Türk Eğitim-Sen’den Eğitim Bir-Sen’e Cevap

Türk Eğitim-Sen’den Eğitim Bir-Sen’e Cevap

 

Türk Eğitim-Sen Bilecik Şube Başkanı Yel, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yel açıklamasında, “Biz sendikacılığı birilerine yakınlaşmak ya da ikbal sağlamak için yapmadık. Bundan sonra da yapmayacağız.” dedi. Yel şunları aktardı:

“Eğitim Bir Sen Bilecik Şube Başkanı “OKULLAR EĞİTİM ÇALIŞANLARINA DA HAYAT OLSUN” başlıklı bir basın açıklaması yapmış. Yapmış olduğu bu basın açıklamasında da üstü kapalı bir şekilde sendikamızı eleştirmiş ve bizim muhalefet adına sendikacılık yaptığımızı, iftira ettiğimizi, siyasi partilere bilgi servis ettiğimizi iddia etmiş.

                Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Eğitim çalışanlarına verdikleri sözü tutamamaları, ek ödeme rezaleti ve 2012 yılı toplu sözleşme tiyatrosundan sonra üyelerinin yaklaşık  % 20 si istifa etmesinden olsa gerek, sayın başkan telaş içinde hakikate muhalif düşüncelerini dillendirmiş. Kendisi çok yeni başkan olduğu için deneyimsizliğine veriyoruz.

                Gerek eğitim camiası gerekse Bilecik kamuoyu bizi yakından tanır. Türk Eğitim Sen olarak bugüne kadar doğru bildiklerimizi doğrudan muhataplarıyla paylaşıp çözüm üretmeye çalıştığımız gibi, yeri geldiğinde söylenecek sözümüz olduğunda, bunu söylemekten çekinmeyiz. Söylediklerimizin de arkasında dururuz. Gerekirse resmi yazımızı yazar, altına da imzamızı atarız. Türk Eğitim Sen olarak bugüne kadar bildiklerimizi hiçbir parti ile paylaşmadık. Çünkü biz hiçbir zaman bazı sendikalar gibi bir partinin ön-arka bahçesi olmadığımız gibi herhangi bir partinin yanında ya da karşısında olmak iddiasında da olmadık.

                Biz sendikacılığı birilerine yakınlaşmak ya da ikbal sağlamak için yapmadık. Bundan sonra da yapmayacağız. Ama bizim hakkımızda mesnetsiz isnatta bulunmaya çalışanların sendikacılık adına nasıl ikbal peşinde koştuğunu Bilecik kamuoyu yakinen biliyor. Bugün bizi muhalefet partilerine yakın olmakla itham eden sendikanın yöneticilerinin iktidar partisine olan yakınlığı sayesinde hangi il müdürlüğüne, hangi ilçe milli eğitim şube müdürlüğüne ve hangi okullara hiçbir kanun kural tanınmadan atandıklarını ya da vekâleten görevlendirildiklerini taraflı tarafsız bütün Bilecik biliyor.

                Kaldı ki, bir siyasi parti il başkanının yapmış olduğu açıklama da bahse konu olan Bozüyük’teki iki okul müdürü ile ilgili biz sendika olarak aylar önce açıklama yapmış ve yapılan çifte standarda dikkat çekmiştik. Hatta bu okullardan biri ile ilgili de valilik makamına resmi yazı yazmıştık.  Bu okul müdürlerinden birine açılan soruşturma da suçu sabit bulunmuş, ancak en alt sınırdan cezalandırılmıştır. Diğeri ise okula hırsız girmesinden değil, okulun alarm sistemini devre dışı bırakması, kasada yüklü miktarda para bulundurması ve bu paraların çaldırılmasından suçlanmıştır. Bu paraların kermes ve gezi parası olduğu konuşulmaktadır. Geziye gidecek çocukların mağdur olmaması için belediyenin araç tahsis ettiği, kermes paraları içinde ilgili okul müdürünün okul okul dolaşarak para topladığı konuşulmaktadır. Ortada bir kamu zararı vardır. Ancak, en ufak bir ceza yoktur. Kamuoyu haklı olarak bunu merak etmektedir.

                Türk Eğitim Sen olarak diyoruz ki, biz mesai kavramı gözetmeden bütün eğitim çalışanlarının hizmetindeyiz. Hangi sendikadan olursa olsun haksızlığa uğrayan her eğitim çalışanının yanındayız. Bizi arayan diğer sendika üyelerine de hizmet vermekteyiz. İlimizde çalışan ve sendikal ayırım yapmadan görevini en iyi şekilde yapan tüm eğitim çalışanlarını saygıyla selamlıyoruz. Ancak; çok az sayıda da olsa oturduğu makamı ve taşıdığı unvanı farklı amaçlar için kullananların, sırtını siyasilere dayayarak haksız ikbal peşinde koşanların da karşısındayız. Yapmış olduğu uygulamalarla kamu zararı oluşmasına sebep olanları, yapması gereken ihaleyi yapmayarak yasaları hiçe sayanları duyurmaya da devam edeceğiz.

                Gönül isterdi ki Eğitim Bir Sen Bilecik Şube Başkanı yaptığı basın açıklamasında 2012-2013 Eğitim Öğretim yılı II. döneminin başladığı bu günlerde eğitim camiasının içinde bulunduğu sorunları ve bunlara çözüm yollarını dile getirsin. Ancak bugüne kadar sayın başkanın eğitim çalışanlarının ve eğitimin sorunları hakkında çözüm odaklı bir basın açıklaması yapabilmeyi başardığını düşünmüyoruz. Eğitim Bir Sen Bilecik Şube Başkanınca yapılan ve sendikamız hakkında temelsiz iddialar barındıran basın açıklamasını malum çevrelerin yönlendirmesi ile gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Buradan Eğitim Bir Sen Bilecik Şube Başkanını, sendikamız hakkında asılsız iddialar içeren beyanlarda bulunma yönündeki tavrını terk edip, sendikacılığı olması gerektiği gibi icra etmeye davet ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. büyük başkan!!! – öğrenci velisine katılıyorum.Böyle takım elbiseli açıklama olmamış.Tabut içinde,pijamalı,arap kıyafetli vs.olmalıydı…ingilizce açıklama yapmıştı.artık Ruanda dilinde yapmalı…yürü kim tutar seni…

  2. yakından takip ediliyorsun – yazıya yorum yapanların kin ve nefretle yazdıkları belli. insanlar doğruyu söylemeyecekler mi? Millet bir tayin yapamıyor. Eğitim birsenliler 1 yılda 10 tane yer değiştiriyor. Beğenmedikleri fikir sahiplerinin icraatlarının aynısını yapıyorlar. Yaşasın zalimler için cehennem.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam