VALİ AKPINAR’DAN ZİYARET
admin • 10 Aralık 2010 18:48:01 
VALİ AKPINAR’DAN ZİYARET

 

İlk olarak Tekmar Mermer Tesisine giden Vali Akpınar'ı Fabrika Müdürü Nail Öztürk karşıladı. Burada bir süre sohbet eden Vali Akpınar, Öztürk'ten üretim hakkında bilgi alarak işletme bölümlerini gezdi. 

Merkeze bağlı Deresakarı Köyünde Tarım İl Müdürü Bilgin Aydın, muhtar İsmail Çam ve köylüler karşılanan Vali Akpınar, köylü kadınlarla bir süre sohbet etti, kahvehanede köylülerin sorunlarını ve isteklerini dinledi. 

Görevlendirilen tarım danışmanının köylünün daha iyi üretim yapması ve verim alması için yardımcı olacağını belirten Akpınar, ''Tarım danışmanları sizler için bir nimettir. Çok iyi değerlendirin, onların bilgilerinden istifade edin. Tarım danışmanının önerdiği ve reçeteli ilaçları kullanın, ilaç satan kişilerin değil. Rasgele kullanılan ilaçlar meyve ve sebzenin üzerinde kalıyor, sağlık açısından sorun alabiliyor'' dedi. 

Üretimde sorun yaşanmadığını, pazarlama konusunda sıkıntıları olduğunu ifade etmeleri üzerine köy muhtarı Çam, Bilecik'te meyve-sebze hali olmadığını, bu yüzden ürettikleri ürünleri değerlendiremediklerini belirtti. 

-SIRTLAN OLAYI-      

Vali Akpınar, sohbeti sırasında son günlerde Bilecik'te sırtlanların görüldüğü iddialarını köylülere sordu. 

Köy muhtarı Çam'ın, köyde sırtlan gören olmadığını, ancak av köpeklerinin sık sık kaybolmaya başladığını belirterek, sırtlanları domuzları yemesi için devletin bıraktığı şeklinde bir söylentinin dolaştığını ifade etmesi üzerine Vali Akpınar, şunları kaydetti: 

''Arkadaşlara sordum, Bilecik'te hiçbir kurum böyle bir şey yapmamış. Komşu illerden salınmış, oralardan gelmiş olabilir. Avcı efsanesi de olabilir. Tabiatta bir denge var, bu dengenin bozulmaması gerekir. Avcıların her şeyi vurması bu dengenin bozulmasında etkili oluyor. Avcılar bu konuda daha duyarlı olmalılar.'' 

Sıfır faizli ve 7 yıl vadeli seracılık ve hayvancılık projeleri için krediler verildiğini, bunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Vali Akpınar, Tarım İl Müdürlüğünün ve tarım danışmanlarının bu konuda yardımcı olacağını söyledi. 

Tarım İl Müdürü Aydın da 2009 yılında 360 çiftçinin müracaat ettiğini ve bunların tamamına destek verildiğini belirterek, 2010 yılında ise 700 müracaattan yarısına destek verebildiklerini ifade etti.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments