TARIM ALANLARINDA HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI

TARIM ALANLARINDA HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI

Bilecik’in Pazaryeri, Gölpazarı ve Söğüt ilçelerinde dün etkili olan dolu nedeniyle zarar gören tarım alanlarında hasar tespit çalışması başlatıldı.

Pazaryeri ilçesinde 2 gündür etkili olan şiddetli yağış ve dolunun ardından Dereköy Deresi’nde meydana gelen taşkın nedeniyle bölgedeki bazı ayçiçeği, şerbetçiotu ve fasulye ekili alanlar zarar gördü.

Pazaryeri İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdar Sert ve yetkililer, zarar gören alanlarda hasar tespit çalışmalarına başladı.

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sert, dolu yağışı nedeniyle ilçedeki Avşar ve Ümmet bölgeleri, ilçe merkezi ve bazı köylerdeki ekili alanlarda hasar oluştuğunu söyledi.

Müdürlük olarak tüm ekiplerle zarar gören alanlarda incelemeler yaptıklarını kaydeden Sert, “Zararı tespit edip gerekli yardımları yapmaya çalışıyoruz. Her daim vatandaşımızın yanındayız. İncelemelerimiz sonunda gerekli geri dönüşleri sağlayacağız. Ayrıca bu sabaha karşı yine şiddetli bir yağış sonrası Dereköy köyü deresinin taşmasıyla dere kenarındaki birçok tarla sular altında kalarak zarar gördü. İnşallah zarar bu kadarıyla kalır, daha fazla büyümez.” diye konuştu.

Ekili ürünü taşkın nedeniyle zarar gören Dereköy sakinlerinden Halil Senaver ise şiddetli yağış sonucu derenin taştığını belirterek, “Yağış sonrası dere taştı ve ürünlerimizi mahvetti. Yapacak bir şey yok. Allah’tan gelene boynumuz kıldan ince ama bizler bu taşkın olayını her yıl yaşıyoruz. Yetkililerden bir an önce bu derenin ıslahını istiyoruz.” dedi.

Ahmetler Köyü sakinlerinden Celal Doğan da 7 dekar alanda ekimini yaptığı ayçiçeğinin zarar gördüğünü kaydetti.

Gölpazarı ilçesinde etkili olan dolu nedeniyle 8 köydeki tarım alanlarında hasar tespit çalışmaları yapıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Dokuz, Türkmen, Karaahmetler, Şahinler, Gökçeler, Dereli, Tongurlar ve Gözaçanlar köylerinde meyve ağaçları, ayçiçeği ve hububat ekili alanlarda dolu zararı olduğu tespit edildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelince köy muhtarları ile beraber zarar tespit çalışmaları gerçekleştirildi.

93 bin dekar tarım arazisi olan ilçede, dolu nedeniyle yaklaşık olarak 10 bin dekar arazide zarar öngörüldüğü ifade edildi.

– Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş hasar tespit çalışmalarına katıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Pazaryeri, Gölpazarı ve Söğüt ilçelerinde dün etkili olan dolu ve şiddetli yağışlar nedeniyle tarım alanlarında zarar meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada, İl Müdürü Necmettin Yoldaş’ın, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Demirbaş, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik ekiplerinin zarar gören tarım alanlarını yerinde incelediği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Hasar tespit çalışmaları kısa sürede tamamlanarak bakanlığa gönderilecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam