TÜRKEN: KONSEYE İLGİ AZ
admin • 28 Ocak 2011 12:12:17 
TÜRKEN: KONSEYE İLGİ AZ

HASAN GÜNER

Yönetişimden kasıt şudur: Bir yerin sadece tek elden yönetilmesi değil de yönetenlerle yönetilenlerin birlikte hareket etmesi manasına gelir. Kent konseylerinin kuruluş amacında bu mana hedeflenmiş, yerel yönetimler olan belediyelerin hizmetlerini yaparken ortak akla önem vermesi, yönetilen halkın da yönetime katılmasını sağlamak maksadıyla kent konseyleri kuruluyor.

Kent konseyleri bünyesinde kadın, çocuk ve engelliler meclisi gibi bir takım meclisler var. Bu meclislerin de altında çalışma grupları var. Daha özerk ve küçük konularla ilgili çalışma meclisleri bir takım çalışmalarını yaparlar. Planlarını projelerini hazırlarlar. Örneğin kadın meclisinin altındaki çalışma grupları projelerini kadın meclislerine sunarlar. Kadın meclisi bu projeyi değerlendirir ve kent konseyi genel kuruluna sunar. Kent konseyi de genel kuruluda bu projesini belediyeye sunar. Eğer belediye meclisince bu proje yapılması gereken, uygun bir proje olarak görülürse karar alır ve kent konseyinin bu projesini gerçekleştirir. 

 

TÜRKEN: “ESAS GAYE DEMOKRASİNİN DAHA FAZLA ETKİNLEŞMESİ”

Kent konseyinin hazırlamış olduğu bir proje tavsiye niteliğinde bir kararla belediyeye intikal ettiğinde eğer gerçekten yapılması gereken bir proje olarak görülürse belediye bu projeyi yerine getirir. Dolayısıyla bir yönetişim çıkar. Burada aslında esas gaye demokrasinin daha etkinleşmesi için çalışmalar yapılmasıdır. Yönetilen vatandaş olarak yönetime etki edebilir, denetimi yönlendirebilirse, daha iyi yönetilmek ve demokrasinin daha da fazla gelişmesi için ciddi manada mesafe kat etmiş olur.

 

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


“HALKIMIZ DUYARSIZ”

Bu bağlamda şunu da düşünmek lazım. Hedef ve kurum çok güzel. Fakat ilgi alaka ne kadar? Bu maalesef bizim ilimizde biraz sıkıntılı. Kent konseyi toplantıları yapıyoruz. Çalışma grupları toplanıyor. Bugün kadın meclisimiz ilk toplantısını yaptı. Fakat kent konseyi toplantılarında geçmişte olduğu gibi şuanda da böyle halk nezdinde çok fazla katılım yok. Bir takım projeler sunma ve yapılmasını sağlama hususunda maalesef ki ilimizde bir noksanlık var.

 

Ben şuan kent konseyinin genel sekreterliğini yapıyorum. Bundan önceki dönemde konseyin yürütme kurulu üyesiydim. Aynı durum o zaman da vardı şimdi de var. Yani bunun nedeni nedir bilemiyorum ama halkımızda yönetilen kesimde bu yönde bir duyarsızlık var.

Öyle düşünüyorum ki; vatandaşımız bu kent konseyinin manasını hedefini ve işleyişini çok fazla bilmiyor. Sunduğu projenin hayata geçebilme ihtimali olduğunu bilse gelecektir diye düşünüyorum. Bu kent konseyinin mi yoksa vatandaşın mı kusurudur bilemiyorum. Genel olarak halkımız demokratik haklarını kullanma manasında etkin değiller. Bir çekimserlik ve bir çekingenlik var. Sebebini bilemiyoruz. Zamanla aşılacağını düşünüyorum. Objektif olmak lazım. Bir şey çok güzelse güzel demek lazım. Ama hatası, kusuru ve noksanı varsa da burada bir hata var dememiz lazım ki mükemmeli yakalayabilelim” dedi.

Türken ayrıca 2011 yılı 1. olağan Kent Konseyi toplantısının pazartesi günü çocuk sinemasında saat 17.15’de yapılacağını duyurdu.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments