SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ
admin • 29 Kasım 2010 14:40:13 
SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ

    Pazaryeri Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nde düzenlenen törene AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Vali Yardımcısı Eflatun Can Tortop, Kaymakam Vekili Emrullah Temizkan, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Osmaneli Belediye Başkanı Selahattin Çetintaş, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Üzümcü, ilçe Emniyet Amiri Hüseyin Avni Özcan, Tarım İl Müdürü Bilgin Aydın, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş ve İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik katıldı.
    Vali Yardımcısı Tortop, yaptığı konuşmada, yaklaşık 1,5 yıl önce Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 16 hayvan barınağının temelinin atıldığını belirterek, projenin hayvancılığın geliştirilmesi ve kalkınması motor gücü olması dileğinde bulundu.
    AK Parti Bilecik Milletvekili Poyraz da, siyasetin insan için yaptıklarını, nerede bir eşitsizlik varsa onu ortadan kaldıracağız diye bir hedef belirlediklerini ifade ederek, sağlık alanında, kırsal alanda ve şehirler arasındaki adaletsizliği kaldırmak için yatırımlar yaptıklarını söyledi.
    Cumhuriyet tarihinin büyük projesi olan KÖYDES projesini başlattıklarını ve bir hedef koyduklarını anlatan Poyraz, şunları söyledi:
    ''81 il ve tüm köylerde içme suyu problemi kalmayacak dedik, asfaltsız yol kalmayacak dedik, buraları da şehir gibi yapacağız dedik ve başlattık bakın parke taşı uygulaması devam ediyor. Bizim gelir anlamında da bazı adaletsizlikleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. Yıllardır tamamlanamamış olan yatırımlarımızı hızla yapmaya başladık yıllar önce temelleri atılmış fakat bir türlü bitirilememiş olan çiftçilerimiz için tarım için çok önemli olan göletlerimizi tamamladık. Bilecik bölgesinde bir kısmı hayvancılık bir kısmı sera olmak üzere12 kooperatife destek vererek vatandaşlarımızın hizmetinde olduğumuzu gösterdik. Yeter ki sizler bir araya gelin, birlik olun. Biz her zaman destek olmaya hazırız. Önemli olan kooperatifçiliğin devamıdır. Sizden ricam ufak tefek şeyler için bu kuruluşları yıkmayalım ayakta tutmak için bir birimize daima destek olalım. Özellikle bu büyük projelerde bizlere destek veren sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Tarım ve Köyişleri Bakanımıza sizler adına teşekkürü bir borç bilirim.''
    Belediye Başkanı Yalçın da ilçenin tarım ve hayvancılık alanında büyük potansiyele sahip olduğunu her platformda dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:
    ''İlçemizde 5 gölet ve bir barajımız bulunmaktadır. Biz halkımızın üretimde modern tarıma geçmesi için alt yapıda büyük projeler yaptık. Sadece esere göleti kırsal kalkınma ve yatırımları destekleme programı çerçevesinde 657 dekar olan sulama alanını bin 300 dekara çıkardık. En güzel ekip çalışmasını ise hayvancılık projesini hayata geçirerek başardık. Pazaryeri olarak bundan sonraki hedeflerimiz ürettiğimiz ürünleri en iyi şekilde değerlendirmek ve pazarlama sıkıntısı çekmemek için girişimlerde bulunmak. Üretilen sütlerin işlenmesi için süt ürünleri fabrikasını ilçemize açacağız. Tesis şu anda ruhsatlandırma aşamasındadır. Nisan ayında faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır. Bundan sonra vitrinlerde Pazarcık peyniri, yoğurdu ve tereyağlarını göreceğiz.''
    Tarım İl Müdürü Aydın da 2008 yılında kurulan Pazaryeri Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin Bakanlığın uyguladığı 30 aile 6 baş damızlık sığır yetiştiriciliği için müracaatta bulunduğunu belirterek, canlı demirbaş olarak adlandırılan bir düve için 6 bin 200 liradan toplam 1 milyon 132 bin lira kredi kullandırıldığını ifade etti.
    Proje kapsamında kredi ile 16 ahır, işletme binası, makine donanım ve mavi belgeli gebe düve alımı yapıldığını anlatan Aydın, şunları ifade etti:
     ''Proje için Bakanlığımız genel bütçesinden kullandırılan toplam kredi miktarı 3 milyon 436 bin liradır. Kullandırılan bu kredi ilk yıl ödemesiz ikinci yıl sadece faiz ödemeli daha sonra borçlandırılan miktar 5 eşit taksitte geri ödemelidir. Dağıtımı yapılan büyükbaş hayvanlar, yüksek süt verimine sahiptirler. Pazaryeri ilçemizde uygulanan bu proje ve daha önce uyguladığımız projeler ile ilimizde damızlık değeri yüksek hayvanların yaygınlaştırılması ve üretimin artırılması ile hayvancılık sektörünün kalkınması ve gelişmesi yönünde olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.''
    Konuşmaların ardından, Pazaryeri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde gerçekleştirilen sertifikalı gebe düve dağıtımı yapıldı. AK Parti Bilecik milletvekili Fahrettin Poyraz, Vali Yardımcısı Tortop ve beraberindekiler hayvan barınaklarında incelemelerde bulundu.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments