Bakan Avcı, Bilecik’teydi
admin • 4 Mayıs 2013 18:21:04 
Bakan Avcı, Bilecik’teydi

 

Bilecik Valiliği önünde gerçekleşen karşılama törenine Vali Akpınar, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdür vekili Mehmet Topçu ve İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman tarafından karşılandı. Karşılama mangasını selamlayan Bakan Avcı, Bilecik Valiliği defterine duygu ve düşüncelerini yazdıktan sonra makama geçildi.

Vali Akpınar tarafından Bilecik hakkında bilgiler verildi. Vali Akpınar, “Malum olduğu üzere Bilecik 200 bin nüfuslu 7 ilçesi ve Merkezi’yle beraber. Birçok eğitim alanında altyapı hizmetleri tamamlanmış, sanayi şehri. İrili ufaklı 200 kadar fabrikası var. 60 bin kadar sigortalı çalışan işçi mevcut. 25 binden fazlası fabrikalarda çalışıyor. Büyük fabrikaların, sanayi tesislerinin olduğu bir şehir. Yaklaşık 1 milyar 200 milyon dolarlık ihracatı olan Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinden bir tanesi. 125 kadar maden ocağı var, 60 kadar mermer ocağı aktif olarak çalışıyor. Şu anda da revaçta olan Bilecik Bej Mermeri dünyanın her tarafında kendisine alıcı buluyor. Ulaşım yönünden rahat. İstanbul, Ankara arasındaki şehrimiz. Hızlı trenin de faaliyete geçmesiyle inşallah daha iyi bir hale gelmiş olacak.

Eğitimde çok aşırı problemlerimiz yok. Sadece Bilecik Merkez ve Bozüyük’te nüfus artışına paralel olarak yapılması gereken yatırımlarımız var. İlave yatırımlarla birkaç okul yatırımımız var. Onun dışında çok ciddi problemimiz yok.” dedi.

 

“Bilecik’te eğitim konusunda neler yapmamız gerektiğiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor”

 

Bakan Avcı da Milli Eğitim Bakanı olarak baba ocağında olmasının verdiği mutluluğu dile getirdi ve “Valimin de vurguladığı gibi özellikle Milli Eğitim konusunda, eğitim yatırımları konusunda Bilecik’imizde eksiğimiz gediğimiz ne var, neler yapmamız gerekir bunları zaten milletvekillerimizle Ankara’da zaman zaman görüşüyoruz. Onların ilettikleri Belediye Başkanımız Selim Yağcı’nın ilettikleri istekler, talepler, beklentiler konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bizde buraya gelmeden Bilecik’te yerinde incelemeler yaptık. Son durumumuz nedir, eğitim istatistikleri bakımından neredeyiz, neler yapmamız gerekiyor? Valimizin de söylediği gibi Bilecik’te, Bozüyük’te tabi Pazaryeri’nde de yapmamız gerekenler var, onları biliyoruz. İnşallah onlarla ilgili çalışmalarımız da arkadaşlarımız değerlendiriyorlar.

 

‘Bilecik eğitim istatistiklerinde Türkiye ortalamalarının üzerinde görülüyor’

 

Gerçekten Bilecik eğitim istatistikleri bakımından Türkiye ortalamalarının üzerinde görülüyor. Gerek okul gerek sınıf derslik sayımız gerek öğretmen başına düşen öğrenci sayımızla birlikte Türkiye ortalamasından daha iyiyiz. Tabi daha da iyi olabilir. Daha da iyi olması için hep birlikte el birliğiyle çalışıyoruz.” dedi. Ziyaret sırasında Vali Akpınar tarafından Bakan Avcı’ya hediye verildi.

Vali Akpınar’ı ziyaretinin ardından Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’yı ziyaret eden Avcı orada da ilçe ve belde belediye başkanları ile müdürler tarafından karşılandı. Belediye çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Yağcı Bakan Avcı’ya şunları aktardı:

“Biz öncelikle Bilecik’te 2004 yılında yerel yönetim hizmetlerine başladığımızda gerçekten Bilecik Belediyesi olarak pek çok sorunları olan, belediyeciliğin olmazsa olmazı olan eksikleri olan bir belediyeyle başladık. Bilecik’e ilişkin olarak 3 aşamalı bir proje hazırladık. Vekilimizin önderliğinde Genel Başkanımızın izinde ve göstermiş olduğu hedefler doğrultusunda ilk 5 yılımızda şehircilikte olmazsa olmaz projeler dediğimiz alt yapı, yol, su gibi çalışmaları yaptık. İddia ediyoruz Türkiye’nin en sağlıklı alt yapılarından birisi şu anda Bilecik’te ve Bilecik’in şu anda % 85’i sıcak asfalt ve parkeyle kaplanmış vaziyette.

İkinci 5 yılımız şehrin sosyal hayatına yönelik, ekonomik hayatını rahatlatacak şehre vizyon kazandıracak kültür kongre merkezimiz, alışveriş merkezimiz, spor kompleksleri gibi projeleri gündemimize aldık ve 11 plakalı Bilecik’e 11 proje diye yola çıktık. Çok şükürler olsun ki son yılımıza geldiğimizde bu projeleri büyük ölçüde bitirmek üzereyiz ve inşallah 11 yerine 15 projeyle halkımıza vermiş olduğumuz bu vaadi yerine getirmek istiyoruz. Bizde bundan sonraki süreç içerisinde de Bilecik’in tanıtım kültürel turizm anlamında oluşan bu hasılanın tanıtımı noktasında bir komple çalışmamız var. Özellikle bu anlamda da son zamanlarda başladık. Geçen hafta yaptığımız Şiirin ve Şarkıların Sultanları diye albüm hazırlıkları yaptık. Yine şu anda Kültür Tabiat Varlıkları Kurulu’ndan geçirdiğimiz Şeyh Edebali Türbesi’nde Osmanlı Padişahları öz vatanında, öz yurdunda Şeyh Edebali huzurunda buluşuyor şeklinde bir projemiz var. İnşallah kuruldan geçti. İhalesini yapacağız bu sene içerisinde bunu da bitirmeyi düşünüyoruz.” Ardından Bilecik Belediyesi tarafından eğitim alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Başkan Yağcı’nın ardından konuşan Bakan Avcı, “Biz öteden beri Milli Eğitim camiasıyla yerel yönetimler arasında işbirliğinin, samimi dayanışmanın büyük bir sinerji doğuracağını, vatandaşın bu kurumu sahiplenmesine katkıları olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle başlattığımız “Okullar Hayat Olsun” projemiz de var. Okullarımız da saat 17.00’den sonra kapıları kilitleyip çıkmıyoruz artık. Başta o mahallede yaşayan hanımlar olmak üzere vatandaşlarımızın okullarımızdan olabildiğince faydalanması için okullarımızı açık tutmaya gayret ediyoruz. Yerel yönetimlerimizin okul güzelliği konusunda okullarımıza Bilecik Belediyesi’nin örnek faaliyetlerinde de görüldüğü gibi bahçe düzenlemeleriyle, park düzenlemeleriyle ayrıca öğretmen odası düzenlemeleri yaptıkları katkılarıyla da şükranla karşılıyoruz. Bu gayretlerin, bu çalışmaların diğer belediyelerimize de örnek olmasını diliyoruz.

Bilecik birçok bakımından zaten örnek bir şehrimiz baba ocağı olarak ayrıca iftihar ediyoruz. İnşallah Bilecik tanıtım konusunda da taşıdığı tarihi misyona uygun bir yere gelecektir. Biz Ertuğrul Gazi Anma Törenleri vesilesiyle bir ölçüde sesimizi duyurabiliyoruz ama bunu daha geliştirmeliyiz. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Biz o yasanın çıkışı sürecinde de sık sık şunu vurguladık. Bu sadece Eskişehir için değil bütün Osmanlı kuruluş coğrafyası için düşünülmüş bir projedir. Dolayısıyla başta Bilecik olmak üzere bütün Osmanlı kuruluş coğrafyasında yer alan illerimizin de Türk Dünyası Kültür Başkenti programlarında aktif bir biçimde yer almasını arzuluyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından Bilecik Belediye Başkanı Yağcı tarafından Bakan Avcı’ya çeşitli hediyeler verildi.

 

“Yaptıklarımızı anlatmaya vaktimiz yetmiyor”

 

AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Bakan Avcı, orada İl ve İlçe teşkilatları tarafından karşılandı. Gerçekleşen ziyarette konuşan Bakan Avcı, “Önümüzde bir seçim geliyor. Çok şükür biz bu seçimleri gerçekten özgüvenle, alnımız açık olarak kazanma şansına sahibiz çünkü yaptığımız hizmetler ortada. Bir sıkıntımız varsa yaptıklarımızı anlatmaya zamanımız yetmiyor. Tek problemimiz, yaptıklarımızı gereği gibi anlatamamak. Hem zaman sebebiyle çalışmaktan anlatmaya zaman bulunmuyor denilebilir. Gerçekten en tepeden en aşağıya kadar başta Başbakanımız olmak üzere teşkilatımız sürekli ayakta, gece gündüz çalışıyor. Bu arada yaptıklarımızı anlatmaya çok fazla vakit kalmıyor. Burada bizim bu tanıtım zaafımızı veya eksiğimizi gidermek teşkilatlarımıza düşüyor. En etkili iletişim yüz yüze iletişimdir. AK Parti 3 seçimi ve diğer aradaki referandum ve diğer seçimleri de böylesine yükselen bir trendle kazandıysa bunda en önemli pay teşkilatlarımızdadır, teşkilatların gece gündüz devam eden, birebir ev ev, kapı kapı dolaşarak yaptıklarımızı, yapacaklarımızı anlatmasıyla bu başarılar elde edilmiştir. Bundan sonra da öyle olacaktır. Biz hep söylüyoruz, başından beri. Yerleşik medyaya rağmen iktidar olmuş bir siyasi hareketiz. Başbakanımızın da zaman zaman hatırlattığı gibi ‘Muhtar bile olamaz.’ diye manşet atılan günlerden bugüne geldiysek bunda teşkilatımızın birebir vatandaşla kurduğu samimi, içten ilişkilerin büyük rolü vardır.

 

‘Tekrar da fayda var’

 

Bugünlerde ayrıca teşkilatımıza düşen bu 10 yıl boyunca yaptıklarımızı önce öğrenmek çünkü bazen bizde unutuyoruz. İnsanoğlu kolay unutur. Kolaylıklara, iyiliklere çok çabuk alışır, hep böyleydi zannedilir. Oysa 10-15 yıl öncesine gittiğiniz zaman işlerin hiçte böyle olmadığını, çok daha farklı günlerden bugünlere gelindiğini ve bunun da çok kolay olmadığını zaman zaman hatırlatmakta özellikle gençlere hatırlatmakta fayda var. Bilecik’in nüfusu ciddi manada genç bir nüfusu var. Dolayısıyla teşkilatımızın bilhassa gençlere mukayeseli olarak geçmişte neydi şimdi ne ve gelecekte inşallah ne olacak bunları önce biz kendi parti dokümanlarımızdan yaptıklarımızı iyice öğrenip sonra da bunları uygun bir üslupla başta gençler olmak üzere bütün kamuoyumuza bıkmadan usanmadan anlatmamız gerekiyor. Şöyle bir tehlike var. Biz kendi aramızda çok konuştuğumuz bazı şeylerin vatandaşlar tarafından dışarıdaki genel kamuoyu tarafından da aynı netlikle bilindiğini varsayıyoruz. Oysa öyle değil. Bizim ‘Bunu artık herkes duymuştur, biliyordur.’ dediğimiz şeyi bile biraz kurcaladığınız zaman vatandaşın bilmediğini ya da unuttuğunu görüyorsunuz. Onun için tekrar da fayda vardır. Ne kadar tekrar etsek o kadar iyidir. Her fırsatta doğrularımızı tekrar tekrar anlatmakta yarar var. Çünkü ya bazıları bilgisizlikten veya kasıtlı olarak bunları bilinmesini öğrenilmesini vatandaş tarafından anlaşılmasını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bilecik’te çok şükür vatandaşa ulaşmak konusunda bir sıkıntımız yok. Yeter ki biz vazifelerimizi sorumluluklarımızı gereğini yerine getirelim. İnşallah mahallinde de ev ev kapı kapı dolaşıp doğrularımızı anlatacağız, yanlışlarımızı düzelteceğiz, çok yanlış bilgiler yayılıyor çeşitli konularda. Onları sakin bir şekilde kimseyle kavga etmeden, kimseyi üzmeden, gerginliğe sebep olmadan, sükunetle bıkmadan, usanmadan bize düşen bunları anlatmak. Anlattığımız zaman zaten vatandaşta doğruyu yanlışı ayırt edecektir inşallah.” dedi. Konuşma sonrasında AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş tarafından Bakan Avcı’ya hediye verildi.

Ziyaretlerin ardından Bakan Avcı, Bilim ve Sanat Merkezi’ne giderek orada Bilecik’teki eğitimcilerle basına kapalı bir toplantı yaptı. Toplantı sonrasında Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret eden Bakan Avcı ardından Bilecik Kent Ormanı’nda kendisi için düzenlenen yemeğe katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

GÖRÜNTÜLER BİRAZDAN…

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments