TÜZÜN’DEN MUHTARLARA MAAŞ MÜJDESİ
admin • 1 Aralık 2010 19:07:07 
TÜZÜN’DEN MUHTARLARA MAAŞ MÜJDESİ

 

Kapalı çarşı içinde yapılan açılış törenine, İlçe Kaymakamı Oktay Kaya, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Gökhan Aydın, Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, mahalle ve köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı. 
 Törende konuşan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Muhtarların Bağ-kur primi kadar maaş alamadığını belirterek, “Muhtarlarımız, maalesef ekonomik sıkıntılar içerisinde bu görevi yerine getirmeye çalışıyor. Muhtarlarımız bir Bağ-kur pirimi kadar maaş alamıyorlar. İnşallah bu bütçe döneminde, en azından muhtar maaşlarını asgari ücret oranında yükseleceğinin de buradan müjdesini verebilirim” dedi.
Türkiye Cumhuriyetini 3 makamın temsil ettiğini ve bun makamlardan birinin muhtarlık makamı olduğunu anlatan Tüzün, şöyle devam etti:
“Muhtarlık denilince temsili demokrasilerde, sözde değil özde demokrasiyi yaşayan ve yaşatan insanlar kuşkusuz muhtarlardır. Türkiye Cumhuriyetini 3 makam temsil eder. Bunlar, Cumhurbaşkanlığı, İl Valiliği ve köy muhtarlığı makamıdır. Ayrıca makam araçlarına Türk bayrağını takan 3 tane makam vardır. Cumhurbaşkanlığı, İl Valiliği ve köy muhtarlarıdır. Böylesine önemli bir hizmeti yerine getiren muhtarların, kuşkusuz günümüz koşullarında içinde bulundukları sıkıntıları ve olumsuzlukları çok iyi biliyoruz. Muhtarlarımız, köyünde ve mahallesinde yaşayan her insanı birebir ilişkileriyle birlikte, seçim, tapu, nüfus yaklaşık bir muhtarımızın 200'e yakın görevi var.” 
İlçe Kaymakamı Oktay Kaya'da, Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Muhtarların görevlerinin fazla olduğunu ve zamanla çeşitli merkezi yönetim birimleri kuruldukça Muhtarların görevlerinin azaldığı belirterek, “zaman geçse de muhtarların köydeki birlik beraberliği sağlayıcı, devletin yasalarının uygulayıcısı konumu hiç değişmedi. Belediye Başkanımıza, binanın tahsisi ve tefrişatı nedeniyle çok teşekkür ederim. 
44 köy muhtarı ve 12 mahalle muhtarımızın hepsinin aynı çatı altında toplayabilmek, başarabilmek, herkese örnek olacak bir birlik beraberlik olduğunun göstergesidir” dedi.
Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu ise, Muhtarların Bozüyük'te örnek bir çalışma yaparak muhtarları aynı çatı altında topladıklarını kaydetti.
Muhtarlara destek olmak için binayı muhtarlara tahsis ettiklerini ve içindeki donanımı Bozüyük Belediyesinin karşıladığını belirten Berberoğlu, şöyle devam etti:
“Dernek binasında her muhtarımızın kendine ait bir dolabı olacak. Masalarda geldikten sonra özellikle Salı günleri kahve köşelerinde beklemek zorunda kalan Muhtarlarımızın tek çatı altında güzel hizmetler yapacaklarına inanıyoruz”
Konuşmaların ardından Bozüyük Muhtarlar Derneği Başkanı Çokçapınar Köyü Muhtarı Ahmet Tam ve yönetim kurulu üyeleri tarafından Kaymakam Oktay Kaya ve Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu'na plaketleri verildi. 

Barış EREN

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments