Bilecik’te ’’Tarih ve Kültür’’ Sohbetleri

Bilecik’te ’’Tarih ve Kültür’’ Sohbetleri

 

     Sürekli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen programda Doç. Dr. Taş, ''Kaşgarlı Mahmud ve Divanu Lugati't-Türk'' konulu konferans verdi. 
     Doç. Dr. Taş, Kaşgarlı Mahmud'un Divanü Lugati't-Türk adlı eserinin çok önemli bir kaynak olduğunu ifade ederek, ''Kaşgarlı Mahmud'un bu eseri yazmasının nedeni 10. ve 11. yüzyıllarda Türkler'in İslam dünyasında egemen olduğu coğrafyada, Türk Medeniyeti'ni duyurmak istemesidir. Divanü Lugati't-Türk, Türk Medeniyeti'nde, sadece siyasi anlamda egemenliğin değil, köklü bir kültürel birikim ve donanımın da var olduğunu ispatlamak amacıyla yazılmış bir eserdir. Kaşgarlı Mahmud, Arapça'nın yanında Türkçe'nin de üstün ve zengin bir dil olduğunu göstermeye çalışmıştır. 
     Coğrafi bilgilerin ve haritaların dahi bulunduğu eserde Türk medeniyeti hakkında geniş bir kılavuz bulunmaktadır. Karahanlı ve Oğuz Türkçesi vardır. Kelimelerin açıklamaların büyük bir kısmı da Arapça'dır. Açıklanan Türkçe kelime sayısı yaklaşık 8 bindir ve bu açıklamaların yanında, bazı kelimelerde hangi lehçe ve ağıza ait olduğu da gösterilmektedir. Kaşgarlı Mahmud'a göre kelimelerin en uzun kelime 7 harflidir. Bu sebeple, eserdeki kelimeleri 7 harflilere kadar sınıflandırmıştır. Kaşgarlı Mahmud eserinde, kelime anlamlarının açıklamalarının yanı sıra daha iyi anlaşılması için kelimeleri atasözleri ve cümlelerden örnekler vererek göstermiştir'' diye konuştu. 
     Divanü Lugati't – Türk'ün Arap imla sistemine göre tertip edildiğini belirten Doç. Dr. Taş eserin, kelimelerdeki ünsüz harflerin sıralanışına, sayılarına göre düzenlendiğini ve kelimelerin yapısı bakımından 8 ana bölümden oluştuğunu ifade etti. 
     Konferansın ardından Rektör Yardımcısı ve Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdulhalik Bakır, Doç. Dr. Taş'a Şeyh Edebali Üniversitesi amblemli tabak hediye etti. 
     Programa, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Refik Arıkan, öğretim üyeleri ve üniversite ile Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam