BİLECİK REHBERLERİ YETİŞİYOR

BİLECİK REHBERLERİ YETİŞİYOR

 

Bilecik’in en büyük problemi, tanıtım. Tanıtım konusundaki en büyük eksiklik ise Bilecik’i tanıtacak yetişmiş elemanların olmaması. Bu eksikliği fark eden Şeyh Edebali Derneği, BEBKA ile ortaklaşa kurs açtı. 160 saat teorik ve uygulamalı eğitimden oluşan kurs devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Bilecik ve Osmaneli ilçesinin tarihi ve turistik mekanlarını gezip yerinde öğrenen kursiyerler, bu hafta sonu Söğüt, Bozüyük ve Pazaryeri’nin tarihi mekanlarını bizzat yerinde görerek öğrendiler.

Cumartesi günü gerçekleşen uygulamalı eğitimde, Dursun Fakih Türbesi ve çevresi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Makam Kabirleri, Halime Hatun Mescidi, Türk Büyükleri Anıtı, Hamidiye Camii, Dar’ül Eytam, Söğüt İdadisi, Söğüt Etnografya Müzesi, Kaymakam Çeşmesi, Çelebi Mehmet Camii ve Kuyulu Mescid gezildi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Rehber Ahmet Vatan eşliğinde gezilen eserler tek tek incelendi ve bilgi alındı.

Pazar günü ise, Bozüyük Tren Garı, İslam Ağa Konağı, Köprülü Noman Ağa Konağı, Selçuklu Döneminden kaldığı rivayet edilen Kümbet, Kasımpaşa Cami ve Aşevi, Tarihi Evler, Metristepe Anıtı ve Şehitlik, Türbin Mesire Alanı, Balık Çiftlikleri, Atatürk Köşkü gezildi.

Pazaryeri ilçesinde ise, Çömlekçilikle ünlü Kınık Köyü gezildi. Kınık Köyü Muhtarı Salim yaşar, Köydeki çömlek atölyeleri  ve çömlekçilikle ilgili bilgi verdi.

Daha sonra Pazaryeri ilçesinde bulunan tarihi evler ve cami gezildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam