BELEDİYE MECLİSİ BU KEZ UZUN SÜRMEDİ

BELEDİYE MECLİSİ BU KEZ UZUN SÜRMEDİ

 Gündem maddelerine geçilmeden önce Belediye Başkanı Selim Yağcı idare olarak yeni bir gündem maddesini açıklamayla birlikte meclise sunmak istediklerini belirtti.

 

“Belediyemiz projelerinde ve yatırımlarında kullanmak üzere Cumhuriyet Mahallesi 212 Ada 12 numaralı 3 bin 760 m2’lik ve 33 numaralı 41 bin 120 m2’lik taşınmazların satın alınmasına ihtiyaç duyulmuştur” diye konuşan Başkan Yağcı şunları aktardı:

 

“besihanelerin deplasesinde kullanacağımız bir alan olarak görüyoruz”

“İlimizin her geçen gün gerek sanayi yatırımları gerek mimarisi ve bunlara bağlı olarak hizmet sektörü anlamında gelişmesi gereksinim duyduğu altyapı ve üstyapı ihtiyaçları artmaktadır. İlimizde meydana gelen ihtiyaçlara sağlıklı çözümler üretmek adına Belediyemizde çeşitli projeler üretilmekte ve yatırım programları yapılmakla beraber yatırım programlarının hayata geçirilmesi için yeni alanları ve dolayısıyla arazilere ihtiyaç duyulmaktadır. Belediyemiz projelerinde ve yatırımlarında kullanmak üzere Cumhuriyet Mahallesi 212 Ada 12 numaralı 3 bin 760 m2’lik ve 33 numaralı 41 bin 120 m2’lik taşınmazların satın alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

“Belediyemize bu alanları kazandırmayı düşünüyoruz”

5393 sayılı Belediye kanununun meclisin görev ve yetkilerince 18. Maddesinin E bendi taşınmaz mal alınımına, satımına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesine ve tahsisli bir taşınmanın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulmaması halinde tahsisin kaldırılmasına, 3 yıl daha fazla kiralanması ve süreci 30 yılı geçmeme kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aidatları tesisatlara  karar vermek hükmü gereğince Cumhuriyet Mahallesi 212 Ada 12 numaralı 3 bin 760 m2’lik ve 33 numaralı 41 bin 120 m2’lik taşınmazların satın alınması konusunu görüşülmek üzere evrakın Belediye Meclisine havalesi.

Bunu size daha önce bildirmememizin sebebi son anda sahipleri tarafından verilmesine ilişkin olarak bir beyanla arkadaşlarımıza müracaat edildiği için zaman kazanma adına size tek gündem maddesi olarak getiriyoruz.

 

Eğer buna ilişkin de bir açıklama yapayım. Bu arazi arıtma tesisinin gerisinde olan bir arazi. 44 dönümlük bir arazi. Biz biliyorsunuz besihaneler şu anda şehre yakın noktalarda ciddi sıkıntı. İlk aşaması şu anda onu gerçekleştirebilirsek besihanelerin deplasesinde kullanacağımız bir alan olarak görüyoruz ama bakarsınız ki besihanecilerimiz biz burayı göstermemize rağmen kendi arazilerimize yapacağız bunu deyip ayrı noktalara giderse şehrin dışında başka noktaları tercih ederse biz de burayı Belediyenin diğer amaçları noktasında kullanmaya ilişkin olarak meclisimiz tarafından gündeme alınmasına olur verilir ve satın alınması noktasında bir karar ortaya çıkarsa buraları mülk sahipleriyle anlaşılabilirse Belediyemize bu alanları kazandırmayı düşünüyoruz.”

Konu bir sonraki meclis toplantısında görüşülmek üzere Ak Parti’nin kabul oylarıyla kabul edildi.

 

 

“Mezbaha 10 yıllığına kiralanacak”

Gündemin birinci maddesinde “mülkiyeti Belediye’ye ait Bilecik merkez İstasyon Mahallesi Karasu Mevkii’nde bulunan mezbahanın 10 yıllığına kiralanması” konusu görüşüldü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı konunun daha önceden meclisin gündemine geldiğini, mezbaha yapımına başlandığını ancak Tarım Bakanlığının da Avrupa Birliği kıstasları çerçevesinde şartların devamlı değişmesi sonucu mezbahaneyi istenen şekilde işletmeye açamadıklarını belirtti.

 

Yağcı “Yeni yapılacak mezbahaneye ilişkin olarak yeni yatırımlarla birlikte oldukça yeni maliyetlere ihtiyaç var ve bu maliyetlerde tabi Belediye için hesap etmediğimiz artı yüklerini de oluşturuyor. Ayrıyetten mezbaha işletmeciliği olarak Belediye’ye kar getirmeyen artı yük yükleyen bir işletmecilik şeklinde. Şehrimizde bu et kesim ve satış işleriyle uğraşan bazı arkadaşlar Belediyemize de müracaat ederek, bu ek yatırımları yaparak bu mezbahaneyi hayata geçireceğini, talip oldukları noktasında bir iradeyi ortaya koydular. Meclisimiz tarafından bu tesisin 10 yıllığına kiralanması noktasında bir izin ortaya çıkarsa tabi yine ihaleye çıkaracağız. İhale de en uygun fiyatı veren arkadaşımız bu noktada alacak ve o eksiklikleri tamamlayarak burada mezbahaneyi Belediye adına, Belediye mezbahası olarak işletmecisi kendisi olarak hizmete sokacak.” ifadelerini kullandı. 

Görüşülen gündem maddesi Ak Parti ve CHP’nin kabul MHP’nin çekimser oyları ile 10 yıllığına kabul edildi.

 

“MHP çekimser kaldı”

Gündemin bir diğer maddesinde “Bilecik Merkez İstiklal Mahallesi Karakız Mezarlığı Mevkii 23 pafta, 331 ada, 1 ve 2 numaralı persellerin satın alınması” görüşüldü. CHP meclis üyelerinin satın alınacak değerin fiyatının neye göre belirlendiğinin sorulması üzerine Başkan Yağcı Kıymet takdir komisyonunun değerin satın alınması için fiyat belirlediğini belirtti, emlakçılarla fiyat tayini yapıldığını ifade etti.Konu Ak Parti ve CHP’nin kabul MHP’nin çekimser oylarıyla kabul edildi.

Daha sonra İmar konuları görüşüldü. İmar konuları hakkında Belediye Başkanı Selim Yağcı ve İmar Müdürü Abdullah Ay meclis üyelerine bilgi verdi.

Toplantı da son olarak Cumhuriyet Halk Partisi adına meclis üyesi Seyfi Özgen önerge verdi.   

 

Verilen önergelerde “Ertuğrulgazi Mahallesini Abbaslık köyüne bağlayan cadde isminin Mevlana Caddesi olarak değiştirildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. İlimiz Abbaslık köyünün simgesi olan, ilimizle özdeşleşen Uzun Ömer isminin bu caddeye verilmesini, Stadyum sokağı isminin de Mevlana Caddesi olarak değiştirilmesini arz ederiz.”

 

“Belediyemiz mücavir alanına giren Başköy- Küplü- Bekdemir- Aşağıköy gibi Merkez köylerimiz başta olmak üzere birçok köyümüzde çocuk oyun parkları bulunmamaktadır. Bu köylerimize en kısa sürede çocuk oyun parkları yapılmasını bilgilerinize arz ederiz”

 

“ Belediyemiz Bilecik merkezde bulunan bazı oyun parklarında deformeler oluşmakta olup, ciddi tehlikeler arz etmektedir. Tüm oyun parklarımızın elden geçirilmesini, tehlike arz eden ekipmanların kaldırılmasını, mümkün ise yerine yenilerinin koyulması gerekmektedir. Aynı zamanda parklarımızın temizliğine de önem verilmesi konusunu bilgilerinize arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

 

“halkın ağzında Abbaslık yolu olarak geçiyor”

CHP grubu adına verilen yazılı önergeleri okuyan Başkan Yağcı Ertuğrulgazi Mahallesinin Abbaslık köyüne bağlayan cadde isminin Uzun Ömer olarak değiştirilmesiyle ilgili “Uzun Ömer ismini teklif eden olmadı bu zamana kadar. Konuyu bir inceleyelim. Tabi biz aslında adrese dayalı kayıt sistemi anlamında yaptığımız bir değişiklik, onu hatırlıyorum. Biz ne kadar ismi Uzun Ömer de desek başka isimler de koysak halkın ağzında Abbaslık yolu olarak geçiyor ama adrese dayalı kayıt sistemi açısından. Bir inceleyelim gelecek meclisimizde onu bilgilendiririz.” ifadelerini kullandı.

 

“gündemimizde olan konu”

Başköy- Küplü- Bekdemir- Aşağıköy gibi Merkez köylerine çocuk oyun parkları yapılmasıyla ilgili ise çalışmalarının olduğunu vurgulayan Başkan Yağcı “eksiklikleri gideriyoruz, 20’ye aşkın köyde çocuk oyun parkı kurduk. Şu anda ekipler değişik yerlerde çalışıyor ama gündemimizde olan konu. İnşallah oralara da birer çocuk parkı yapacağız” dedi.

 

“Bu, akşam büyükler tarafından yapılıyor”

CHP meclis üyelerinin “Parkların temizliğine önem verilmesi ve tehlike arz eden ekipmanların kaldırılması” önergesine ise Başkan Yağcı bazen anneler babalar parklarda çocuklarını beklerken oralarda çekirdek kabı ve benzeri şeylerin oluştuğunu ve bunların çocukların sağlığını bozacak düzeyde olduğunu belirterek aileleri uyarmaya çalıştıklarını söyledi.

Yağcı “Bir taraftan çocuklarımıza çok önem veriyoruz ama öbür taraftan da onların kullandığı bir mekana saygısızlık yapıyoruz. Orada çöp kutuları, diğer şeyler var. Çekirdek yenilecek ama biraz daha dikkat etmek lazım. Beşiktaş mahallesinde bir programımız vardı. Geçerken göz attım. Bu akşam büyükler tarafından yapılıyor. Erken geçtim oradan, 8 gibi geçtim. Çünkü çocuklar yapıldığında ekipler geziyor. Park emin olun oradaki kutukolalardan, diğer şeylerden sabah 8’de bakılamayacak konumda, durumda. Biz buraları temizletiyoruz ama sizlerde gördüğünüz eksiklikleri belirtirseniz bizde bunların üzerinde daha uygun şekilde uygulama yaparız.” ifadelerini kullandı.

Başkan Yağcı CHP’nin verdiği önergeler hakkında açıklamalarda bulunduktan sonra toplantı sona erdi.

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam