BEBKA’dan 12 Milyonluk Hibe
admin • 11 Kasım 2010 11:29:15 
BEBKA’dan 12 Milyonluk Hibe

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Bozüyük Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleşen tanıtım toplantısında BEBKA Uzmanlarından Ahmet Kalkan slayt eşliğinde salonda bulunanlara Başbakanlık Devlet Planlama teşkilatı tarafından sağlanan hibe kredileri anlatıldı. Bilecik ve Bozüyük Bölgesi için özellikle sanayi ve turizme Yönelik hibe programları ve destekleri üzerinde durulurken hibe desteği almak isteyenlerin 28 Ocak 2011 tarihinde saat 17:00’a kadar projelerini hazırlayarak teslim etmeleri gerektiği bildirildi.

-AMAÇ YENİ ÜRÜN VE KATMA DEĞER YARATMAK

BEBKA Uzmanı Ahmet Kalkan çalışmaların amaçlarına da sunumunda değinirken Hibe Projelerinde ki önceliklerin ARGE ve yenilikçi kapasitenin artırılmasının desteklenmesi, katma değeri yüksek yeni ürünlerin ortaya çıkarılmasının sağlanması, hizmet kalitesinin artırılması gibi etkenlerden oluştuğunu söyledi. BEBKA için 12 Milyon TL bütçenin sadece BEBKA için ayrıldığını ifade eden Kalkan bu paranın tamamını vermek istediklerini kaydetti. Desteklenecek projelerin ise en az 20 Bin TL, en fazla ise 400 Bin TL hibe desteği sağlanacağını ancak bu bedellerin projeyi hazırlayarak sunan işletme ile gerçek orantılı olması gerektiğinin de altını çizdi.

-HİBELER DİLİMLER HALİNDE VERİLECEK

Proje onayı çıkan firmaların proje bedelinin yüzde 20’si oranında banka teminatı gösterme zorunluluğu olduğunu da belirten Kalkan, proje bedelinin yüzde 75’ini ajansın karşılayacağını, hibe desteğinin ise yüzde 20 ön ödemeyle başlayıp yüzde 60 ara ödemeler yüzde 20 ise nihai ödeme şeklinde gerçekleşeceğini söyledi.

-TARIMSAL ALANA HİBE YOK

Hibe programına kimlerin başvurup başvuramayacağı konusuna de netlik getirilen toplantıda, tarımsal kalkınma projelerinin var olması nedeniyle bu alana girilmediği açıklandı.

-PROJELERİ UZMANLAR UYGULAYACAK

Programın sonunda ise katılımcılara söz verildi. Salonda bulunan sanayiciler proje hazırlanması aşamasında yardım edilip edilmeyeceği sorunu yöneltirken, BEBKA Uzmanı Ahmet Kalkan, projelerin değerlendirme aşaması olduğu için bu yönde bir hizmet veremediklerini söyledi. Kabul edilen projelerin uygulamaya koyulması aşamasında ise kurum bünyesinde ki uzmanların desteği ile projelerin yürütüleceğini ifade etti.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments