YUSUF FİDAN İLE YAPILAN RÖPORTAJ
admin • 19 Ekim 2010 18:46:17 
YUSUF FİDAN İLE YAPILAN RÖPORTAJ

 

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

M.Tekelioğlu: Sayın Başkan, 29 Mart 2009 yılında yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerinde Vezirhan  Beldesi halkının teveccühleri ile Adalet ve Kalkınma Partisinden(AK PARTİ) ikinci defa Belediye Başkanı Seçildiniz. Belediye Başkanlığı görevinizin İkinci beş yılın  1,5 yılı  yani 18 ayı tamamlamış oldunuz.

 

Müsaade ederseniz Belediye çalışmalarına geçmeden önce bize 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Referandum sonuçlarını kısaca değerlendirebilir misiniz?

        

Y.Fidan: 12 Eylül Referandumu ülkemiz için bir dönüm noktasıydı. İlk defa sivil bir anayasa yapmanın imkânı anayasanın gerçek sahibi sivil halka verilmiş oldu ve halkımızın desteğiyle birlikte % 58 lik bir oranla Evet çıktı. Evet, oranın yüksek olması ve Vezirhan Beldemizde de Evet oylarının fazla olması bizim için bir gurur vesilesi olmuştur. Bu vesileyle Evet veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Hayır veren yurttaşlarımıza da sandığa giderek demokratik haklarını kullandıkları için teşekkür ediyorum.

        

M.Tekelioğlu: Sayın Başkan, 2004 yılında yapılan mahalli seçimlerde belde halkının oyları ile 5 yıllığına belediye Başkanı seçildiniz. Yerel basından takip ettiğimizde ve Vezirhan Beldesinde yaşayan vatandaşlarımıza sorduğumuzda çalışmalarınızdan size oy veren ve oy vermeyen insanlarımızın çoğu memnun. Bu memnuniyetlerini 2009 yılında yapılan seçimlerde sizi tekrar belediye başkanı seçerek ispatladılar. Önceki dönemde yaptığınız çalışmaların içinde iyi ki yaptım dediğiniz çalışmalarınızdan kısaca bahseder misiniz?

 

         Y.Fidan: Belediye Başkanlığımızın ilk döneminde birçok işlere imza attık. Yeni bir Belediye Hizmet binası ve kültür salonumuz, Özellikle beldemizin sınırlarını aşan hizmetiyle Yüzme Havuzumuz bunların başında gelir.

 

         M.Tekelioğlu: Gerçekten de belediye hizmet Binası ve Kültür salonu dikkatleri çekiyor. Pek çok ilçemizde olmayan görkemli bir belediye hizmet binanız var. Yüzme havuz da çok güzel oldu. Belde halkının yanında Bilecik il merkezi ve diğer ilçelerden de yüzmek için insanlarımız geliyor.Belde halkı adına sizlere teşekkür ederiz.

         Eğitime de çok önem veriyorsunuz. Okulumuzun ve öğrencilerimizin her zaman yanındasınız. Eğitim hizmetlerinde yaptıklarınızı kısaca aktarabilir misiniz?

 

         Y.Fidan: Beldemizde bir tane İlköğretim okulu bulunmaktadır. Okul idarecilerimizle sürekli koordinasyon içerisinde olarak her zaman yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Başarılı öğrencilerimize ödüller vererek onları motive etmeye çalışıyoruz. Okulumuzun bahçesini çamurdan kurtararak asfaltladık. Şimdi kullanım dışı olan basket sahasını da yeniliyoruz. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Dün olduğu gibi bugün ve yarında her zaman onlar için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.

         Yine Bilecik Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak bayanlarımız için Biçki-dikiş kursları açarak bayanlarımızın isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz.

 

M.Tekelioğlu:En önemli hizmetler arasında en başta eğitim geliyor. Eğitime katkılarınızı bizlere aktardınız. İkinci önemli husus sağlık hizmetleri. Vatandaşlarımızın sağlığına önem veriyorsunuz. Bu hususta yaptığınız çalışmaları aktarabilir misiniz?

 

Y.Fidan: Bursa da bulunan iki farklı özel hastane ile beldemizde 2 kez göz taraması yaptırarak bu konuda sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarımızın derdine çare bulmaya çalıştık.

         Yine KIZILAY ile işbirliği yaparak bugüne kadar 5 kez Kan Bağışı Kampanyası düzenleyerek vatandaşlarımız ve Kızılay arasında köprü olduk.

 

M.Tekelioğlu: Kardeşlik bağlarımızın ve yardımlaşma duygularımızın en uygun yaşandığı Ramazan ayında ihtiyaç sahipleri varsa ne gibi hizmetler yaptınız?

   

         Y.fidan: Belediye olarak her yıl Ramazan ayında iftarlarda sıcak yemek ve ihtiyaç sahiplerine kuru erzak yardımı yapılmaktadır. Ayrıca düzenli olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Fakir Aile Yardımı ve eşi askerde olup Belediyemize başvuran bayanlara Asker Aile yardımı yapmaktayız.

 

M.Tekelioğlu: Alt yapı çalışmaları, çevre düzenlemesi , araç-gereç temini konusundaki çalışmalar hangi aşamada?

     

         Y.Fidan: Beldemizde şuanda doğalgaz çalışmaları başlamış durumda. Arzu eden vatandaşlarımız bu kıştan itibaren evlerinde doğalgaz kullanabilecekler. Doğalgaz çalışması sebebiyle yollarımızda biraz sıkıntılar oluşmakta en kısa zamanda üst yapıyı da doğalgaz çalışmasından sonra tamamlayacağız. Özellikle Cumhuriyet Meydanındaki parke taş yerine daha farklı ve göze hoş gelen bir çalışma yapmayı planlıyoruz.

         Belediyemizin mevcut araç parkuru ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeyde. Olası bir ihtiyaç halinde de araç parkurunu yenileyebilecek ekonomiye sahibiz.

 

         M.Tekelioğlu: Beldemizin sınırları içersinde fabrikalar mevcut. Fabrikaların belde halkına ve belediyemize sağladığı katkılardan bahsedebilir misiniz?

 

         Y.Fidan:  Beldemiz sanayi açısından ilimizdeki birçok ilçeden daha şanslı durumdadır. Hepsi köklü firmalar olup, beldemizdeki ekonomide en büyük pay sahibidirler. Bizde belediye olarak sanayicimizle her zaman sıcak ilişkiler içerisinde olmaya gayret ederek, Vezirhanımızın kalkınması için yapılan adımlarda onlarında desteğini her zaman yanımızda hissediyoruz. Özellikle son dönemlerde istihdam açısından Beldemizdeki gençleri daha fazla tercih etmeleri Vezirhan’da işsizliği sıfıra indirmiş durumdadır.

 

         M.Tekelioğlu: Yukarıda açıklamaya çalıştığınız hizmetlerinizin dışında  ne gibi çalışmalarınız oldu?

        

         Y.Fidan: Göreve geldiğimizden beri 2 kez sünnet şöleni düzenledik. Çocuğu sünnet çağına gelmiş ama çeşitli sebeplerle bunu yapamayan vatandaşlarımızın mutluluklarına ortak olduk.

         Sporun birleştiriciliğini kullanarak İlkbahar da futbol turnuvası düzenledik. 12 takımın mücadele ettiği ve halkımızın da yoğun ilgi gösterdiği turnuva her kesimden insanımızı bir araya getirdi. İnşallah bunu geleneksel hale getirerek her sene tekrarlayacağız.

         Beldemize Sağlıklı Yaşam Merkezi adı altında yeni bir tesis kazandırdık. İçinde fitnes Aletleri, sauna, buhar odası, kafeterya, 24 saat sıcak su imkanı bulunan tesisimiz sağlıklı bir yaşam için belde ve çevre halkının hizmetine girmiş durumda.

         Beldemizi daha güvenli hale getirmek amacıyla Beldemizin tüm giriş çıkışlarını, özellikle esnafımızın yoğun olduğu merkezleri 24 saat kayıt altına alan Mobese sistemini kurarak daha güvenli bir Vezirhan’a kavuşmuş olduk.

         Özellikle duble yol yapımı sırasında bozulan şehir içi yolumuzu yenileyerek beton asfalt yaptırdık.

         İstasyon Mahallemizden geçen Karasu Çayı kenarına 650 metrelik yürüyüş yolu çalışmasını başlattık. Burada şuan için bölgemizde hiç yapılmayan baskı beton çalışmasını uyguladık.

         Ağaçlandırma çalışmasında bulunarak sadece 2010 yılında yaklaşık 500 fidan dikimi gerçekleştirdik.

         Mezarlık duvarını yaparak hem okul yolunu genişletmiş olduk hem de oluşan çirkin görüntüyü ortadan kaldırdık.

         Kayalar Mahallemize içerisinde düğün salonu, Kafeterya, Muhtarlık odası, 2 dükkândan oluşan sosyal tesis yapımı için mimari proje çalışmaları devam etmekte. En kısa zamanda inşallah kazmayı vuracağız.

 

M.Tekelioğlu: Sayın Başkan, kısa sürede yaptığınız bu olumlu çalışmaların tek başına yapılamayacağının bilincindesiniz .Kısa sürede yapılan çalışmalarda sizlere kim destek veriyor?Bu desteği verenlere söylemek istedikleriniz nelerdir?

      

Y.Fidan: Muzaffer Bey, yapılan çalışmaların ve kısa zamanda hemşerilerimizin hizmetine sunulan yatırımların tek başına yapılamayacağının bilincindeyim. Özellikle beldemizden geçen duble yol, hızlı tren projesi, doğalgaz gibi devasa yatırımlarda emeği olan ve her zaman yanımızda bulunan Sayın Vekilimiz Dr. Fahrettin POYRAZ’a halkımız adına buradan bir kez daha teşekkürü bir borç biliyorum. Yine yukarıda da belirttiğim gibi Beldemizdeki gelişmede bölgemizdeki sanayiden ne zaman destek istesek onları hep yanımızda bulduk, onlara da buradan halkım adına teşekkür ediyorum. Ayrıca belde halkımızın yapmayı planladığımız her çalışmanın arkasında olan, bizlere desteklerini bir an olsun esirgemeyen hemşerilerime sonsuz teşekkürler…

 

M.Tekelioğlu: Sayın Başkan, bizleri kırmadınız. Sorularıma samimi ve gerçekçi bir şekilde cevap verdiniz. Kısa zamanda Vezirhan’lı hemşerilerinize sunduğunuz hizmetlerden dolayı sizleri kutlarım. Vezirhan beldesine yapacağınız her olumlu hizmetlerin destekçisi olacağız.

 

Y. Fidan: Muzaffer Bey, ben de sizin şahsınızda Değişim Gazetesine teşekkür ederim. Bizim çalışmalarımızı hemşerilerimize duyurma fırsatı verdiniz. Hemşerilerimizin temsilcisi olarak onlar adına da teşekkür eder, saygılar sunarım. Her güzel şeye layık olan belde halkına hizmet etmekten büyük mutluluk duyduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments