BAHÇEKAPILI, BİLECİK’İ ZİYARET ETTİ
admin • 26 Mart 2011 21:37:52 
BAHÇEKAPILI, BİLECİK’İ ZİYARET ETTİ

    “Bilecik tarihi anlamda çok uzun bir geçmişe sahip bir kenttir. Osmanlının temeli burada atıldı. Böyle bir ilde sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Bugünümüzü değerlendirebilmek için özellikle 2001 yılına bakmak gerekiyor. İktidarımızın öncesindeki yıllarda ekonomi, eğitim, ulaşım, tarım ve sağlık nasıldı. Bunları bilmemiz gerekiyor ki; bugün hükümetimizin yapmış olduğu hizmetleri daha iyi değerlendirebilelim. Bugün Türkiye’nin ulaşmış olduğu seviyeyi daha iyi değerlendirebilelim. 2001 yılına baktığımız zaman devletimizin ekonomik alanda topladığı 100 Türk Lirasının 103 lirası faize gidiyordu. Türkiye hiç alanda hiçbir yatırım almıyordu. 2002 yılında ise devletin topladığı her 100 liranın 43 lirası faize gidiyor, geri kalan 57 liralık kısım yatırımlara dönüştürülüyordu. Bugün 100 liranın sadece 15 lirasını bizi ilgilendirmeyen borçların faizlerini ödüyoruz. Geri kalan 85 Türk Lirası’nı ise Türkiye’yi ilgilendiren yatırımlara yatırma durumundayız. Bu bile detaylara girmeden yaptığımız yatırımların ve sunduğumuz hizmetlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir göstergedir.
    Küresel kriz sürecinde İMF ile hiçbir şekilde anlaşmaya girmedik. Uluslar arası kredi kuruluşları bizim kredi durumumuzu durağandan pozitife yükseltti. İşsizlik oranı konusunda kriz döneminde 2 puanlık düşüş ile işsizliği en hızla azaltan ülke durumundayız Avrupa’da. O günlerde espri malzemesi yapılan teğet geçti cümlesi bugün gerçekleşmiş durumda oluyor.
    Biz gelir vergilerini artırmadık. Katma değer vergilerini artırmadık. Emeklilik yaşını ileri çekmedik. Harçlara zam yaptırmadık. Krizi tutarlı bir sistem izleyerek atlattık ve rotamız hiçbir zaman şaşmadı.
    Ülkenin gelişmesinde en önemli etkenler ekonomi ve kültürel seviyedir. Kültürel seviyenin yükselmesinin en önemli ayağı da eğitimdir. Biz 2001’den bu yana eğitimde yapmış olduğumuz hizmetlerin ana eksenini bilgili nitelikli donanımlı ve sorgulayan bireyler yetiştirmek ve bu bireyler ile katma değerler, istihdam yaratmak ve üreten ülke durumuna girme amacıdır.
    Bunu elbette dört dörtlük gerçekleştirdiğimizi söyleyebilmek mümkün değil. Biz her şeyi dört dörtlük yaptık demek muhalefet partilerinin yaptığı gibi biraz hayalcilik olur. Ama dört dörtlüğe yakın bir performans gösterdiğimizi söylemek zorundayım.HASAN GÜNER

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments