BU YIL BİLECİK YILI OLACAK
admin • 2 Şubat 2011 14:17:45 
BU YIL BİLECİK YILI OLACAK

“ÇEVRE YOLUNUN RANTINI

TİCARETİMİZE YANSITACAĞIZ”

 

Kültür ve Kongre Merkezi 2011 yılında bitecek, bölgenin en büyük Aquapark’ı yaza kadar yapılacak, 2000 kişilik Kapalı Spor Salonu yapılacak, atıl durumdaki Hamsu Vadisi piknik ve eğlence merkezi olacak, bu vadiden Şeyh Edebalı Türbesi’ne kadar yürüyüş yolu yapılacak… gibi müjdeler aktaran Yağcı: “yapılan çevre yolunun rantını ticaretimize yansıtmamız lazım. Oraya yapılacak otogar ve diğer tesisler ile orayı canlandıracağız ve rant sağlayacağız. 150 dönümlük tapumuz var. O alanda 150 dönüm daha alacağız ve otogarın dışında alışveriş merkezi, teşhir mağazaları ve küçük sanayi kuruluşları barındıracağız” dedi.

 

“İŞYERİ SIKINTISI ÇÖZÜLECEK”

 

Çevre yolu ile şehrin birleşim noktasının yola yakışır şekilde olacağını aktaran Yağcı; “Eski belediye binamız yıkıldı. Sinema da yakın zamanda yıkılacak. Ama bu süreç içerisinde Bilecik sinemasız kalmayacak. Yeni bir sinema oluşturulması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. İldeki konut sıkıntısını nasıl asgari düzeye indirdiysek, yeni yapılacak bina ile de iş yeri sıkıntısını asgari düzeye indireceğiz” diyen Yağcı konuşmasının devamında şu cümlelere yer verdi: 

 

“ANAHTAR TESLİM YOLLAR YAPACAĞIZ”

 

“2011 yılında, kenarında ağacıyla ve yürüyüş yolu ile anahtar teslim yol çalışmaları yapacağız. Gençlerimize yönelik kurslarımız devam edecek. Seçilen 4 mahalleye çocuk oyun evleri yapacağız ve bu sayede çocukların kışında oyun oynamalarını sağlayacağız.

Belediyemiz olarak 7 senedir kapımıza gelen kimseyi geri çevirmedik. Herkese yardım eli uzattık ve talep ettiğini karşılamaya çabaladık. Bundan sonra da öyle olacak.

 

“YEREL BAZDA ŞEHRİN

KOORDİNASYONUNU SAĞLAYACAĞIZ”

 

Bilecik Tanıtım Platformu kurmak istiyoruz. Bu sayede her yıl kasım ayında ilimizin sorunlarının tartışıldığı bir kampa gireceğiz. Bilecik hakkındaki her şey konuşulup tartışılacak. Bu yöntem ile yerel bazda şehrin koordinasyonunu sağlayacağız.

 

“TARİH ARAŞTIRMA

MERKEZİ KURULACAK”

 

Sayın rektörümüz ile iletişim halindeyiz. Bilecik Tarihini Araştırma Merkezi kurmayı planlıyoruz. Bu sayede şehrimize gelen misafirlerimizi tarihsel manada doyurucu çalışmalar yapabileceğiz. Ayrıca yapılacak bir merkez ile el sanatları konusunda eğitimler vermeyi, üretim yaparak bu ürünleri gelen misafirlerimize armağan etmeyi düşünüyoruz. Bu konudaki projemizi de BEBKA’ya sunduk.

 

“YAPILAŞMAYA STANDART

GETİRECEĞİZ”

 

Önceki yıllarda konut sıkıntısı yaşanıyordu. Ama şimdi görüyoruz ki her mahallede bir inşaat yapılıyor. Bu güne kadar zaruretlerle uğraştık. Artık şehrin estetiğine uygun binalar yapılacak. Yapılaşma belli kurallar çerçevesinde denetlenecek.

 

BELEDİYENİN YAPTIĞI SUNUMU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


“VAAT ETTİĞİMİZ NE

VARSA GERÇEKLEŞTİRDİK”

 

Başkan Yağcı, 2004’den bu yana verdiğimiz demeçlerle yaptıklarımız denklik gösteriyor diyerek, vaat ettikleri ne varsa gerçekleştirdiklerini ve şuan günlük 1.500.000 TL ödeme yapabilecek düzeyde olduklarını aktardı.

Bilecik’in en büyük referansı tarihtir. Bilecik’te tarih ve geleceği harmanlayacağız diyen Yağcı konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Belediye yönetiminde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Bir proje geliştirilirken birkaç yıl şehri rahatlanmasını düşünemezsiniz. Öyle bir projeksiyon geliştirmelisiniz ki yapılan hiçbir proje bir diğer projeye engel teşkil etmemeli ve şehrin gelişimi önünü tıkamamalıdır.

Göreve geldiğimizde halkımıza yönelik gerçekleştirdiğimiz iletişim çalışmalarıyla halkın beklentilerini ölçtük, uzun süre birebir görüşmeler yaptık. O dönem çıkar sonuçlar ve halkımızın talepleri ile kentimizin geleceğine yönelik kültür kongre merkezi, karası deresi ıslah projesi, hamsu vadisi projesi, otogar projesi, iş merkezi projesi, katı atık bertaraf tesisi projelerini geliştirdik. Bu projelerle ilgili son durumu paylaşmak istiyorum.

Kültür ve kongre merkezi ile ilgili ihale sürecini tamamladık. Hukuki süreç devam ediyor. Karasu deresindeki ıslah çalışmaları sona erdi. Proje kapsamında yapılacak olan kapalı spor salonunu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün 2011 yılı yatırım planına aldırdık. Hamsu vadisi çalışmalarında yer teslimi yapıldı.

1. etap çalışmalarına başladık. 2011 yaz döneminde hamsu vadisini kaklımızın kullanımına açacağız. Otogar projesi için kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor.  Eski belediye binasının olduğu yere yapılacak iş merkezi ile ilgili yer teslimi yapıldı ve yetkili firma yıkım işlerine başladı. Eski belediye binasının olduğu yere yapılacak iş merkezi ile ilgili yer teslimi yapıldı ve yetkili firma yıkım işlerin başladı. Proje iki yıl içerisinde tamamlanacak. Bu projede yapılacak modern iş ofisleri ve çeşitli sosyal üniteler şehrimizin ekonomik ve sosyal hayatına prestij kazandıracağına inanıyoruz.

Atıksu temizleme projesi firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Katı atık bertaraf tesisi projesi için yer tesbiti yapıldı. Çalışmalara devam ediyoruz. Prestij projelerimizin çalışmaları 2011 yılında önemli bölümleri halkın kullanımına açılmak üzere saat gibi işleyecektir. Bunların dışında, 2011 yılı içinde Bilecik’te sıcak asfalt yapılmayan yol kalmayacak. Bu kapsamda tüm okul bahçelerimizin asfalt ve çevre düzenlemeleri gerçekleştireceğiz.

11 Mahallemize 11 Osmanlı Çeşmesi projemiz 2011 yılında tamamlanacaktır. Kentimiz tarihine uygun yapılaşma çalışmalarıyla gelişimine devam edecektir. Yıl içerisinde Şeyh Edebalı Türbesi’nin düzenleme çalışmalarını başlatacağız. Yapılacak düzenlemeler ile özellikle engelli vatandaşlarımız için türbeye çıkışlar daha kolay olacak.

 

SORULAR YANITLANDI

 

Gazetemizin yönelttiği “Bahsi geçen bu projeler Bilecik’te ikamet eden öğrenci ve gençleri, özellikle hafta sonları şehirde tutmaya yetecek mi?” sorusuna Yağcı; Hamsu Vadisi’ne yapmayı planladığımız eğlence alanları ve eski binamızın yerine yapılması planlanan alışveriş merkezi gibi projeler bunu sağlayabilir. Bunun yanı sıra yapacağımız kültürel ve tarihi zenginliğimizi ön plana çıkaracak çalışmalar neticesinde diğer illeri Bilecik’e çekebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Ayrıca sorduğumuz “Bilecik’i futbol alanında temsil edecek bir futbol takımı projeniz var mı?” sorusuna, hatırlarsınız Bilecik Spor için elimizden gelen her şeyi yaptık. Esnafımızdan sanayicimizden destek olması konusunda taleplerde bulunduk. Ama bu fedakarlıklar yeterli olmadı. Zaten baktığımızda bu tarz bir talebin de olmadığını görüyoruz. Herkes Bilecik Spor’a küskün durumda. Belki farklı bir takım kurulabilir ve yükselmesi sağlanabilir” yanıtını aldık. HASAN GÜNER

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments