NE OLUR SEÇİMLER?

NE OLUR SEÇİMLER?

Yaklaşık 1989 yerel seçimlerinden bu yana iyi-kötü kenarından, köşesinden siyasetle bir şekilde iştigal oldum. Bazen aktif oldum, bazen pasif. Ama bir şekilde şöyle veya ilgilendim. Geçmiş seçimlere 10-15 gün kala insanlar aşağı-yukarı bir seçim tahminlerinde bulunurlar hatta kimin birinci, kimin ikinci olacağını, yüzde kaç oranında oy alacaklarını neredeyse tuttururlardı diyebilirim. Bu seçimlerde ise gerek merkezde, gerekse ilçelerde hangi adayın ne konumda olduğunu kimse tahmin edemiyor. Kimileri fanatik olduklarından mı bilinmez kendi partilerinin adaylarının çok iyi olduğunu falan söyleseler de bence o söylediklerine kendileri dahi inanmıyorlardır. Algı yöntemi dedikleri şeyi mi ön planda tutmak istiyorlar? Onu da çözebilmiş değilim açıkçası…Bizlerden siyaseten daha tecrübeli ağabeylerimize soruyorum onların da çekinceleri oldukları kesin..Yani konuştuğumuz insanlardan on kişisi dese ki,”Şu parti birinci şu parti ikinci olur” diye,inanın yazımın başlığını o mimbalde atarım hiç de çekinmem.Ama nerdeeeee?

Bu seçimler ilginç geçecek hep beraber göreceğiz 7 Haziran akşamı sonuçları. Yani isim vermek istemiyorum ama (A) Partisi bir bakmışız ki hiç beklenmedik bir şekilde oy patlaması yapmış, diğer yandan bir bakmışız ki (B) Partisi kesin Milletvekili çıkaracak gözüyle bakarken üçüncü parti olmuş. Bilecik siyasetinde hem yerelde hem de genelde geçmişte çok süprizler yaşandı bilenler bilir. Benim şahsi kanaatime göre bu seçimlerin sonuçları da sürpriz olacak Bilecik’te. Yani iyi kötü insanlarla bizler de konuşuyoruz. İlçelerde de arkadaşlarımız var onlarla da konuşuyoruz, herkes birbirine soruyor; “Sen nasıl görüyosun” diye?

Hani günler evvel bir yazı yazmıştım ”Sağ Gözümde Katarak Var Bulanık Görüyorum” başlıklı. Evet seçime sayılı günler kala bana da yolda yolakta sokakta soruyor tanıdıklar “Ne olur seçimler” diye? Birincisi emin olun ben de kestiremiyorum ne olur diye. İkincisi yırtık resimleri birleştirince fotoğraf netleşiyor gibi de o işlere de ben girmek istemiyorum.Yani yönlendirici olmamak adına pek fazla yorum yapmak istemiyorum.Yarın öbürgün iyi olur Allah’tan,kötü olur Kul’dan bilinirmiş misali.Aman ağabeycim seçimden sonra vay sen şöyle yazdıydın da,vay efendim böyle yazaydın da ….

Hani fırtına öncesi sessizlik derler ya; aynen öyle bir sessizlik var şu anda. Ama bu sessizlik de bana göre hayra alamet gibi gözükmüyor onu  da bilesiniz. Bundan 15-20 sene önceki seçimleri hatırlayanlar bilirler sanki aynı böyle bir seçim atmosferi var bu seçimlerde de. Bu dediklerim sadece “Bilecik için mi” derseniz, il dışından görüştüğümüz arkadaşlarımız da aynı fikirdeler. Şöyle bir bakıyorum da hakikaten ilginç bir seçim havası yaşıyoruz. Yani hiç kimse ” şu parti kesin önde gidiyor“ diye bir şey söyleyemiyor. Seçmen sayısı, sandığa katılım, adayların belirlenme yöntemi, genel başkanların vaatleri vs. gibi bir sürü etken bu seçimlerin sonuçlarını belirleyecek unsurlar arasında.

Sanırım seçimlere kadar başka da köşe yazısı yazmam gibi görünüyor.7 Haziran’dan sonra ilk seçim değerlendirmesi yazarım diye düşünüyorum. Yapılacak seçimlerin başta ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur, refah ve hayırlar getirmesi dileklerimle….

HOŞÇAKALIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam