VALİ AKPINAR, ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ’NDE İNCELEMEDE BULUNDU

VALİ AKPINAR, ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ’NDE İNCELEMEDE BULUNDU

 

Vali Akpınar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları başlatılan ve devam eden Şeyh Edebali Türbesi'nde yüklenici firma yetkilisi Samet Aylı'dan bilgi aldı.

Vali Akpınar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce Şeyh Edebali Türbesinin aslına uygun olarak restorasyon edildiğini ve çalışmalar sırasında önemli kalıntıların ortaya çıktığını belirterek, ''Bize düşen görev atalarımızdan miras aldığımız değerleri genç nesillerimize en iyi şekilde aktarmaktır'' dedi.

Samet Aylı da restorasyon çalışmaları kapsamında çatı ile örtülü kubbelerin ortaya çıkarıldığını ve kubbelerin üstüne horasan harçlı Bursa kiremidi işlendiğini, duvarların eski dönemde kullanılan harman tuğlası ile örüldüğünü, döşemelerin değiştirildiğini, dik inişi olan Mal Hatun türbesine inen merdivenler tekrar kotlandığını ve diğer çalışmaların projeye uygun olarak yapıldığını anlattı.

Aylı, kaba inşaatının tamamlandığını ve boya, doğrama ve süsleme işlemlerinin ardından yaklaşık 1,5 ay içerisinde restorasyon çalışmalarını tamamlamayı planladıklarını bildirdi. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam