ASFALT PLENT ŞANTİYESİ TÖRENLE AÇILDI

ASFALT PLENT ŞANTİYESİ TÖRENLE AÇILDI

“Saatte 160 Ton Üretim Yapılacak”

Saatte yaklaşık 160 ton üretim kapasitesine sahip günde yaklaşık bir km olmak üzere ayda 6 milyon liralık üretim yapabilecek bir kapasiteye sahip olan şantiye açılışına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Başsavcı Kamil Yaşar, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş,İl Jan. Alay Komutanı  Albay Alper Sır, Kaymakamlar,  Ak Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, İl Özel İdare birim müdürleri ve çalışanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.   

 

Gülümbe köyünde saat 14.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan şantiyenin açılışında ilk olarak İl Genel Sekreteri Halis Nalbant konuşmasını gerçekleştirdi.  Nalbant konuşmasında köy alt yapılarına büyük değer katacak bir tesisin açılışını yaptıklarını belirterek şunları ifade etti:

 

 “Tesisimiz yaklaşık 2,5 milyon lira gibi bir bedelle İller Bankası Kredisiyle yapılmış durumdadır”

“Bugün burada köy alt yapılarımıza büyük değer katacak bir tesisin açılışını yapmak üzere birlikteyiz. Ben davetimize icabet ettiğiniz için hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor saygıyla selamlıyorum. Bu görmüş olduğunuz tesisimiz yaklaşık 2,5 milyon lira gibi bir bedelle İller Bankası Kredisiyle yapılmış durumdadır. Asfalt plentimiz saatte yaklaşık 160 ton üretim kapasitesine sahip günde yaklaşık bir km olmak üzere ayda 6 milyon liralık üretim yapabilecek bir kapasiteye sahiptir. Bu tesisimiz ile özellikle gurup köy yollarımızdan başlamak üzere nüfus yoğunluğu baz alınarak köy yollarımızın sıcak asfaltla tanıştırılması sağlanacaktır. İdaremiz son yıllarda nerede ise makine parkının tamamını, bu tesiste olduğu gibi yenilemiştir. İş üretme kapasitesini de ikiye katlamıştır. Eski yıllarda ortalama 100-150 civarında proje üreten idaremiz son yıllarda bu proje üretme sayısını ve iş üretme sayısını 250-300 projeye çıkarmış durumdadır.

 

“hayatın her alanında özel idarenin imzasını görmemiz mümkündür”

Son 10 yılda KÖYDES uygulamalarıyla susuz ve şebekesiz köyümüz kalmamıştır. 1844 km olan köy yolu ağımızın 931 km’si  asfalt ile tanışmıştır. Her köyümüze en az bir asfalt ile ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Yine nüfusumuzun %91’inin yaşadığı 291 yerleşim birimimizde kanalizasyon çalışmalarımız bitirilmiştir. Şehirde ne varsa köyde de o imkanları götürelim şeklinde başlayan İl Genel Meclisimizin tasarrufu çocuk oyun guruplarıyla devam etmiştir. 101 yerleşim birimimize çocuk oyun gurubu yapılmış ve hemşehrilerimizin hizmetine sunulmuştur. Yine 657 bin m2 177 yerleşim birimimizde kilitli parke taşlı meydan düzenlemesi yapılmış, sokak sağlıklaştırma projeleri yapılmıştır. Sadece köy alt yapılarında değil hayatın her alanın da özel idarenin imzasını görmemiz mümkündür. Mesela eğitim sektöründe ister köyde olsun, ister şehirde olsun bütün eğitim tesislerinin, yurtların, pansiyonların altında İl Özel İdaresi’nin imzasını görmeniz mümkündür. Sadece 2004 yılı kesin hesabımıza baktığımızda Bilecik İl Özel İdaresi’nin 2014 yılı kesin hesabı 100 milyon liranın üzerinde bir kesin hesapla sonuçlanmıştır. Bu hizmetleri elbette ki İdaremizin tek başına öz gelirleriyle yapması elbette mümkün değildir. Bu hususta İdaremize ödenek gönderen hükümetimize, ilimizdeki yatırımlarını özelikle idaremiz eliyle gerçekleştiren Bakanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Güvenlerini boşa çıkarmayacağımızı ifade etmek istiyorum.

 

“tesisimizin ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum”

Bilecik İl Özel İdaresi tüm imkanlarıyla yaz kış demeden hizmet üretmeye azimle ve gayretle devam edecektir. Bu süreçte bize destek olan hükümetimize, sayın Valimize, Milletvekilimize , Meclis üyelerine, ilçe kaymakamlarına, köy muhtarlarımıza ve değerli halkımıza, Bileciklilere çok teşekkür ediyorum. Bu tesisimizin ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

 

İl Genel Sekreteri Halis Nalbant’tan sonra konuşan  İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım ise son 13 yılda hayata geçen hizmet ve reformlara bir yenisini daha eklediklerini vurgulayarak “Bugün buraya köy ve kent yaşamı arasındaki farklılıkların giderilmesi, köylerde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi, çiftçilerimizin üretmiş oldukları ürünlere yeni pazarlar bulabilmesi, bulunan pazarlara rahatlık ve kolaylıklar ürünlerini taşıyabilmeleri adına son 13 yılda hayata geçen hizmet ve reformlara bir yenisini daha eklemek üzere toplandık.” ifadelerini kullandı. Yıldırım şunları aktardı:

 

“son 13 yılda hayata geçen hizmet ve reformlara bir yenisini daha eklemek üzere toplandık”

“Bugün buraya köy ve kent yaşamı arasındaki farklılıkların giderilmesi, köylerde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi, çiftçilerimizin üretmiş oldukları ürünlere yeni pazarlar bulabilmesi, bulunan pazarlara rahatlık ve kolaylıklar ürünlerini taşıyabilmeleri adına son 13 yılda hayata geçen hizmet ve reformlara bir yenisini daha eklemek üzere toplandık. Yakın zamanda köylerimizdeki alt ve üst yapı sorunlarının giderilmesi, bayındırlık ve imar faaliyetlerinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi adına yaklaşık 4 milyon TL harcanarak  3 adet ekskavatör, 3 adet greyder, 3 adet kamyon, 2 adet silindir hizmete alınmıştır ve 3 adet hizmet aracımıza yakın zamanda faaliyete geçecektir. Bunun yanında köylerimizin çevre kirliliğinin giderilmesi adına 4 adet çöp toplama aracı planlanmış 2 adette biri Gölpazarı biri merkezde olmak üzere faaliyete geçmiş yine Söğüt ve Bozüyük’te olmak üzere 2 tanesi de yakın zamanda ilimizde faaliyet gösterecektir. Bu arada konteynırların dağıtımı da köylere başlamıştır.

 

“asfalt plent tesisimizin tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum”

Bu güzel hizmetin sizlere sunulmasında emeği geçen başta sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayir’e ve Milletvekilimiz sayın Dr. Fahrettin Poyraz’a, yine şantiyemizin kurulmasında emeği geçen EMAK firmasına ve değerli çalışanlarına, yine İl Özel İdaresi işçilerine ve personeline teşekkür ediyor asfalt plent tesisimizin tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Yıldırım’dan sonra konuşan Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz Bilecik için özel bir gün olduğunu belirterek özellikle köylerle ilgili güzel bir yatırım olduğunu belirtti. Poyraz sözlerine şöyle devam etti:

 

“köylerimizle ilgili güzel bir yatırım”

“Ben yaklaşık bir aydır genelde yurtdışı ziyaretlerde bulunduğum için buradaki vatandaşlarımızın da selamını iletiyorum sizlere. Hakikaten her gittiğimiz yerde en son Yeni Zelanda’ya gittik. Oradaki vatandaşlarımızın Türkiye’deki yapılan yatırımları yakınen takip ettiğini, Yeni Türkiye’nin onlar tarafından gururla izlendiğini sizlerle paylaşmak istiyorum ve onların da selamlarını size iletiyorum.

“Benim için bu açılışın ayrıca bir önemi var”

 Sonuçta 13 yıldır beraber çalıştık. Başta Valilerimiz, Bürokrat arkadaşlarımız, muhtarlarımız ve diğer arkadaşlarımızla. Her şeyin bir sonu olduğu gibi sonuçta bütün makam ve mevkilerde geçici. Nihayetinde bu görevleri inşallah layıkıyla yapacak diğer arkadaşlarımıza devredeceğiz. Bu anlamda da benim şahsen katıldığım son açılış töreni.

 

“hepsini sıcak asfalta dönüştürmede bir avantaj sağlayacak”

Bilecik gibi mütevazi büyüklükte olan bir ilimize 7.3 milyar lira yani 7. 3 katrilyon lira gibi bir yatırım yaptık. Burada sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakan arkadaşlarımız, kurum ve kuruluşların, çok değerli bürokratların, ilde Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız, diğer bürokrat arkadaşlarımız ve diğer muhtar arkadaşlarımızın elbirliğiyle yapıldı bu yatırımlar. Açıkçası değişen yeni Türkiye’de Bilecik’in de kendine daha ileride görmesi gerekiyordu. Bizim gayretimiz bu yönde oldu. Yeni açılacak olan bu tesisimizle de köylerimizde önemli ölçüde çözümlenme noktasına gelmiş olan temel sorunların artık kaplama asfalt, sıcak asfalt noktasında tartışma yerine hepsini sıcak asfalta dönüştürmede bir avantaj sağlayacak. Ben emeği geçen, katkısı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, tesisimizin ilimize, ilçelerimize, köylerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

 

Son olarak konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalara bir modern tesisle yeni bir halkayı ilave etmiş olacağız. Eski tesisimizle vermiş olduğumuz çevreye zararlılığı da, çevreye rahatsızlığı da bitirmiş olacağız.” dedi. 1844 km’lik köy yolu ağında %50 civarında 931 km’lik asfalta sahip olduklarını ifade eden Nayir şunları aktardı:

 

 “Bir ilki yaşıyoruz”

“ Bilecik için özel bir gün. Bir ilki yaşıyoruz. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalara bir modern tesisle yeni bir halkayı ilave etmiş olacağız. Eski tesisimizle vermiş olduğumuz çevreye zararlılığı da, çevreye rahatsızlığı da bitirmiş olacağız. Biraz önce İl Genel Meclisimizin, İl Özel İdaremizin Genel Sekreterimizden söyledikleri gibi 1844 km’lik köy yolu ağımızda %50 civarında 931 km’lik asfalta sahibiz. Ama bu yeterli değil asfalt kalitesi olarak böyle bir tesise ihtiyaç olduğu tespit edilmiş ve bunun girişimleri daha önceden başlatılmıştı.

 

 “Gidemediğin yer senin değildir” diyerek bu konuda bize bir ölçü olarak vermişti”

 Osmanlı’nın yetiştirmiş olduğu büyük devlet adamlarından Halil Rıfat Paşa yolun önemini belirtecek en güzel cümleyi bizlere hediye etmişti. “Gidemediğin yer senin değildir” diyerek bu konuda bize bir ölçü olarak vermişti. Ama bugün geldiğimiz noktada gidemediğimiz yer yok. Bugün ki şartlara göre bize mutluluk verecek bir seyahati gerçekleştirmeyen yolları da yol olarak saymamaya başladık. Dolayısıyla yol kalitesindeki artışı refahımızın artışı olarak görüyoruz. Alt yapının önemini herkes biliyor. Alt yapı içerisinde de yolun önemi herkesin tartışmasız kabul ettiği bir husus. Yoğun olmadığı takdirde asayiş ve güvenlikten tutun eğitim ve sağlığa kadar yürütülen en temel hizmetlerde bir sürü sıkıntı çekeceğimizi yaşayarak gördük, görüyoruz. Bu seneki kar yağışında yollarımız kapanınca sağlığın, eğitimin her türlü hizmetin aksadığını birlikte müşaade ettik.

 

“bu tesisi en faal şekilde kullanma gayreti içerisinde olacağız”

Buradaki bu tesis bir farklılık oluşturacak. Bu tesis yalnızca İl Özel İdaremizin tesisi olmayacak, ilimizin geneline hizmet edecek. Belirleyeceğimiz esaslar ve protokoller çerçevesinde Belediyelerimizde dahil olmak üzere bu tesisi en faal şekilde kullanma gayreti içerisinde olacağız. Burada, bu kararın alınmasında başta İl Genel Meclisimizin Başkan ve üyelerinin desteğini ifade etmek istiyorum. Böyle bir gayretle, böyle bir borçlanma gayreti  ve çabası göstererek bu hizmetin buraya gelmesinde sebep oldular.Temennimiz dileğimiz o ki kazasız, belasız olarak bu hizmet halkamız Bilecik’imize layık olan en güzel hizmetleri versin.”

Konuşmalardan sonra protokolün toplu kurdele kesiminin ardından asfalt plent şantiyesi hizmete girdi.

CANER ALKAN

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam