YEL’DEN ROTASYONA SERT TEPKİ

YEL’DEN ROTASYONA SERT TEPKİ

“Ayrıca rotasyon kakarı veren komisyon üyelerinden 10 kişisinden 9’u malum sendika üyesidir” ifadelerinde bulunan Yel açıklamalarında şunları kaydetti:

“ Büyük tartışmalara neden olan ve öğretmene sürgün anlamına gelen rotasyon başvuruları başladı. Başvuru süresi 27.7.2015 saat 17.00 de sona erecek. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi başlıklı 48. Maddesinin 2. Fıkrası; 
“Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam (R.G. Değişik İbare 4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.” şeklindedir. Bu sene zorunlu yer değiştirme işlemleri 15 yılını dolduranlar şeklinde uygulanacaktır.
Bu maddeden de anlaşılacağı gibi rotasyona tabi tutulacak öğretmenlerin kaderini belirleyecek olan ilçe grupları belirlenirken komisyonun aile bütünlüğünü de bozmayacak şekilde oluşturulması gerekirdi. Birçok ilde ilçe grupları belirlenirken sendikaların da görüşü alınmış ve hatta bazı illerde komisyon üyeliklerine sendika temsilcileri de çağrılmıştır. Oysa Bilecik ilinde ilçe grupları belirlenirken kimse bize görüşümüzü sormamıştır. Rotasyon ilçe gruplarını belirleyecek komisyon İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı başkanlığında 2 (görevlendirme) İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve 7 ilçe Milli Eğitim Müdürü tarafından oluşturulmuştur. Birçok ilde her ilçe bir grup olarak belirlenirken Bilecik ilimizde Merkez ilçe, Bozüyük, Osmaneli, Pazaryeri ve Söğüt 1. grup, Gölpazarı, Yenipazar ve İnhisar ise 2. Grup olarak belirlenmiştir.
Ekteki BİLECİK İLİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM KURUMLARININ GRUPLANDIRILMASI KOMİSYONU TOPLANTI TUTANAĞINA göre karar oy birliği ile alınmıştır. Çünkü itiraz eden veya şerh düşen komisyon üyesi bulunmamaktadır. Ayrıca; bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. 10 komisyon üyesinden tam 9 u malum sendikanın üyesidir ve birçoğu bu göreve gelmeden önce bu sendikanın yönetim kadrolarında görev almış kişilerdir. Sorarsanız bu sendika rotasyona karşıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam