YAĞCI YAHUDİ SÖYLENTİLERİNE SERT CEVAP VERDİ

YAĞCI YAHUDİ SÖYLENTİLERİNE SERT CEVAP VERDİ

Katı Atık Dönüşüm Tesisi hakkında bir takım manipüle edici söylemlerin yayılması hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Selim Yağcı, “böyle güzel bir yatırımı her defasında karalama gibi bir çaba var. Onun için burada basınımızın ve değerli meclisimizin önünde Bilecik Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu yapmış olduğumuz iş ve işlemleri tüm belediye başkanları adına kefilim. Bu noktada korkulacak, sıkıntı yaşatacak, hukuki ve idari anlamda herhangi bir zafiyet ve sıkıntı söz konusu değil. İnşallah 2015 yılının sonuna kadar bu tesisler bitecek bir terslik olmazsa” dedi.

“Öküz altında buzağı arıyorlar”

Mayıs ayı belediye meclis toplantısında Katı Atık Dönüşüm Tesisi hakkında açıklama yapan Başkan Yağcı, Tesisin ihalesini alan yöneticilerden birisinin Yahudi asıllı olmasından dolayı “Osmanlı diyarında Yahudilere nasıl böyle bir iş verilir” şeklinde yapılan söylemlere tepki gösterdi. İhaleyi alan yöneticilerden birinin Yahudi asıllı 600 yıldır bir Türk olduğunu belirten Yağcı, “Öküz altında buzağı arıyorlar.Biz bu anlaşmayı yaparken her partinin siyasi temsilcilerinde oluşan başkanlarımız da vardı. Bilecik için çok büyük bir fayda sağlayacak olan yatırımı manipüle etme çabasında olanlar var” dedi.

“İhaleyi kesinleştiren İç İşleri Bakanlığı”

İhalenin 23 tane daire başkanından geçerek Danıştay’dan uygun görüşü alınıp İç İşleri Bakanlığı’nın onayıyla kesinleşen bir tahsis ihalesi olduğunu belirten Yağcı şunları aktardı:

“Katı Atık Dönüşüm tesisleri önemli bir olay ve belirli bir takvim içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın belediyelere verdiği bir süre var. Biz de Bilecik’teki belediyeler olarak yaklaşık 7 yıl öncesinde bu katı atık dönüşüm tesisini kurma noktasında bir birliktelik oluşturduk. Temel amaçlarımızdan birisi, katı atıkları bir noktada toplamaktı. Bu 2004’ten beri başlayan bir proje. 3 dönemdir çok farklı başkanımız geldi gitti. Bilecik Belediyeler birliği olarak gerekli ihaleleri yaptık. Yap-İşlet-Devret tarzında belediyelerimizden 1 kuruş para çıkartmadan katı atık dönüşüm tesisi kurulması noktasında bir karar aldık.

“Kararı 29 yıllığına ihale ettik”

Bu kararı 29 yıllığına ihale ettik. O günkü tutarlarda 34 milyon civarında bir yapı işiydi. Bugünkü değerlerle 50 milyonu geçecek durumda büyük bir. Kızıldamlar’ın olduğu bölgede orman müdürlüğümüzün bize tahsis ettiği alanda katı atık dönüşüm tesisi kurulmasına ilişkin olarak çalışmalara başlandı. Şu andaki çalışmaların hafriyat ve benzeri noktalardaki bölümleri bitti. Normal şartlarda bu tesisin bu aylar içerisinde bitmesi gerekiyordu fakat kış şartları ve kendilerine göre belediyelerimizin ara istasyonlar noktasında bazı talepleri var. Mesela Vezirhan belediyemiz, Söğüt belediyemiz, Bozüyük belediyemiz, ara aktarım istasyonları ve benzeri noktalarda bunları temin edemediler. Biz de Belediyeler Birliği olarak arkadaşlarımızla toplandık ve 2015 yılının sonuna kadar katı atık dönüşüm tesisinin yapım işinin süresinin uzatılmasına karar verdik.

“İhaleyi yapan başkanlar farklı siyasi partilerdendi”

Bazıları bu konuyla ilgili öküz altında buzağı arama çabası içerisinde. Bu ihaleyi yapan belediye başkanlarımız arasında farklı siyasi partilerden olanlar var. Biz burada tüm yerel yöneticiler olarak Bilecik’imizin faydasına olacağını düşündüğümüz için böyle bir yatırıma sebep verdik. Bu seneki kış şartları ve diğer unsurların araya girmesiyle ve bazı eksiklikler yüzünden ilgili firmaya bir defaya mahsus olmak üzere ihale süresinin yasal şartları da mevcut olduğu kanaatine varıp oy birliğiyle ihale süresinin uzatılmasına karar verildi. Birileri burada bu ihaleyi alan şirketin yöneticilerinden birisi.  Tek parçalı bir şirket değil. Yöneticilerden birisi Yahudi asıllı 600 yıllık Türk olan birisi. Osmanlı diyarında Yahudilere nasıl böyle bir iş verilir diyerek belediyelerin yapmış olduğu bu çok önemli olan, belediyelere yük getirmeyen bu yatırımı manipüle etme çabası içerisinde.

“Alınan bir menfaat yok”

 Şu anda belediyelerin bu yapılacak işlemlere yönelik olarak borç altına sokan bir ödemeyi gerektiren bu zamana kadar 1 kuruşluk bir işten para olmadı. Alınan bir menfaatte yok. Biz ihalemizi yapmışız.. Bizim açtığımız bu yoldan Türkiye bir çok benzer şekilde ihaleler yapıldı. Şu anda biz bunlara 1 yıl daha uzatma süresi verdik. 1 yıl içerisinde eğer bunların uzatmaları ve çalışmaları haksız sebeplere dayansaydı bizim sözleşmemizde teminatı irat kaydetme hakkımız vardı. Bazıları süresi doldu, 2 milyonu niye belediye başkanı almadı diyor. Bu Bilecik Belediyesine ilişkin bir olay bu Bilecik Belediyeler Birliği’ne ilişkin tüzel kişilik çatısı altında yapılan bir şey. Bizim amacımız orada cezai şartı almak değil. 2 milyonu alsak bile biz bu tesisin yapım maliyeti zaten tüm belediyelerimizin boyunu aşacak bir şey. Başlamış bir işin yarısı geçilmişken iptal ederek geriye döndüğümüzde bunun bize gerçekleştirilebilir maliyeti yeni yapılacak olandan belki daha yüksek olacağı için arkadaşlarımız oy birliğiyle buna ilişkin kara verdiler. Şu anda bunların çöp toplama işini de  2016 yılından itibaren inşallah ayrıştırarak bu firma tarafından toplanacak ve ondan sonra da orada depolama ve ayrıştırma işlemleri de yapılarak oradan dönüşüm sağlanacak. Bu                 Türkiye’nin en büyük entegre katı atık dönüşüm tesislerinden birisi olacak. Toplamda yaklaşık bin 700 kişinin çalışacağı devasa bir tesis olacak. Tesis alanında 400 civarında insan çalışacak. Kızıldamlar’da yaşayan hemşerilerimizin biraz kaygıları var. Koku ve benzeri noktalarda sıkıntı yaşatmayacağız. Bu konuda tüm araştırmaların yapılacağı önemli bir tesis. Belki de bizim Bilecik olarak yapacağımız çok büyük yatırımlardan birisi ama bunun üzerine yapılan bir şeyler var.

Geçen dönem ulusal düzeyde bir iki gazeteci de aradı. Bu noktada Şu anda firma ciddi bir şekilde çalışıyor. Zaten biz yeni temizlik ihalemizi de 2015’e kadar yaptık. Çöp toplama işlemlerini bu firma kendisi yapacak. Onların fiyatlarını da belirledik. Ona göre bu firma tarafından ayrıştırılarak toplanacak. Durum bu şekilde."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam