TURAN İLE CHP ARASINDAKİ TARTIŞMA SÜRÜYOR
admin • 14 Nisan 2011 19:33:23 
TURAN İLE CHP ARASINDAKİ TARTIŞMA SÜRÜYOR

    Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılan ve Milletvekili Aday Adayı olan Dr. Sungur Turan, parti genel merkezinin yaptığı sıralamaya tepki olarak CHP Adaylığından istifa etmiş ve “İsmim yıpranmasın. Bakarsın bir gün lazım olur. Partinin bana ihtiyacı yoksa yapabileceğim bir şey yok” demişti.
    İstifanın ardından CHP Bilecik İl Başkanlığı da konuyu değerlendirmiş “Sayın Sungur Turan 2. Sıra adayımız olduğunu öğrendikten sonra “İsmim yıpranmasın. Bakarsın bir gün lazım olur” açıklaması ile istifa etmiştir. Bu davranış CHP anlayışı, CHP değerleri, CHP disiplini ile bağdaşır değildir. Şu unutulmamalıdır ki; CHP Türkiye’nin en köklü partisidir. CHP kişilere endeksli değil, ilkeleriyle tarihi misyonu ile Türkiye halkı için siyaset yapmaktadır. CHP yoluna devam etmekte, adayları ile seçim ve halka hizmet yarışında mücadelesini sürdürmektedir” demişti.
    Sungur Turan yeni bir açıklama yayınlayarak CHP il teşkilatına yanıt verdi: Turan açıklamada şu ifadeleri kullandı:
    “Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekilliği Adaylığından geri çekilmiş, gerekçemi de bir basın açıklamasıyla bildirmiştim. Gelinen noktada maalesef yeni bir basın açıklaması zaruri olmuştur.
    Bilindiği üzere önce ön seçim yapılacağı duyurulmuş sonra merkez yoklaması kararı verilmişti. Ancak tarafıma merkez yoklamasının kamuoyu yoklamasından elde edilecek istatistiki bilgi ışığında yapılacağı bildirilmiştir. Bu süreçte demokrasiye inanan biri olarak elbette ki adaylıktan çekilmem söz konusu olamazdı.
    Daha sonra kamuoyu yoklaması iptal edilince tarafımdan Cumhuriyet Halk Partisi’nin daha önce de kamuoyu yoklamaları yaptırdığı Aksoy Kamuoyu Araştırma Şirketine söz konusu araştırma yaptırılmış, sonuçları 08.04.2011 tarihinde gerekli mercilere teslim edilmiştir. Kamuoyunun da bildiği üzere söz konusu araştırmada daha önce yerel basının yaptığı anketler de Bilecik halkının beni Cumhuriyet Halk Partisi birinci sıra Milletvekili adayı olarak görmek istediğini ve bu durumda Bilecik’te Cumhuriyet Halk Partisi oylarının gözle görülür biçimde artacağını açıkça ortaya koymaktadır. Görüldüğü üzere adaylıktan çekilmem kesinlikle kişisel nedenlerle değildir, ahlaki nedenlerledir.
    Üç kuşak sosyal demokrat bir aileden geliyorum. Ben bir sosyal demokratım. Biat kültüründen gelmedim. Doğruyu iktidara taşımak için; doğruyu söylemekten korkmamak, doğrunun arkasında durmak gerekir. Halkı dilmemek gerekir. Ben partimin bu şekilde daha başarılı olacağına inanıyorum. Partimin başarısı beni her zaman mutlu eder.”

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments