Seksen dört yaşındaki Kore gazisi 52 yıldır bisiklete biniyor
admin • 13 Ağustos 2013 12:53:08 
Seksen dört yaşındaki Kore gazisi 52 yıldır bisiklete biniyor

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Kore gazisi, ilerleyen yaşına rağmen ciddi sağlık sorunuyla karşılaşmamasını, 52 yıldır ulaşım aracı olarak bisiklete binmesine borçlu olduğunu bildirdi. 

Yaklaşık 52 yıl önce bisiklete binmeye başlayan ve sağlığını bisiklete borçlu olan Kore gazisi Refik Özberber, kentte "Bisikletçi amca" olarak tanınıyor.

Özberber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüzbaşı Mahallesi'ndeki evinin altında berber dükkanının bulunduğunu, yaklaşık 74 yıl önce baba mesleği berberliğe başladığını ve işini aralıksız sürdürdüğünü söyledi. 

Hareketli ve sıhhatli olmasını kullandığı bisiklete borçlu olduğunu anlatan Özberber, şöyle konuştu:

"Otomobilden çok bisiklete biniyorum. Bisiklete binmek en güzel sporlardan biri. Dışarıdaki işlerimi bisikletle görüyorum. Yürürken bile herhangi bir rahatsızlığım olmuyor. Gençler bu hareketliliğimi gıptayla izliyor. Yediğime, içtiğime de dikkat edince çok sağlık sorunu yaşamıyorum. Bisiklete ayakta kaldığım sürece binmeye devam edeceğim."

-Defterdarlıktan "takdir belgesi"

Özberber, yıllardır her gün sabahın erken saatlerinde iş yerini açtığını ve sağlığı müsaade ettiği sürece de bunun değişmeyeceğini ifade etti.

Mükellefiyetini aksatmadan yerine getirdiği için defterdarlık tarafından "takdir belgesi" ile ödüllendirildiğini anlatan Özberber, şöyle devam etti: 

"12 yaşında babamın yanında berberliğe başladım. Askerden geldikten sonra 1952 yılında kendi dükkanımı açtım ve bugüne kadar 74 yıldır aralıksız çalışıyorum. Eskiden haftanın belirli günleri köylere yayan olarak tıraş etmeye gittim. Bu hizmetlerimin karşılığını, buğday ve yumurta olarak alırdım. Şu an dükkanda kullandığım malzemelerin bir çoğu yaklaşık 55 yıllık ve neredeyse antika durumunda olan eşyalardan oluşuyor. Onları özenle muhafaza ediyorum. Bazen elektrikler kesildiğinde müşterilerimi eski malzemelerimle tıraş ediyorum. Müşterilerimden herhangi bir şikayet almadım. Çırak yetiştirdim ama birçoğu berberlik mesleğini yapmıyor. Çırak yetiştirmek istediklerimin de ilk sorduğu 'ne kadar maaş vereceksin' oluyor. Hala vergi mükellefi olduğum için ve müşterilerime hizmet etmekten gurur duyuyorum."

Özberber, 1950 yılında Ankara Etimesgut 2. Zırhlı Tugayı Muhabere bölüğünde vatani görevini yaparken Kore'ye savaşa gittiğini anlatarak, "2007 yılında Kore'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından 'onur belgesi' verildi. Kore savaşından sonra BM üstün birlik ve hizmet madalyalarını gururla saklıyorum. Şu anda ilçede yaşayan tek Kore gazisi ben kaldım. Bu unvanı gururla taşıyorum, ömrümün sonuna kadar da gururla taşıyacağım. Türkiye'nin kıymetini bilelim, bugünlere kolay değil, büyük mücadeleler vererek geldik" dedi.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments