TURAN, GÖLPAZARI’NDA KONFERANS VERDİ
admin • 18 Mayıs 2011 19:53:24 
TURAN, GÖLPAZARI’NDA KONFERANS VERDİ

 

Dernek Başkanı Ahmet Keskin’in açılış konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Yazar Turan,yurt içinde ve yurtdışında pek çok yerde konferanslar verdiğini, ancak bu akşam hemşehrilerinin arasında bulunmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirterek sohbetine başladı.
 Taş Han’ı hınca hınç dolduran Gölpazarlıları sanal alemde ve beyaz ekranda Medine Münevvere’ye götürerek kare kare bu Peygamber şehrini gezdiren ve Hz. Peygamberi’in huzuruna çıkaran  Turan, Mescid-i Nebevi içindeki ve Medine çevresindeki Osmanlıların hizmetlerini ve izlerini bir bir ekrana taşıyarak anlattı.
Uhut ve Handek savaşlarının olduğu yerleri de ekrana getiren Yazar Mustafa Turan, Osmanlı’nın en büyük eserlerinden biri olan El-Muazzam Tren İstasyonunu   ve Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitlerine” adlı destanı  yazdığı bu mekanı izah ettikten sonra, 10 bin sahabenin yattığı Cennetü’l-Bâki mezarlığını da gezdirerek, orada medfun bulunanlarla ilgili bilgiler verdi.
Kendisinin Nisan ayı boyunca Kutlu Doğum konferansları verdiğini belirten Turan, bu sohbetlere en fazla ilgiyi bayan izleyicilerin gösterdiğini söyledi. Çünkü Suud yönetiminin Ravza-i Mutahhara’nın ön tarafına ve mezarlıklara bayanları koymadığını, buralarda ne olduğu noktasında  merak edildiğini, bu merakı gidermek için bu yerleri en ayrıntılı şekilde ekrana getirdiğini söyledi.
Son olarak Peygamberimizin Kabr-i Saadetleri’ne veda ziyareti yaptırarak salondaki topluluğu Mikat yeri olan Zülhuleyfa’ya götürüp ihramları giydikten sonra, Mekke’ye doğru yola çıkardı. Böylece salondaki topluluğa sanal bir Umre de yaptırılmış oldu. 
Bir başka konferansta da Mekke-i Mükerreme’yi anlatmak dileğiyle, kendisini büyük bir dikkat ve sabırla dinledikleri için topluluğa teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Tarihçi Yazar Mustafa Turan, konferansın sonunda da Gölpazarlı hemşehrilerine kitaplarını imzaladı. 
Konferansa Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Gölpazarı İl Genel Meclis Üyesi Turgay Yılmaz, Bilecik Değişim Gazetesi Sahibi Mehmet Ergün, Yenipazar Müftüsü Necdet Arman ve çok sayıda vatandaş  katıldı.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments