VALİ AKPINAR’DAN ZİYARETLER
admin • 16 Şubat 2011 11:09:40 
VALİ AKPINAR’DAN ZİYARETLER

SEVGİ EVLERİ ZİYARETİ

Vali H. İbrahim Akpınar, Vali Yardımcısı Eflatun Can Tortop, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veli Yetim, Sevgi Evleri Müdürü Erdoğan Arslan, Valilik Basın Halkla İlişkiler Müdürü Seviye Beyli ve basın mensupları ile inceleme yapıldı ve çocukların şikayetleri soruldu. Resmi açılışı yapılmamasına rağmen evlerin aldığı hal Vali Akpınar’ın tepkisine neden oldu. Vali Akpınar, yatakların ebadından, elektrik anahtarlarına kadar her detayı inceledi ve gerekli eksikliklerin giderilmesi konusunda talimat verdi.

Vali Akpınar, 48 çocuğun olduğu Sevgi Evleri’nde her saat sıcak suyun olup olmadığını sordu. Evlerin bir tanesinin duvarında oluşan çatlakları gören Akpınar, nedenini sordu ve biran önce onarılması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca odalardaki dolapların çocukların ulaşmasında sıkıntı yaratacak yükseklikte olduğunu tespit etti.

2 yıldır sürdüğü öğrenilen elektrik sorunu nedeniyle bir evin kullanılamadığını ve bu nedenle öğrencilerin odalarda daha fazla mevcutta kalmalarını eleştiren Akpınar, “Şartel sorunu 2 senede çözülmüş. Devletimiz çok hızlı çalışıyor” diyerek sitem etti. Ayrıca bazı duvarların tesisatta oluşan sızıntı nedeniyle su aldığı gözlendi. Elektrik düğmelerinin oda kapısının arkasında olduğunu gören Vali Akpınar “Bu evlerin elektrik tesisatını çizen mühendisi tebrik etmek lazım” dedi.

Sevgi Evleri’ne yeni geldiği için okula kayıt ettirilemeyen öğrenciler hakkında bilgi alan Vali Akpınar, “Çocukları niye 15 tatil arasında okullara kayıt ettirmediniz. Niye bizim haberimiz yok. Çocukların isimlerini alıp bu durumu hemen çözün” dedi. Ayrıca camların kirli olduğuna dikkat çekti.

Karşılaştığı kötü tablo sonrası konuşan Akpınar, “Genel duruma bakacak olursak yapılabilecek en basit şeyler bile yapılmamış. Aile ortamı amaçlanmasına rağmen, kullanılmayan bir ev nedeniyle yurt ortamı oluşturulmuş. Öğrenciler odalara sıkıştırılmış. 10 üzerinden en fazla 3 verile-bilir. Buradaki çocuklar sizlere emanet. Kendi çocuklarınızdan daha çok sahip çıkmanız ve ilgi göstermeniz gerekmektedir” dedi.HUZUR EVİ ZİYARETİ


Vali H. İbrahim Akpınar, Sevgi Evlerinden ayrılarak Vali Yardımcısı Eflatun Can Tortop, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veli Yetim, Sevgi Evleri Müdürü Erdoğan Arslan, Valilik Basın Halkla İlişkiler Müdürü Seviye Beyli ve basın mensupları ile Huzur Evi’ne geçti. Huzur Evi Müdürü Mustafa Tosunoğlu eşliğinde hem yaşlılarla sohbet edildi hem de incelemelerde bulunuldu.

Vali Akpınar ve beraberindeki ekibi gören yaşlılar duygulu anlar yaşadı. Kalabalığı karşısında gören bir yaşlı “sizleri görünce evlatlarımı görmüş gibi oldum diyerek” duygularını ifade etti. Huzur Evinde kalanların yemek, temizlik ve personel hizmetleriyle alakalı şikayetlerin olup olmadığı öğrenildi. Ama hiçbir yaşlı şikayet dile getirmedi.

Vali Akpınar, bir yaşlının yanında bulunan yıpranmış Kuran’ı Kerim’i görünce merak ederek neden yırtık olduğunu sordu ve yaşlıya yeni bir Kuran’ı Kerim armağan edileceğinin sözünü verdi.

Tek tek gezilen odalarda bulunan yaşlılar ilgiden mutlu olarak ziyaretçilere şeker ikram ettiler.

4 evli çiftin de yaşadığı Huzur Evi’nde yaşlılar istek ve şikayetleri sorulduğunda her şeyden memnun olduklarını dile getirerek “katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun” dediler.

Renkli görüntülere sahne olan ziyaret esnasında bazı yaşlıların valiyi karşılamak için takım elbise giyip, kravat taktığı gözlendi. Huzur Evi’nde 90 yaş üzere 4 kişi, 33 bayan ve 44 erkek olmak üzere toplam 77 kişinin yaşadığı öğrenildi.

Vali Huzur Evi’nde yaptığı genel değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Gördüğünüz gibi çalışanların özverisi ve ilgisi gayet iyi. Binanın yapısal herhangi bir anormalliği yok. Zaten kalanlarda memnuniyetlerini kendileri söylüyorlar. Yaşlılarımızın bir çoğu kendi evlerinde bu huzuru ve rahatı bulamıyor. Bu nedenle de burası hayatları boyunca gördükleri en bakımlı yer oluyor. Ayrıca yapılan hizmete karşı bir minnet duygusu da var.

Sevgi Evleri daha yeni başlayan bir proje. Bir evin kullanıma açılmaması nedeniyle odalarda yoğunluk ve düzensizlik var. Zaten inşaat kalitesiyle alakalı sorunları görüşeceğiz. Tabiî ki çocukların durumu biraz daha farklı. Onların kontrolü daha zor. Yaşlılar görmüş, geçirmişler ve belli bir kültür birikimine sahipler. 


EV ZİYARETLERİNDE BULUNULDU

Vali H. İbrahim Akpınar, Sevgi Evleri ve Huzur Evi ziyaretlerinden sonra Yunus Emre Sokak’ta ikamet eden Mehmet Gümüş ve Nevzat Sokakta ikamet eden Muzaffer Büyükvardar’a ev ziyaretinde bulunuldu. Çeşitli gıda ve temizlik malzemesi yardımında bulunulan ailelerin istekleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Yusuf Şinay tarafından not alındı.

İlk ziyarette ev sahipleri yapılan kömür ve kumanya yardımlarından ötürü Vali’ye teşekkür etti. 3 ayda 1 yaşlılık maaşı ve sakat maaşı alarak geçimini sağlayan aile “Kira ve çocuk masraflarımız oluyor. Hava soğukluğundan dolayı geceleri hepimiz aynı odada yatıyoruz. Zaten yavrumuz yetim. Gelin öldü. Oğlanın çocuğunu biz aldık büyütüyoruz. 16 yaşına girdi torunum. Babası çok borçlandı. Yevmiyede çalışıp borçlarını ödemeye çalışıyor. O yüzden çocuğa biz bakıyoruz. Allah razı olsun bize yardımcı oluyorsunuz. Bizi başka insanlara muhtaç etmiyorsunuz” dedi.

Evdeki kuzine sobayı gören Vali Akpınar “Bu kuzine soba herhalde fakirler için icat edilmiş. Fırınında mayalı ekmek yapılır. Akşamdan hamur yoğrulur. Hamur sobanın altında mayalanır. İçinde ekmek yapılır. Üzerinde yemek pişirilir. Üzerinde su ısıtılır. Çamaşırlar kuruması için antenlerine asılır” dedi.

Ayrıca aile çamaşır makinesi ihtiyaçlarını dile getirdi. 

İkinci ev ziyaretinde yalnız başına yaşayan yaşlı bir kadın ziyaret edildi. Kirayı ödemede sıkıntı yaşadığını dile getiren ve komşularının yemek yardımında bulunduğu kadın, Vali Akpınar’ın teklifini reddederek, huzur evinde kalmak istemediğini dile getirdi. Eski eve 150 TL kira verdiğini söyleyen kadın kira konusunda yardım talep etti.

Ev ziyaretlerinin ardından esnaflarla sohbet eden Vali Akpınar, yanan Çetin Kaya Pasajında incelemelerde bulunarak, yangına dair bilgi aldı. HASAN GÜNER

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments