Ulaştırma Bakanı Yıldırım: “Hedefimiz Temmuz ayında test sürüşlerine başlamak”

Ulaştırma Bakanı Yıldırım: “Hedefimiz Temmuz ayında test sürüşlerine başlamak”

 

Bakan Yıldırım, Osmaneli’nde bulunan hızlı tren şantiyesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Osmaneli Kaymakamı Ali Ada, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdür Vekili Mehmet Topçu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

 

 

 “Hedefimiz Temmuz ayında test sürüşlerine başlamak”

 

Yüklenici firma yetkililerinden brifing aldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Bakan Yıldırım konuşmasına kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Sonrasında proje hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım şunları aktardı:

“Özellikle bu kesimde yani İnönü-Köseköy arasındaki bölümde hattın en zor kesimi olduğunu biliyoruz. Bolca tünel var, viyadük var. Şu anda Bozüyük’te bir tünelde sadece çalışmamız devam ediyor. Ayrıca bir de yeni bir varyant dediğimiz 8 km’lik kısım var. O kesimde de çalışmalar devam ediyor. Onun dışındaki kısımlarda altyapı bitti, üst yapı çalışmaları da aynı şekilde planlandığı gibi gidiyor.

Genel olarak söylersek hattın %80’i alt yapı, üst yapı tamamlanmış durumda. Bundan sonra ağırlıklı olarak üst yapı montajı ve elektrikasyon, sinyalizasyon işlerine girmiş olacağız. Hedefimiz Temmuz sonu itibariyle bütün çalışmayı tamamlayıp artık test sürüşlerine başlamak.”

 

“Bilecik önemli”

 

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, Bursa-Yenişehir Hızlı Tren hattının ikinci etabının Yenişehir-Bilecik mi yoksa Yenişehir-Osmeneli mi olacağı sorusuna, “Vezirhan’a yakın bir yerden bağlantı gerçekleşecek. Orada konumuz şu, orası en zor coğrafyada. Dolayısıyla çok uzun tüneller çıkıyor, inşaat zorlukları var. Bunları dikkate alarak birkaç ayrı çalışma içerisinden en uygunu seçilecek. Mayıs ayında da tam koordinatların nereye çıkacağı ortaya çıkar. Onu da Bileciklilerle paylaşırız. Ama orada bizim talimatımız ‘Bilecik’ten fazla uzaklaşmayın.’ Bilecik önemli. Osmanlı’nın kurulduğu yer. Onun için hızlı trenin kavşak noktası olması lazım. Buna dikkat ediyoruz.”

 

“Ömür biter yol bitmez”

 

Bilecik-Gölpazarı karayolunun Dikenli Boğaz mevkiindeki çalışmaların sorulması üzerine Bakan Yıldırım müteahhitle yaşanan sıkıntı neticesinde yeniden ihale yapıldığını hatırlatarak, “İnşaat sezonu normalde Mart’ın sonundadır. Mart’ın sonunda başlar Eylül’e kadar seri şekilde çalışırlar. Ömür biter yol bitmez. Biri biter biri başlar.” dedi.

 

“Yılsonuna kadar hep açılış var”

 

Projenin bitişinin 29 Ekim 2013 olarak belirtildiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldırım tarihte herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Yıldırım şöyle devam etti:

“Aynı tarih geçerli. Biz hazır olacağız ama açılış belki daha sonra olacak. Yani 29 Ekim şu anda dolu. Marmaray’ı açacağız. Öyle büyük iki tane projeyi bir güne sığdırmak hem imkansız hem de gereksiz. Ona da ayrı bir etkinlik yaparız. Bilecik’te açılış yapacağız, İnönü’de açılış yapacağız, Sakarya’da yapacağız, Kocaeli’nde yapacağız, İstanbul’da yapacağız. Yılsonuna kadar hep açılış var. Ama projemiz hazır olacak inşallah.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam