Tiyatro Festivali başladı
admin • 29 Kasım 2010 20:07:09 
Tiyatro Festivali başladı

 

Bilecik, bir hafta boyunca tam bir sanat şölenine ev sahipliği yapacak. Bilecik Belediyesi’nin tiyatro sanatını geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla bu yıl 7’incisini düzenlediği Ulusal Tiyatro Festivali, muhteşem bir açılış galasıyla başladı. İstanbul’da yapılan açılış törenine, festival kapsamında Bilecik’te sahne alacak oyuncuların yanı sıra sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı. Gecede bu yıl 7’incisi verilen Kristal Çınar Tiyatro Ödülleri de sahiplerini buldu. 

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın, davetlileri kapıda karşıladığı gecede, 7’inci yaşını dolduran Bilecik Ulusal Tiyatro Festivali’nin gelişimi, görsel bir sunum eşliğinde anlatıldı. 

 

‘BİLECİK HALKININ İLGİSİ BÜYÜK’

Başkan Selim Yağcı, gecede yaptığı konuşmada, Ulusal Tiyatro Festivali’nin kesintisiz 7 yıldır devam ettiğini belirterek, tiyatro sanatını geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Anadolu’da tiyatro geleneğini yaşatmanın bir hayli zor olduğunu, buna rağmen sanata ve sanatçıya duydukları saygıyla festivalin 7’inci yaşına bastığını kaydeden Yağcı, Bilecik halkının tiyatro sanatına büyük ilgi gösterdiğini anlattı.

Bilecik’te belediyeciliğin tüm gereklerini yerine getirdiklerini, sosyal ve kültürel projelerle de kente yeni bir vizyon kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Yağcı, “Mevcut kent kültürünün yaşatılması kadar çağdaş kültür üretimine de destek vermeyi arzuladık. Tiyatro bu anlamda bizim için yeni kapılar açtı ve açmaya da devam ediyor. Festivalimiz 7 yıldır başarıyla yapılıyor. Elbette bu başarı da sanatçılarımız ve Bilecik halkının büyük başarısı var” dedi.

Bilecik’te sanata ve sosyal kültürel çalışmalara yönelik yoğun ilgi üzerine kongre ve kültür merkezi kurmak için harekete geçtiklerini kaydeden Başkan Yağcı, merkezin inşaatına kısa süre sonra başlanacağını bildirdi.

 

ONUR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Gecede ilk festivalden bu yana sanat camiasında büyük ilgiyle karşılanan Kristal Çınar Tiyatro Ödüllerinin 7’incisi de sahiplerini buldu. Kristal Çınar Ödülleri bu yıl yıllarını tiyatroya adamış iki dev isme verildi. Can Gürzap ve Çetin Akcan, ödüllerini Başkan Yağcı’nın elinden aldı. İki büyük tiyatro ustası, artık geleneksel hale gelen Bilecik Ulusal Tiyatro Festivali’nden onur ödülü almanın mutluluk verici olduğunu belirttiler.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments