“Herkese Kapımız Açık”
admin • 18 Haziran 2013 11:22:04 
“Herkese Kapımız Açık”

CHP İl Başkanı Karaahmet, Genişletilmiş İlçe Başkanları Toplantısının ardından bir açıklama yaptı. Karaahmet yaptığı açıklamada, aday adaylığı başvuru sürecinin 8-31 Temmuz tarihleri arasında olacağını söyledi. Karaahmet yaptığı açıklamada ayrıca, partilerinin Atatürk’le, Cumhuriyetle sorunu olmayan, CHP’nin ilkelerini kendisine ilke edinmiş herkese kapılarının açık olduğunu belirtti.

Karaahmet açıklamasında şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nde önümüzdeki yerel seçimler anlamında sahaya inme ve seçim takvimi Haziran ayının 10’u itibariyle başlamıştır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak önümüzdeki yerel seçimlerin startını bu toplantıyla da bir anlamda vermiş oluyoruz. Buradan şu anlaşılmasın. Seçim bittiği günden bu yana biz bu çalışmalarımızı ilçelerimizde ve ilimizde sürdürüyoruz. Ancak gelen genelgeyle aday adayı belirlenmesi süreci başlamıştır. Şöyle ki 10 Haziran 2013 tarih 2013/1616 sayılı ve 2013/6 sayılı genelge gereği Cumhuriyet Halk Partisi’nde önümüzdeki yerel seçimlerde aday adayı olmak isteyen partililerimizin veya dışarıdan gelip partiye üye olup aday adayı olmak isteyen yurttaşlarımızın aday adaylık için başvuru süreleri 8 Temmuz’dan 31 Temmuz’a kadardır. Genel Merkezimizin gönderdiği genelge gereği 31 Temmuz itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi’ne aday adaylığı başvuruları sona erecektir.

Bu bağlamda yine gönderilen genelgeyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetim kademelerinde görev alan ilçe, belde, başkanları il başkanları, yöneticileri de 15 Temmuz tarihi saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılacaklardır. Bu partimizin bize gönderdiği genelgenin içeriğidir. Bunun haricinde kamu da görev alıp da partimizden aday adayı olmak isteyen aday adaylarının bu manada başvuruları bu genelge içerisinde değerlendirilmeyecek onların yasal sürecine göre bir değerlendirme yapılacaktır.

 

‘Çıkacak bütün adaylarımızı kucaklıyoruz’

 

Bunun haricinde yine gelişen süreçte bildiğiniz gibi Merkez İlçe Başkanlığımızdaki arkadaşlarımızın görevlerinden ayrılmaları neticesinde gelinen süreçte Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bilecik Merkez ilçesinde geçici bir yönetim oluşturulmuştur. Geçici yönetim olması hasebiyle gerçekleşen toplantımıza geçici yönetimde Merkez İlçe Başkanlığı’nı üstlenen arkadaşım Bayam katılmamışlardır ve geçici yönetimin yaptığı hazırlık neticesinde alınan kararla beraber 24 Haziran günü Cumhuriyet Halk Partisi’nde Merkez İlçe yönetiminden boşalan yönetimler için olağanüstü kongre toplanacaktır. O kongreye ilişkin olarak da Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Merkez İlçe geçici yönetimi çalışmalarını sürdürüyordur. Bu noktada Cumhuriyet Halk Partisi il yönetimi ve il başkanı olarak sürece herhangi bir dahilimiz söz konusu değildir. Gerçi partimizin yaşadığı bir süreç. Burada çıkacak olan adayları hepimiz kucaklıyoruz. Bu adayı parti örgütü çıkartacaktır. Bu yönetimi parti örgütü çıkaracaktır ve önümüzdeki seçim sürecinde oluşturulacak seçilecek olan yönetim partimizi seçimlere götürecektir. Dolayısıyla yapılacak olan bu olağanüstü kongrede oluşacak yönetim önemlidir. Bu konuda çıkacak bütün adayları ve oluşacak bütün yönetimleri biz il yönetimi olarak kucaklıyoruz ve o yönetimdeki arkadaşlarımızla beraber biz partimizi Bilecik’te iktidara taşımayı umuyoruz. Bu konuda da güçlüyüz. Neticede biz Merkez İlçede oluşacak yönetimle Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak seçimleri alacağız. Bundan da eminim.”

 

‘Bütün adaylara karşı mesafemiz aynıdır’

 

Sedat Bayam’ın seçimler için aday adaylığını açıkladığı, bu konuyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Karaahmet, “Bütün adaylar çıkacak bütün adaylar bu örgütün adayıdır. Bütün adaylara karşı mesafemiz aynıdır. Biz bir aileyiz. Bu noktada seçime giderken kırgınlık, dargınlık olmaz. Seçim zamanı gelmiştir, seçim potasına girdik. Şu genelgede seçim takvimi Cumhuriyet Halk Partisi için başlamıştır. Dolayısıyla bu noktada bizim tasarrufumuz yoktur. Elbette bizim örgütümüzün insanlarıdır. Bizim partimizin insanlarıdır. Hayırlı uğurlu olsun. Başka çıkacak arkadaşlarımızda varsa daha süreç var, çıkabilirler. Hep beraber kucaklayacağız ve götüreceğiz. Çok güzel, adil bir seçim yaşanacak. Biz kendi adayımızı, merkez ilçeyi seçime götürecek adayı bu örgüt tespit edecektir ve Merkez İlçe Başkanı yapacaktır. O konuda ben örgütüme güveniyorum. O konuda hiçbir endişemiz yok.” dedi.

 

“Herkese kapımız açık”

 

Anavatan Partisi eski Milletvekili ve Belediye Başkanı Mehmet Seven’in CHP’ye geçmesiyle birlikte belediye başkanlığına aday olarak gösterileceği söylentilerinin olduğu sorulan Karaahmet bu konuda ise şöyle konuştu:

“Kamuoyunda bir yanlış anlaşılma olmasın. Buradan net ifade ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nde herkes aday adayı olabilir. Ama özellikle gelinen süreçte şunu özellikle zikrediyorum. Atatürk’le sorunu olmayan, Cumhuriyetle, rejimle sorunu olmayan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerini kendine ilke edinmiş herkese Cumhuriyet Halk Partisi’nin kapısı açıktır. Yani bugün merkez sağda yer almış, solda diğer partilerde yer almış, mücadele etmiş, aşırı solda mücadele etmiş veya liberal olan demokrat olan ama Türkiye’de gelinen noktada rejimle bir sıkıntısı olmayan, Cumhuriyeti baş tacı eden, Atatürk’ü baş tacı eden, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerini benimsemiş herkesi partimize davet ediyoruz. Kamuda çalışan-çalışmayan, sivil toplum örgütlerinde hizmet veren-vermeyen siyasi partilerde görev alan hatta ve hatta AKP içerisinde olan ve gidişatı beğenmeyen, MHP içerisinde olan gidişatı beğenmeyen, daha önce AKP’ye oy vermiş, MHP’ye oy vermiş bütün yurttaşlarımıza yani ‘Biz bu yanlıştan dönüyoruz.’ deyip eskiden oy verip de gelen bütün yurttaşlarımıza yine merkez sağda yer almış, Bilecik’te siyasi partiler içerisinde çalışmalar sergilemiş bütün herkese kapımız açık. Yani güç birliğini oluşturuyoruz. Gelinen noktada kimseyi dışlama gibi bir lüksümüz yok. Şuna da dikkat çekmek istiyorum. Milli Merkez diye bir hareket başlatıldı Türkiye’de. Bu hareketin içinde İşçi Partisi’nin genel Başkanıyla Doğru Yol Partisi’nin Eski Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk yan yana mücadele ediyor. Türkiye’de artık kabuklar kırıldı. Türkiye’de maalesef bu iktidarın getirisi olarak uçlar öyle bir noktaya geldi ki rejimden yana olanlar, cumhuriyeti savunanlar ve savunmayanlar diye maalesef kutuplaşma yaşanmaya başladı. Bu noktada biz ılımlı siyasetimizi sürdürüyoruz. Bizim dediğimiz gibi 3-5 tane esasımız var. Bunlardan biri Atatürk ve Cumhuriyetle hiçbir sorunu olmayan, bu ülkeye hizmet etmek isteyen, bu coğrafyaya, Bilecik’e hizmet etmek isteyen, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerini benimsemiş herkesi partimize davet ediyoruz. Burada kişiler üzerinde bir siyaset yapmıyoruz.

Mehmet Bey noktasına geldiğimizde, burada yanlış anlaşılmalara da son vermek istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi il örgütü ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin diğer örgütleri şu ana kadar bir aday çıkartmış, bir aday belirlemiş değildir. Buradan böyle bir anlam çıkmasın ki bize şu ana kadar ulaşan bir aday adaylığı başvurusu söz konusu değildir. Mehmet Bey’inde aday adaylığı başvurusu şu ana kadar söz konusu değildir. Ama bu Genel Merkez’in açtığı yolla ki Cumhuriyet Halk Partisi’nde partiye transfer olanlara rozet takma tasarrufu genel başkandadır. Genel Başkan böyle uygun görmüştür ve rozet takmıştır. Ama bunun altında hiçbir zaman için Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Mehmet Bey’dir diye bir yorum yoktur. Böyle bir yorum yapılmasına da biz müsaade etmiyoruz. Yaşanacak olan süreçte 31 Temmuz’a kadar Cumhuriyet Halk Partisi’ne başvurular olacaktır. Ki bizim partimizde gerçekten şu anda kamuoyunda konuşulan pek çok aday adayımız vardır. Bu partimizin zenginliğini ve partimizin iddiasını göstermektedir. Dolayısıyla süreç başladığında aday adayı olur veya olmaz ama dediğim gibi transfer yapılmıştır. Biz Bilecik’te siyasi figürlerin partimize transferini elbette sağlamak için uğraşacağız. Biz insanları dışlamıyoruz bilakis yurttaşlarımızı partimizin çatısı altında mücadele etmeye davet ediyoruz. Bu noktada partimizden aday olacak aday adayı olmak isteyen herkesin önü açıktır. Kesinlikle ve kesinlikle ‘Bu eylemle aday adayı olmak isteyenlerin önü kapandı. Cumhuriyet Halk Partisi adayını belli etti.’ şeklinde bir yoruma İl Başkanı olarak izin veremiyorum, vermiyorum. Süreç daha başlamamıştır. Bu noktada bu sadece bir transferdir. Biz Genel Başkanımızın uygun görmesi durumunda Cumhuriyet Halk Partisi’nde herkese partimizin etiğini, ahlakını almış partimize inanmış herkese rozet takarız. Böyle algılanması da doğru değildir.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x