İşsizlikle mücadele için ülkeyi ekonomik çetelerden temizlemek gerekir

İşsizlikle mücadele için ülkeyi ekonomik çetelerden temizlemek gerekir

 

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, ''İşsizlikle mücadele için ülkeyi ekonomik çetelerden temizlemek gerekir'' dedi. 
            Kavlak, Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda yapılan Türk Metal Sendikası Bozüyük Şubesi 4. Olağan Kongresi'nde, küresel güçlerin ''İnsan ekonomi içindir'' düşüncesini egemen kılmaya çalıştığını belirtti. 
            Türkiye'nin iki büyük sorunu olduğunu ifade eden Kavlak, şöyle konuştu: 
            ''Ülkenin iki sorunundan biri işsizlik, diğeri gelir dağılımındaki adaletsizlik. İşsizlik ülkemizin üzerindeki kara bulut gibi. İşsizliğin çaresi kayıt dışı işle mücadele etmektir. Ülkemizde 8 milyondan fazla kayıt dışı var. Çalışanların üzerindeki vergi yükü yüzde 35'lere gelmiştir. Bu vergi yükünü biraz düşürürsek onları da kayıt altına almak mümkün olacak. Vergi yükü en fazla yüzde 25 olmalıdır. Bu da kayıt dışını yarı yarıya azalacaktır. Bir yandan gelir artacak, bir yandan da çalışanların üzerindeki vergi yükü azalacaktır. İşsizlikle mücadele için ülkeyi ekonomik çetelerden ve kayıt dışından temizlemek gerekir. Gelir adaletsizliği ikinci büyük yaramızdır. Bu adaletsizlik, zincirin halkaları gibidir. Diğer halkaları da ücret adaletsizliği, eğitimde, sağlıkta, sosyal güvenlikte adaletsizliktir.'' 
            Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde 125 delegenin tamamının oyunu alan Cemal Güney yeniden başkan seçildi. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam