SİGARA DENETİMLERİ ARTACAK
admin • 13 Ocak 2011 11:26:34 
SİGARA DENETİMLERİ ARTACAK

 

Fidan, ilçelerde dahil olmak üzere toplam 19 denetim ekibinin olduğunu ve ekibin içerisinde Sağlık Müdürlüğü personeli, Emniyet Müdürlüğü personeli, Belediye Zabıtası başta olmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel İdare, Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi kurum personellerinin de bulunduğunu söyledi.

Sağlık Müdürlüğü aylık rutin denetim çalışmaları sürdürüyor. Kuruma gelen şikayet sayısı haftada 4-5 civarında.

 

“ORTAMDAKİ SİGARA KOKUSU

CEZA İÇİN YETERLİ”

 

Bilindiği üzere sigara içtiği tespit edilen kişilere emniyet güçleri, sigara içirdiği tespit edilen işyerlerine de belediye encümeni ceza uyguluyor. Ceza uygulanması için ortamdaki sigara kokusu ve içi dolu küllükler yeterli oluyor. Kişilere direk 75 TL ceza uygulanabilirken, işletmeler ilk etapta uyarılıyor. Uyarıya uymayan işletmelere 614 ile 6140 TL arası idari ceza uygulanıyor. Cezalara 15 gün içerisinde itiraz edilebiliyor.

 

“KIŞIN GELMESİ İLE

SİGARA YASAĞI DELİNİYOR”

 

Yarıdan fazlası açık mekanlarda sigara yasağı söz konusu olmuyor ama havaların soğuması ile bu mekanların da açık alanları kapadığı gözleniyor. Bu konuda gerekli görüşmeler yapılacak ve gereken durumlarda ceza işlemi uygulanacak.

 

BİLECİK’TE, 2009 ve 2010 YILI

DENETİM BİLANÇOSU

 

2009 yılında 233 kamu hizmet binasına, 1083 özel hukuk kişilerine ait işyerlerine, 20 toplu taşıma aracına denetim yapıldı ve bunların neticesinde 36 kişiye 69 TL, 2 işletmeye 560 TL, 2 işyerine 1120 TL ceza kesildi ve 24 işletme de uyarıldı.

2010 yılında 75 kamu hizmet binasına, 1483 özel hukuk kişilerine ait işyerlerine, 2 toplu taşıma aracına denetim yapıldı ve bu denetimler sonucunda, 12 işletmeye ve 108 kişiye ceza uygulanırken 111 işletmeye uyarı yapıldı.

 

KETEM DESTEK VERİYOR

 

Ayrıca sigara ile ilgili yapılan denetimlerde vatandaşlar sigarayı bırakmak için teşvik ediliyor ve yol gösteriliyor. Sigara bırakmak isteyenler Bilecik’te KETEM’e, Bozüyük ve Söğüt İlçelerinde Devlet Hastanelerine başvurabilirler. Bu merkezlerde teknik destek alabilir ve gerekli testlerini yaptırabilirler.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments