkmak olduğunu söyledi.
     Etkinlikler, Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi'nde, TOKİ İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan programla devam etti.
     Daha sonra törende, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı bando takımının çaldığı müzikler ile TOKİ İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan ''Çanakkale'' adlı tiyatro gösterisi ve oratoryosu sunuldu.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments