YENİPAZAR VE GÖLPAZARI’NDA YAŞANAN AFET MECLİS GÜNDEMİNDE
Hande Nur Uysal • 21 Temmuz 2022 16:37:17 
YENİPAZAR VE GÖLPAZARI’NDA YAŞANAN AFET MECLİS GÜNDEMİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik’in Yenipazar ve Gölpazarı ilçelerinde yaşanan sağanak yağış ve doludan kaynaklı oluşan mağduriyetlere ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin cevaplandırması amacıyla 4 soruluk önerge sundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve ilgili birimlerine soru önergesi ve kanun maddesi teklifi sunan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, bu kez Yenipazar ve Gölpazarı çiftçilerinin yaşadığı mağduriyetleri meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Yaşar Tüzün tarafından hazırlanan 4 soruluk önergede söz konusu mağduriyetlere dikkat çekilerek, şu bilgiler verildi:

“Bilecik ili Yenipazar ve Gölpazarı ilçelerimizde kurban bayramının birinci günü meydana gelen sağanak yağış ve dolu afeti meydana gelmiş, bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yenipazar ilçemizin; Tekeciler, Caferler, Kavacık, Yumaklı, Esenköy, Umutlar, Sorguncukahiler, Tohumlar, Belkese, Batıbelenören, Doğubelenören, Selim, Ulucak, Katran, Kükürt, Yukarıboğaz  köyleriyle Gölpazarı ilçemizin; İsmetpaşa Mahallesi ve Dokuz, Göldağı, Sarıhacılar, Kümbet, Baltalı, İncirli, Gözaçanlar, Gökçeözü, Türkmen, Armutçuk, Büyükbelen, Aktaş, Karacalar ve Bedi köylerinde etkili olan sağanak yağış ve dolu arpa, buğday, ayçiçek ekili alanları ile meyve bahçeleri ve üzün bağlarında hasarlara neden olmuştur. Konu ile ilgili aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ediyorum.

Bahse konu ile ilgili sorular şu şekilde:

1- Yenipazar ve Gölpazarı ilçelerimize bağlı zarar gören köylerde zarar tespiti çalışmaları sonuçlandırıldı mı?

2- Yapılan hasar tespit sonucuna göre çiftçilerimizin, ürünlerinin karşılığı nakit olarak ödenecek mi, ödenecekse ödeme takvimi çalışması yapıldı mı?

3- Zarar gören meyve bahçeleri ve üzüm bağları için nakit ödemelerin haricinde, meyve bahçeleri ve üzüm bağlarının yeniden tanzimi konusu çalışmalarınız var mıdır?

4- Sağanak yağış ve dolu afeti yaşayan Yenipazar ve Gölpazarı ilçelerimizi ‘’Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’’ ilan etmeyi düşünüyor musunuz?

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün meydana gelen yağış sonrasındaki mağduriyetler ve ilgili bakanlıktan alınacak cevapların takipçisi olacağını belirterek, konu hakkında vatandaşlara gerekli bilgilendirmede bulunacağı bilgisini verdi.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x