3 KUŞAK’IN SERGİLEDİĞİ FOLKLOR BÜYÜLEDİ

3 KUŞAK’IN SERGİLEDİĞİ FOLKLOR BÜYÜLEDİ

Şenlik başlamadan önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve bize öncülük eden Türk büyüklerimiz, şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

 

Açılış konuşmasını yapan Köy Muhtarı Remzi Maltaş, Kapaklı köyünün 1876 yılında Bulgaristan'ın Filibe şehrinden göç ettiğini belirterek, zamanla gençlerin ekonomik nedenlerle köyden göç ettiklerini, aile bağlarının kopmaması, gençlerin kültürlerini unutmaması açısından etkinliklerin faydalı olduğu ifade etti.

 

Kapaklılar Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Tuncar ise “Yılda bir defa da olsa sizlerle bir araya gelebilmek olabildiğince kaynaşmayı, dayanışmayı, sevgi, saygı, hoşgörüyü öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekiyor. Bizden sonraki nesillere örnek olmayı, ATA topraklarımıza, anılarına, kültürlerine sahip çıkmak geleneklerimizi yaşatabilmek adına önemli buluyoruz” dedi ve devamında şunları söyledi:

 

“Gelecek sene buluşma günümüz 7 Ağustos 2016 Pazar günüdür”

“Her yıl Temmuz ayının ikinci Pazar günü buluşma günümüzün geleneksel tarihiydi. Ramazan ayı münasebetiyle buluşma günümüzün tarihinde değişiklik yapmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle gelecek sene buluşma günü tarihimiz 7 Ağustos 2016 Pazar günüdür. Bu bilginin iyi anlaşılması gerekiyor. Çünkü herkes tatilini ve cemiyetini bu tarihe göre düzenliyor. Bu önemli tarihi bir kez daha tekrar ediyorum. 7 Ağustos 2016 Pazar günü buluşma günü tarihimizdir.

Bu dünyadan ebediyete göç etmiş insanlarımızın ruhlarına toplu halde dualar okuyup, amin diyebilmenin onurunu ve gururunu hep birlikte paylaşıyoruz, hepsinin önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz. Okunacak mevlidi şerifi ruhlarına hediye ediyoruz. Çok değerli hocalarımıza katkı ve emeklerinden dolayı şimdiden çok teşekkür ediyoruz.

 

“Bu birlik ve beraberliğimiz daha da güçlenecektir”

Yönetim kurulumuz olarak gerek dünya kadınlar günü etkinlikleri olsun gerekse erkek, kız ve küçüklerin folklor etkinliklerini arttırarak misyonumuzu genişletmeye çalışıyoruz. Bu etkinliklerde bize desteklerini esirgemeyen başta hocalarımıza, erkek, kız ve küçüklerimize çok teşekkür ediyoruz.

Biz bu birlik ve beraberliğimizin daha da artarak devam etmesini diliyoruz. Emeği geçen herkese bir daha huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Bizden sonra gelecek yeni yönetim kurullarının bu bayrağı daha da ileriye taşıyacaklarını biliyoruz. Bu birlik ve beraberliğimiz daha da güçlenecektir.

Buluşma gününün başlamasına ve bugünlere gelmesine vesile olan, kuruluşundan bugüne kadar görev almış tüm yöneticilerimize, köy muhtar ve heyetlerine, üyelerimize, köylülerimize, dost ve akraba ve özellikle kadınlarımıza ve genç kardeşlerimize vermiş oldukları maddi ve manevi emek ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi, minnet ve şükranlarımızı sunmayı görev biliyoruz.

Sözlerime son verirken sevgi, barış ve özgürce yaşamayı diliyorum. Bir eksiğimiz ve hatamız olursa anlayışınıza ve affınıza sığınıyoruz, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz”

 

Konuşmalardan sonra Mevlid-i Şerif okundu, Mevlid-i Şerif’in ardından pilav ikramında bulunuldu.

Program annelerimizin değerini daha iyi anlayabilmemiz için Haşime Alkan’ın “Annem” adlı yazıyı okuması ile devam etti. Daha sonra konuk sanatçı Erol Işık ve ekibi sevilen güzel türküleri seslendirdi.

Etkinlik köyün gelenek ve göreneklerine gönül vermiş 3 kuşak jenerasyondan oluşan folklor ekiplerinin Bilecik yöresi halk oyunları gösterileri sergilemeleriyle devam etti. Gösteri izleyenler tarafından büyük ilgiyle izlendi. 

 

Folklor gösterilerinden sonra Şenlik,  köyün geçmişten gelen, köyün kültür öğelerinden biri olan “Semah Gösterisi”, Eda Engin ve Selin Ergen’in “Aşuk ile Maşuk” oyununu oynamaları, Balon Patlatma, Penguen Dansı,  Karpuz Yeme,  Sandalye Kapma, Halat Çekme Yarışmaları ile devam ederken köy halkının hep birlikte Bilecik yöresi çiftetelli oynamasıyla sona erdi.

 

Diğer yandan Kapaklılı kadınlar yapmış oldukları gözlemeler ve çeşitli yemeklerle etkinliğe katkıda bulundular. Köylüler “Kapaklı Hatırası” standı önünde bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek etkinliği ölümsüzleştirdiler.

 

Etkinliğe İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, CHP İl Başkanı Şinasi Çetinkaya ve partililer, Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Hüseyin Çelik, Kapaklılar Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Tuncar, Köy Muhtarı Remzi Maltaş ile vatandaşlar katıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam