BAKAN EROĞLU’NDAN BİLECİK ZİYARETİ
admin • 1 Mayıs 2011 01:31:12 
BAKAN EROĞLU’NDAN BİLECİK ZİYARETİ

 

Bazı incelemelerde ve açılışlarda bulunmak üzere Bilecik'e gelen Eroğlu, Bilecik Valisi İbrahim Akpınar, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Çevre ve Orman Bakanı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. 
     Bakan Eroğlu, Valilik ziyaretinde bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ''Kanal İstanbul'' projesiyle ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: 
     ''Bu çılgın projenin teklifinin yapılması dahi, İstanbul'un ve Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin açık göstergesidir. Başbakanımızla beraber 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olunca 5 Mayıs 1994'te bende bir ay sonra İSKİ Genel Müdürlüğünü üstlendim. Ama bakın şimdi o zaman 'çılgın proje' deseydik. O zaman İstanbul'un suyu akmıyor, çöp dağları, Haliç'in pis kokusundan geçilmiyordu. Dalga mı geçiyorsunuz diye insanlar şey yaparlardı. Yaptığımız çalışmalarla artık öyle bir sıkıntı yok. Demek ki biz artık çılgın projeler düşünebilecek noktaya gelmişiz, hiç kimse de garipsemiyor, 'güzel olur' diyor. 1994 Mayıs'ta göreve geldiğim zaman '2040 yılına kadar içme suyu problemini halledeceğim' dedim. Herkes dedi ki aman açıklama… Çünkü İstanbul'da o tarihte bazı mahallelere 15 günde bir su veriliyor, en iyi yere haftada bir defa su verdiğimiz zaman muhtarlar teşekküre geliyordu. Hürriyet gazetesinde bir yazar benimle iddiaya girdi, 'su kesintisi olmazsa heykelini Sultanahmet Meydanı'na dikerim' dedi. Bizim heykelle falan işimiz yok, biz Allah rızası için millete hizmet sevdasıyla meşgulüz. İddiaya girdik ve kravatı da kazandık. Ama kravatı vermeden vefat etti.'' 
     İstanbul'da o dönemde ''çöp dağlarının'' bulunduğunu, Haliç'in kokusundan 5-6 kilometre uzakta yaşayanların bile evlerinin pencere kenarlarına ıslak bezler koyduklarını anımsatan Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
     ''Böyle bir İstanbul'du. Ama şimdi, İstanbul Avrupa kültür başkenti oldu. Bizden önce gaz maskesi dağıtıyordu gazeteler. Herkes şu anda çılgın projeye sahip çıkıyor, kimisi diyor, 'Ecevit düşünmüştü', kimisi şey… Yahu dalga mı geçiyorlar. Başbakanımız daha o zamanlarda bana söylemişti, 'Ya Veysel, şuradan Karadeniz'e bir bağlantı yapsak nasıl olur' demişti. O zaman Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yıllarda kafasındaki şey kendisinin düşündüğü proje. Zor bir şey değil. Mühim olan yapmaktır. Yani şimdi düşünmek yetmiyor ki 70 sente muhtaç olmakla bunlar yapılmıyor. Şu anda 90 milyar dolar dövizimiz var bizim. Ekonomide 16. sıraya yükseldik. Hedef 10. sıra. Dolayısıyla bu çılgın projeleri yapmak bizim için zor bir şey değil.'' 
     Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı'yı ziyaret eden Bakan Eroğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Bakan Eroğlu, İl seçim bürosunun açılışını yaptı. 
     Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Bilecik'in AK Parti hükümeti döneminde büyük yatırımlar aldığını belirterek, şunları söyledi: 
     ''Bilecik'te ne kadar sulama göleti, baraj varsa yapacağız. Hükümetimizin Bilecik'e yaptığı yatırımlar bu yılla beraber 3 trilyon lirayı geçti. Bilecik'e bir üniversite kurulacağını hayal edilebiliyor muydu, ama artık bir üniversitemiz var. Bu yıl 200 yataklı eğitim ve araştırma hastanesinin temeli atılacak, onun da müjdesini veriyorum.'' 
 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments