“SİYASETİ BIRAKIYORUM”

“SİYASETİ BIRAKIYORUM”

 

Kahvaltı sonrasında konuşan MHP Bilecik Milletvekili Şeker, eğitimden tarıma, sanayiden sağlığa, Türkiye gündemine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Şeker, Gölpazarı’nda yer alan eğitim taburunun kapatılacak olmasının Gölpazarı içi çok büyük sıkıntı olacağını söyledi ve “Gölpazarı’ndaki askeriyenin oradan kalkması çok büyük bir sıkıntı. Bizim isteğimiz buranın üniversiteye alınarak burada da aynı Söğüt gibi bir takım çalışmaların olmasıdır.” dedi.

                Siyasetçilerin Organize Sanayi Bölgeleri’nden ellerini çekmesi gerektiğini de dile getiren Şeker şöyle konuştu:

 

“Siyaseti bırakıyorum”

 

“4 dönem milletvekili adayı oldum ve 4 dönem sonunda da bir dönem barajı geçemedik ama 3 dönem bu halk beni Meclise gönderdi. Bütün Bilecik halkına şükranlarımı sunuyorum. Milletvekili dönemimde ve daha sonraki dönemimde de elimden geldiği kadar bu memleketin çocuğu olarak bu millete hizmet etmeye, köyümüze, kentimize, ilçemize hizmet etmeye devam edeceğim. Bu vefa borcunu da inşallah ödeyeceğim.

Söylüyordum ama bir daha tekrar etmek istiyorum. Benim siyasetteki son yıllarım. İnşallah önümüzdeki seçimde, söz veriyorum siyaseti bırakıyorum. Ama bu güne kadar ve bundan sonraki günlerde de Bilecik ve yöresine şahsım adına kendi adıma da hizmet etmeye devam edeceğim. Daha çok aileme ve işlerime zaman ayırmayı düşünüyorum. Ama MHP içerisinde benden daha çok hizmet edecek çok değerli arkadaşlarım var. İnşallah bu hizmet bayrağını benden alacaklar ve bu hizmeti devam edecekler.

 

‘Yıkıcı bir muhalefet yapmıyoruz’

 

Biz siyaseti hep hizmet olarak gördük ve hizmet olarak devam ediyoruz. Güzeli, doğruyu, yapılanları destekliyor; yanlışları tenkit ediyoruz. Kavgacı olmayan bir muhalif anlayışa sahibiz. Muhalefet yapıyoruz ama yıkıcı bir muhalefet yapmıyoruz. İyi şeyleri takdir ediyoruz, yanlış olanları da söylüyoruz. Yapılamayanlar, unutulanlar, eksik olanlar ve görülmeyenler var. Bizler, siyaset yapan insanlar, her zaman hangi parti olursa olsun taşın altına elini koymuş insanlardır. Bu il yapmamız gerekenleri anlatarak, geçmişi karalayarak değil geleceğe ümit vererek ve geçmişteki olayları da takdir ederek yolumuza devam ediyoruz.

 

‘Uzun vadeli çözüm üretmek için çalışıyoruz’

 

Ciddi olarak sorunların üzerinde düşünmek için ve uzun vadeli çözümler üretmek için çalışıyoruz. Bu çalışmamızda da siyasetçilerle beraber Sayın Milletvekilimizle, siyasetçilerle, bürokratlarla beraber çalışıyoruz. İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edenin olduğunu da hepimiz biliyoruz. Birbirimizle ortak noktada birleşmeye ve hizmet etmeye çalışıyoruz.

Bizim muhalefet anlayışımıza önce soru önergeleri ile başladık. Biz 10 sene içerisinde bu ülkeyi idare eden AK Parti’nin Bilecik’e neler verdiğini, neler olduğunu, yapılanların, yapılmayanların hepsini önce ortaya çıkardık. Meclis’te Bilecik’i temsil ettik. Mecliste Bilecik ile ilgili konuları, Türkiye ile ilgili konuları partimizin görüşleri doğrultusunda destekledik. Bazı bakanlardan sorularımızı alamadık ama bunlara da aynı soruları tekrar ederek almak için uğraşıyoruz. 2012’de Bilecik’in en önemli olan konusu teşvik konusuydu. Bilecik için daha önce büyük bir haksızlık yapılmıştı. Bilecik 1. Bölgedeydi. Biz tabi ki 1. Bölgede olmak isteriz ama 1. Bölgede olan İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi şehirlerle aynı tutulmamız bizi bu bölgede mağdur ediyordu. Burası 3. Bölge oldu, Organize Sanayi yaparsanız 4. Bölge olur dendi ve önümüzdeki günler için Bilecik için bir şans doğdu.

 

 

‘Siyasetçilerin, OSB’lerden elini çekmesi lazım’

 

Siyasetçilerin OSB’lerden artık elini çekmesi lazım. Fabrikalar kurulmuş burada çalışıyorlar. Milyarlarca para yatırılmış. Bu memlekete hizmet eden insanlar var ama maalesef ki buraları hangi parti olursa olsun İl Genel Meclisi üyeleri ve Vali’nin başkanlığında bir takım yöneticiler yönetiyor ve burada belli bir kararlar alınamıyor. Burada bu memlekete gelmiş fabrikasını kurmuş, ihracat yapan, döviz getiren, bizim buradaki insanlarımızı çalıştıran, bu memlekete sahip çıkan sanayicilerimize de, yeni yatırım yapanlara da hepsine de teşekkür ediyorum. Ama bu gelişmiş organize sanayilerde, bitmiş organize sanayilerde de burada Özel İdare’nin ve İl Genel Meclisin buradan çıkması lazım geldiğine de inanıyorum.

 

‘Taburun Gölpazarı’ndan kalkması çok büyük sıkıntı’

 

Gölpazarı’ndaki askeriyenin oradan kalkması çok büyük bir sıkıntı. Bizim isteğimiz buranın üniversiteye alınarak burada da aynı Söğüt gibi bir takım çalışmaların olması ama tabi burası üniversitenin takdirinde. Sayın Hocamızın burada çok güzel işler yapmakta olduğunu söyledim. Geçenlerde NTV’de 1. Dünya Savaşı’ndaki esir Türklerin anlatıldığı bir konu vardı. Buradaki editörde Sayın Hocamızdı. Ben bu seneki Turizm Bakanlığı konuşmasında da bunu söyledim. Bilecik’te turizmde ve kültürde çok büyük bir çalışma yapamıyoruz. Bunu üniversite ile beraber yaptığımızda daha güzel şeyler olacağına inanıyorum. Daha iyi çalışmalar olacağına inanıyorum.

 

‘Aşırı düşüncenin üniversitede karışıklığa yol açmasını istemiyoruz’

 

Son zamanlarda Sayın Başbakan ODTÜ’de protesto edildikten sonra üniversitelerde bir takım karışıklıklar olmaya başladı. Bunların bir kısmı diğer üniversitelerde iyi niyetle olurken başka fraksiyon dışı aşırı partilerin dışındaki görevlilerin daha çok PKK gibi belli bir kesimin üniversitelere karıştığını görmekteyiz ve son zamanlarda bu Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne de girmeye başladı. Burada da biz Bilecikliler olarak bu işi hiç kabul etmiyoruz. Bizim çok güzel üniversitelerimiz, fakültelerimiz var. Biz hiçbir zaman aşırı düşüncenin üniversitede karışıklığa yol açmasını istemiyoruz. Çünkü Bilecik halkı muhafazakar milliyetçi memleketini seven bir halktır. Hiçbir zaman böyle bir şeyi üniversitede görmek istemiyoruz.

 

‘Türkiye’deki tarım politikasının yanlışları en çok Bilecik’i vuruyor’

 

Tarım işimiz kötü, Bozüyük ve Bilecik haricinde bütün ilçelerimiz göç veriyor. Yüzlerce vatandaşımız icrada. Türkiye’deki tarım politikasının yanlışları en çok Bilecik’i vuruyor. Hayvancılık bitmiş sıfır faizle verilen hayvancılıkta bugün 7,5-8 bin TL’ye alınan hayvanı 2,5 bin TL’ye satamıyorlar. Çoğu icra içerisinde, samanın demeti olmuş 15 TL. Bizi ayakta tutan tarım. Halkın içindeyiz ve eksiklikleri de görmekteyiz. Bugün baktığımızda çok eksiklerimiz olduğunu görüyoruz. Zaman kaybetmeden ve çözülmeden bu işleri çözemezsek özellikle ilçelerimizde ve köylerimizde kimse kalmayacak. Şimdiden önlemi almazsak ileride bu işler çok sıkıntıya girecek.”

İlçelerin durumları hakkında bilgi veren Milletvekili Şeker, Osmaneli’nde tarım konusunda sıkıntı yaşandığına değindi. Hızlı tren çalışmaları hakkında da açıklamada bulunan Şeker, “Sayın Bakan geliyor Eylül-Ekim ayına hızlı treni yetiştirmeye çalışıyor. Şelalenin karşısındaki yerde sorun var. 7 km dışarıdan ek bir yol yaparak inşallah İstanbul hızlı trenini açacaklar. Tabi seçimde geliyor onlarda bir puan almak istiyorlar. Bize de yarıyor bu Bilecik içinde. Ama maalesef ki hala Bozüyük – Bilecik ve Osmaneli’nde bu garla ilgili, trenlerin duracağı yerle ilgili hiçbir çalışma yok. Bunlar ne zaman olacak. Bu trenler burada duracak mı? Hiçbir çalışmada yok. Bunun bir an evvel halledilmesi lazım.” dedi.

 

“Gölpazarı perişanları oynuyor”

               

Gölpazarı’nın durumunun hiç iyi olmadığını dile getiren Milletvekili Şeker, Gölpazarı’nın perişanları oynadığını belirtti. Şeker şöyle devam etti:

“Gölpazarı yolu 4 senedir yapılamıyor. O müteahhitten o müteahhide. Şimdi yeni bir müteahhit almış, yapılacak diyor. İnşallah seçim senesidir, yapılır bizde kurtuluruz ama yarım yapılıyor. Bunun devam etmesi lazım. Çünkü Dikenli Boğazın yarısına kadar yaparsanız öbür tarafta yine bir sıkıntı çıkacağını görüyorum. Tabi bununla beraber burada Yenipazar-Gölpazarı ve Taraklı yolu da büyük bir sıkıntı.

Burada tarımla ilgili önemli bir proje 15 senedir devam ediyor. Hala projesi bitmeyen Akçay Projesi var. Bizim bu bölgemizi kurtaracak şeyler fabrikalar. Benim zamanımda bütün organize sanayileri çalışmalarımda bitirmiştim ama Söğüt ve Gölpazarı’na hiçbir şey olmadı. Gölpazarı’na çivi bile vurulmadı. Siyasi midir başka şey midir bilemem ama Gölpazarı’na da tarımla ilgili olabilir başka bir şekilde olabilir. Eğer bir organize sanayi kurmazsanız Gölpazarı’nın nüfusu ileri de 3 bin-4 bine düşer.

 

‘Askeriyenin kalkması Gölpazarı’nı büyük sıkıntıya sokacak’

               

Yüksekokullar oralara bir canlılık veriyor. Bize niye açtınız diyorlardı benim zamanımda. Türkiye’de o kadar çok üniversite oldu, fakülte oldu. Buna karşı değiliz biz ama böyle olunca 2 senelik okullara bir takım kısıntılar getirildi. İnsanlar daha çok 4 senelik okullara girmek istiyorlar. Onun için buralara daha çok bölüm açılırsa oradaki halka oraya gelip giden, yatan kalkan, lokantaya giden, diğer yerlere giden büyük bir ekonomi olarak destek veriyor. Tabi Gölpazarı halkının en büyük olayı şu an askeriyenin kalkması. Eğer buradan askeriye kalkarsa Gölpazarı çok büyük bir sıkıntı çekecek. Kalkacağı da belli.

‘Halk cezaevini istemiyor’

Ama bunun yerine burada şimdi söylenen açık bir cezaevinin bulunması. Gölpazarı halkı bu açık cezaevini istemiyor. Eğer bunu yaparlarsa yanlış olacağını bende düşünüyorum. Oraya daha başka bir şey Spor Bakanlığı’nın olabilir, Turizm Bakanlığı’nın olabilir, eğer kalkacaksa üniversiteyle beraber olabilir ama Gölpazarı’na hareket getirecek bir yer açılmasında yarar gözüküyor.”

 

                Şeker, Söğüt’ün de göç verir bir halde olduğunu, 18 bine çıkan nüfusunun şu anda 12-13 binlerde olduğunu söyledi. Pazaryeri’nde özellikle Adliye’nin kapatılmış olmasının büyük sıkıntı olduğunu, kapatılmayı engellemeye çalıştıklarını fakat olmadığını belirtti. Şeker Yenipazar ve İnhisar ile ilgili ise şunları söyledi:

“Yenipazar ve İnhisar’a geçtiğimiz zaman zaten çökmüş ilçeleri görüyoruz. 2 bin nüfusa yaklaşan Çaltı’da Belediye kapanırken buralar açık. Buralar da çok çökmüş. Buralara da bir şeyler yapılması lazım. Şu anda Yenipazar’da Hayvancılık Süt Kooperatifi iyi, başarılı bir abimiz var orada. Bu biraz ayakta tutuyor. İnhisar’ı da tarım götürüyor.”

Bozüyük’ün teşvik yasası kapsamında yaşadığı sıkıntıları biraz atabildiğini belirten Şeker, fakültenin de kurulmasıyla birlikte Bozüyük’e hareketlilik geleceğine inandığını söyledi. 65-70 bin nüfusu olan Bozüyük’te bir garaj olmamasının eksikliğine değinen Şeker, çarşıdan otobüse binildiğini, bir asker gönderilirken çarşının panayır yeri gibi olduğunu söyledi. Bozüyük’te çoğunluk olarak yer alan Alevi nüfusu içinde Cemevi yapılmasını söylediklerini kaydetti.

 

“Doktor sıkıntısını çözmek lazım”

Şu anda en düzgün yerlerin Bilecik ve Bozüyük olduğunu belirten Şeker, iyi şeylerin yanında sıkıntılarında olduğunu dile getirdi. Şeker, “Hastane konusunda bir takım sıkıntılarımız var. Hastanelerin temiz olması lazım. Burada özelikle temizlik şirketleri siyaseten oralara girmiş şirketler ama biz ekmek yiyen kimseye karşı değiliz. Her devirde olmuştur ama herkesin de vazifesini yapması lazım. Doktor eksiğimiz çok bu sıkıntıları da konuşmak lazım.” dedi. Şeker açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.            

Gerçekleşen kahvaltıya MHP Bilecik İl Başkanı Hüseyin Köymen, Merkez İlçe Başkanı Sinan Özkeskin, İl Kadın Kolları Başkanı Havva Can ve teşkilat mensupları katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam