TÜZÜN’E BOZÜYÜK RAPORU
admin • 17 Aralık 2015 13:45:16 
TÜZÜN’E BOZÜYÜK RAPORU

Tüzün, sürekli gelişen bir sanayi kenti durumundaki Bozüyük’ün sorunlarını yakından bildiğini, bu sorunların çözümünü, daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de kanun teklifi vererek Meclis gündemine getireceğini belirtti.

Tüzün, Bilecik ve ilçelerinde seramik ve mermerde sektörel teşvik uygulanması için kanun teklifi verdiğini, konuyu sürekli gündemde tutacağını anlattı.

Tüzün, Bilecik ve diğer ilçelerde olduğu gibi Bozüyük’ün de turizmden hak ettiği payı alamadığını belirterek, bunun için tanıtına önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tüzün, bu amaçla, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan Metristepe’nin ‘MilliPark’ ilan edilmesi için kanun teklifi verdiğini de hatırlattı.

Tüzün ayrıca, Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamasından sonra atıl durumda kalan eski demiryolu hatlarının gerek yük, gerekse yolcu taşımacılığında yeniden aktif olarak kullanılması için bölgesel tren seferlerinin başlatılması gerektiğini, konuyu Meclis gündemine getirdiğini anlattı.

Sanayi ve ticaretin gelişmesinin bir bölgenin büyüme ve gelişmesinin lokomotifi olduğunu vurgulayan Tüzün, “Bana ilettiğiniz raporu uzman arkadaşlarımızla inceleyerek çözüm için her türlü girişimde bulunacağım. Bu konularda ne gerekiyorsa yaparız. Soru önergesi ve araştırma önergesi ile Meclis gündemine getireceğim, kanun teklifi vereceğim” dedi.

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Levent ise Bozüyük’ün 450 milyon dolarlık bir ihracat potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Levent, OSB içerisindeki sanayi arsalarının bulundukları konum göz önüne alınarak fiyatlandırılmasının önem sağladığını vurgularken, TCDD tarafından projelendirilen Bozüyük Lojistik Üssü için kamulaştırma sorunlarının çözülerek bir an önce tamamlanmasının bölge için önemine dikkat çekti. Levent, sanayici ve tacirlerin sorun ve taleplerini şöyle sıraladı:

–  Üretime yönelik işçilik, enerji, finansman ve hammadde maliyetlerinin yüksekliği

-Nitelikli eleman ihtiyacı ve istihdam sürekliliğinin sağlanması

-Yerli üretimin özendirilmesi, iç piyasanın canlandırılması ve ihracatın artırılması

-Teşvik uygulamalarının bölgesel bazlar yanı sıra sektörel de ele alınarak düzenlenmesi

-KOBİ’lere yönelik kredi imkanlarının artırılması

-Kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve haksız rekabet şartlarının ortadan kaldırılması

-İç pazarın canlandırılması ve yerli üretimin özendirilmesi

-Turizm potansiyelinin geliştirilip tanıtım çalışmalarının yapılması (Metristepe, şehitliklerimiz, yayla ve doğa turizmi gibi)

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
vatandas
6 yıl önce

NEREDE KALMISTIK ? –

Teşekkürler vekilim başarılar