“Abdülhamid Han” bugün görev yerine uğurlanacak
Ali Osman Çelikal • 9 Ağustos 2022 15:21:22 
“Abdülhamid Han” bugün görev yerine uğurlanacak

Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han göreve başlamaya hazırlanıyor.

Gemi, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek törenle görev yerine uğurlanacak. Teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle dikkati çeken ‘Abdülhamid Han’, hidrokarbon arayacak.

Derin denizlerde hidrokarbon arayacak Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi için Mersin Taşucu Limanı’ndaki son hazırlıklar tamamlandı ve gözler bugüne çevrildi.

Abdülhamid Han sondaj gemisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı törenle görev yerine uğurlanacak ve Mavi Vatan’da hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

“Bütün Heybetiyle Selamlıyor..”

Abdülhamid Han’ın bugün demir alacağını Twitter hesabından yaptığı paylaşımında duyuran Hemşehrimiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  “Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi #AbdülhamidHan bütün heybetiyle sizleri selamlıyor. Heyecanlıyız… Yolu açık, rüzgarı kolayına, gayreti Abdülhamid Han gibi olsun” ifadelerine yer verdi.

Filonun en güçlüsü

Filonun en güçlüsü olan ‘Abdülhamid Han’, sahip olduğu üstün teknoloji ile dünyada da sayılı sondaj gemileri arasında.

Teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle dikkati çekiyor. 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip. Yüksekliği ise 112 metre.

Gemi 12 bin 200 metrede sondaj yapabilme imkanına sahip. 200 mürettebat kapasiteli 9 katlı gemide helikopter pisti de var. Geminin ilk görev yerinin Doğu Akdeniz olması bekleniyor.

Yaklaşık 2,5 ay Taşucu Limanı’nda kalan sondaj gemisinde, bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmaları yapıldı.

Ekipmanlar yerleştirildi, teknik işlemler ve sertifikalandırma çalışmaları tamamlandı. Ardından kırmızı-beyaza boyandı. Abdülhamid Han sondaj gemisinin bir yüzeyine de Türk bayrağı işlendi.

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments