’’Tarih ve Kültür Sohbetleri’’

’’Tarih ve Kültür Sohbetleri’’

 

     Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Demirkazık, Sürekli Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen programda, ''Muharrem ayı, Aşurenin anlamı ve Türk İslam üzerindeki etkisi ile Kerbela hadisesi'' konusunda bilgi verdi. 
     Demirkazık, Muharrem ayının Türk kültüründe kimi yönleriyle ekşiye hatta acıya çalan kimi yönüyle de tam olarak hislerin bir karmaşa içerisinde olduğu bir ay olduğunu belirtti. 
     ''Aşure, Muharrem'in 10. gününe denk gelen bir zamandır. Aşure birlik ve beraberliği ifade ediyor'' diyen Demirkazık, şunları kaydetti: 
     ''Anadolu'da yaşayan, Alevisinden, Sünnisine kadar İslamiyet ekseninde bulunan bütün toplulukların pişirdiği ve Muharrem ayında özel bir kutsiyet vererek hazırlayıp ikram ettiği bir tatlıdır. Aşure aslında kültürü ortaya koyuyor, yani kültürün kendisini yansıtıyor. Kültür de böyledir, her türlü işe yarayabilecek, kullanılabilecek hatta kullanılamayacak, bir kenara itilmiş ne varsa, hangi unsur varsa bunların tamamını alır bünyesine yerleştirir ve ortaya öyle bir şey çıkar ki bu medeniyete bir hediye olur.'' 
     Demirkazık, Muharrem ayı ve Kerbela'nın Türk dili ve edebiyatı üzerinde de birçok etki bıraktığını belirterek, binlerce kişi tarafından binlerce eserin derlendiğini aktardı. 
     Demirkazık, Kerbela hadisesinin dünyadaki mevki ve makamlar uğruna yapılan bir zulüm olduğunu dile getirerek bir yerlere ulaşmak için hiç kimsenin başkasının hakkının gasp edemeyeceğini sözlerine ekledi. 
     Programın sonunda Bilecik Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Demirkazık'a Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nin ambleminin bulunduğu tabak hediye etti. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam