SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ BORÇLARI YAPILANDIRILIYOR

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ BORÇLARI YAPILANDIRILIYOR

 

“Yürürlüğe giren 6385 sayılı Kanuna göre 1.10.2008 tarihinden önce iştirakçi veya sigortalı olanlardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 sayılı Kanunun 4/1(b) maddesi kapsamında (Bağ-kur) sigortalı sayılmasını gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin, 28.2.2013 tarihi itibariyle tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları ve ferileri 31.5.2013 tarihine kadar (bu tarih dahil) başvuruda bulunmaları halinde 6111 sayılı Kanunun ilgili maddelerine göre yapılandırılacaktır.

                Bunun için sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin, örneği kurumumuzca hazırlanan talep formu doldurulmak suretiyle elden ya da posta kanalıyla borç dosyalarının oluşturulduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi takip birimine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

                Gerekli şartların yerine getirilmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı yerine TEFE/ÜFE aylık değişim oranları ile güncellenerek peşin veya taksitle ödeme yollarından birinin tercih edilmesi yoluyla tahsil edilecektir. Taksitle ödeme yapılması durumunda ikişer aylık ödeme periyodu ile azami 18 aya kadar taksitlendirebileceklerdir.

                Ayrıca 5335 sayılı Kanunun 30. maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilenlerin sigortalılıklarının sona erdiği tarihin, tahsis talep tarihi kabul edilerek aylıklar yeniden bağlanacak, ayrıca bunlardan yazılı istek şartı aranmayacaktır. Bu şekilde aylıkları kesilerek yersiz ödenen aylıklar borç kaydedilen sigortalıların 2013/Şubat ödeme döneminden önce tahakkuk ettirilen borçları yeniden hesaplanacak ve yersiz ödenen aylıklar yapılandırma kapsamında yer alacaktır.

                Bu borçlar için de en son 31.5.2013 tarihine kadar yapılandırma talebinde bulunulabilecek olup, teknik sorunlardan kaynaklanan bir mağduriyet yaşanmaması için sigortalılarımızın müracaatlarını son güne bırakmamaları hususu duyurulur.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam