ÜRGEN PAŞA ŞELALESİ YILLARDIR NEDEN BÖYLE?

ÜRGEN PAŞA ŞELALESİ YILLARDIR NEDEN BÖYLE?

Ürgen Paşa Şelalesi Eski Halini Alamaz mı?

1969 yılında Sakarya Nehri’ne resmi aracı ile uçan Vali Muammer Ürgen anısına dönemin Belediye Başkanı Necati Önen tarafından yaptırılan şelalenin atıl vaziyetteki durumu gözlerden kaçmıyor

Ürgen Paşa olarak hafızalarımızda yerini alan Vali Muammer Ürgen,27 Mayıs 1960 ihtilali sonrasında ilimizde Vali olarak atanan emekli generallerden biri. Bu yüzden de halk arasında isminin hep Ürgen Paşa olarak nitelendirildiğini biliyoruz. 1967 yılı Haziran ayında Bilecik'e atanmasından sonra ilimizde hayvancılığın geliştirilmesi için yoğun çaba sarf eden Ürgen Paşa, Bilecik'te öncelikle Özel İdare ve Belediye'nin de ortak olduğu halka açık bir şirket, ardından şirket bünyesinde yem fabrikası kurulmasını sağlamıştı. Ne var ki, 1967 yılı Haziran ayında Bilecik'e atanan Muammer Ürgen, tam 2 yıl sonra yine Haziran ayında Osmaneli yakınlarında resmi araçla Sakarya nehrine uçmuş, şoförü Ferman ile birlikte yaşamını yitirmişti. 2 yıllık görev süresinde ilimizde derin izler bırakan Muammer Ürgen'in anısına dönemin Belediye Başkanı merhum Av. Necati Önen'in devlet hastanesi bahçesinde yaptırdığı şelale yıllarca o bölgeye ayrı bir canlılık katmış, vatandaşların hatıra fotoğrafı çektirdiği mekan haline gelmişti.
Halk arasında Ürgen Paşa Şelalesi olarak nitelendirilen şelalenin varlığı her nedense zaman içersinde unutulup gitti. Şelaleden devir-dayim yöntemi ile suların akıtılmasını sağlayan motorların yerinde bulunup bulunmadığı da meçhul..
Yaz aylarında ve özellikle akşam saatlerinde parklar bölgesinde yürüyüşe çıkan ve şelalenin o yıllardaki canlı dönemini bilen ve yaşayan yurttaşlar, Belediye'nin bu şelaleyi faaliyete geçirip merhum valimiz Muammer Ürgen ve merhum Belediye Başkanımız Av. Necati Önen’in hatıralarının yad edilmesini istiyorlar. Bilecik Belediye Sarayına yaklaşık 200 metre mesafede olan Şelalenin Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğünün istendiğinde bir günde faaliyete geçireceğini belirten vatandaşlar  yetkililerden konuya el atmalarını ifade ettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam