BASININ SORUNLARI TARTIŞILDI
admin • 14 Ocak 2011 12:32:24 
BASININ SORUNLARI TARTIŞILDI

 

Ergün canlı telefon bağlantısı ile katıldığı programda “Bilecik’te gazetecilik yapmak gerçekten zor. Bilecik, Eskişehir, Bursa ve Adapazarı arasında konumlanmış küçük bir il. Yetişmiş personel noktasında çok ciddi sıkıntılarımız var. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde yerel medyanın zorluklarının anlatılması için aktif görev yapacak, yerel basınla sürekli iletişim içerisinde olacak yerel basın masası kurulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Konuklar, yerel basındaki maliyet ve kaliteli eleman sıkıntılarının altı çizdi. Ayrıca yerel medyanın Türkçe’yi doğru bir şekilde kullanamadığı, bazı yerel gazetelerin manşetlerinde dahi yazım hatalarının olduğu aktarıldı.

 

Yerele belli toleranslar gösterilmeli diyen konuklar, radyo ve televizyon konularında rekabet ortamının sağlanması gerektiğini belirttiler.

 

Konu hakkında görüş bildiren Radyo Televizyon Yayıncıları Federasyonu Genel Başkanı Adnan Yüce “Anadolu basını kendini artık internete uyarlamalı. Çünkü günümüzde her şey internet üzerinden yapılmaya başlandı. Basın kartının bir cazibesi kalmamıştır. Basın kartına itibar kazandıracak uygulamalar başlatılmalıdır. Yayıncı, elemanının sigortasını ya da elektrik faturasını ödeyemiyor. Yerel gazeteciler sadece seçim dönemlerinde hatırlanmamalı” dedi.

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments