TAPU’DA YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI
admin • 23 Mayıs 2011 20:10:33 
TAPU’DA YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI

 

HASAN GÜNER
Vatandaşın tapu işlerini daha rahat görmeleri için yenilikler yapıldığını dile getiren Tapu İl Müdürü Hilmi Kısaağıl, “Kuruluşumuzun 164. yıl dönümü. Teşkilatımız bugün 20 milyon insana hizmet sunmakta. 2010 yılında yapılan değişiklik ile kurumumuz yeniden dinamik ve canlı bir hale gelmiştir. Bu kanunun getirdiği 2 farklı özellik vardır. Bunlardan bir tanesi yurt dışı temsilcilikleridir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız artık konsolosluklarımıza giderek bulunduğu yerden tapu hizmetlerini görebilecekler. Aynı Türkiye’deki işlemler nasılsa yurtdışındaki işlemler de devam edecek. Türkiye gelmeden işlemler gerçekleşebilecek. Önemli özelliklerden bir tanesi de Türkiye içerisinde yaşayan vatandaşlarımız bulunduğu ilde tapu hizmetlerini alabilecek. Bunlar iyi bir gelişme ve kolaylıktır” dedi.
Kısaağıl şöyle devam etti:
“164 yıllık geçmişi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, merkez ve taşrada 17 bini aşkın personelle 22 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü, 957  Tapu Müdürlüğü, 325 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde birimi olan, yılda ortalama 7 milyon civarında işlem yapan,  20 milyonun üzerinde  vatandaşımıza hizmet veren yaygın ve köklü bir Kurumdur.
23 Mayıs 2011 tarihinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 164. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz.
Genel Müdürlüğümüz, insanlara bireysel bir hak olarak tanınmış olan mülkiyet hakkı var oldukça işlevini sürdürecek ve önemli hizmetler yapmaya devam edecektir.
Yoğun ve özverili çalışmalarıyla zor şartlarda üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapma gayreti ve azmi içinde olan çalışanlarımız Genel Müdürlüğümüz’ün yürüttüğü projeleri de çok başarılı bir şekilde yerine getirmektedir.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü dünya standartlarına uygun hizmet sunmak amacıyla başlatmış olduğu TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi), TARBİS (Tapu Arşiv Bilgi Sistemi), Tesis Kadastrosu, TKMP (Tapu ve Kadastro Modernizasyon Projesi), TUSAGA-Aktif Projesi, Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) Projesi, Harita Bilgi Bankası, Ortofoto Bilgi Sistemi, Online Randevu Sistemi, SKGP (Sürekli Kurumsal Gelişim ) Projelerinin tamamını hayata geçirme çalışmalarını hızla sürdürmektedir.  Projelerin büyük bölümünü de hayata geçirmiştir.
İçinde yaşadığımız bilgi ve iletişim çağında eleman alt yapısı eğitimleri sağlanarak insan gücünü bilgi toplumuna katkıda bulunacak bir seviyeye çıkartmak, Kurumumuzun en önemli hedeflerinden biridir.
Tapu hizmetlerinin kaliteli şekilde sunulması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından iş ve işlem süreçleri devamlı olarak gözden geçirilmekte ve sorun üreten süreçlerde gerekli düzeltmeler ve iyileştirmeler yapılmaktadır. Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüklerinde başlatılan ve 213 Tapu Müdürlüğünde faaliyete geçen online başvuru ve numaratörlü randevu sistemi yöntemiyle vatandaşlarımızın işlemleri daha kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Tapu Müdürlüklerinin fiziki  koşulları  ve mekansal sorunları da büyük ölçüde çözülmüştür.
Çalışanların kişisel ve mesleki gelişimini sağlamaya ve etik kültürü oluşturmaya yönelik eğitim programları ve seminerler düzenlemekle birlikte Kurumda bireysel ve toplumsal sorumluluk anlayışının yerleşmesine yönelik çalışmalar devam etmekte; hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik “Sürekli Kurumsal Gelişim Projesi” çalışmaları pilot bölgelerde tamamlanmış olup yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.
Yeni çıkan Teşkilat Yasasıyla birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu işlemlerine yönelik yurt dışı temsilciliklerimizde de hizmet vermeye başlayacaktır. Ayrıca yurt içinde de vatandaşlarımızın bulunduğu ildeki tapu müdürlüklerine müracaat ederek başka bir ilde bulunan taşınmazı ile ilgili işlem yapabilme kolaylığı getirilmiştir. Yine Teşkilat Yasasıyla ilgili Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü merkez birimleri daha çağdaş ve fonksiyonel hale getirilmiştir.
Tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan bilgilendirme ile yaşanan olumsuzluklar ve sorunlarda toplumsal duyarlılığın arttırılması amacıyla 444 TAPU (444 82 78) Hizmet Hattı uygulamasına devam edilmektedir. Bu suretle vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanmakta ve şikayetleri değerlendirilerek anında sonuçlandırılmaktadır. Bunun yanında tapu dairelerine müracaat eden iş sahiplerinin de etik olmayan davranışlarda bulunmamaları konusunda bilinçlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu konuda Basın ve Yayın Kuruluşlarının sağladıkları katkıya teşekkür ediyor devamını bekliyoruz.”
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
engin aral
11 yıl önce

kutluyorum. – müdürlüğünüzün 164.yıl dönümünü bütün kalbimle kutlar bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum.