CHP’DEN HÜKÜMET ELEŞTİRİSİ
admin • 27 Aralık 2010 17:45:18 
CHP’DEN HÜKÜMET ELEŞTİRİSİ

 

CHP yönetimi seçim çalışmaları sürecinde, hükümet uygulamalarını eleştiren açıklamalarla dolu broşürler ile halka ulaşmayı hedefliyor. Broşürde 12 Eylül referandumundan sigara yasağına kadar birçok konu eleştiriliyor.

Pazar pazarı mevkiindeki araçların cam sil geçlerine sıkıştırılan broşürlerde hükümetin birçok uygulaması eleştiriliyor.  Broşürün kapağında yer alan Yaşar Tüzün imzalı açıklamada

“12 Eylül referandumunda sandıktan hayır çıkararak, ülke geleceği için kaygılarını ve endişelerini ortaya koyan duyarlı Bilecik seçmenine teşekkür ediyoruz.

Yargının siyasallaştırılması konusunda gördüğümüz tehlikeyi, Anayasa Mahkemesi’nin yapısı ile ilgili endişelerimizi sizlerle paylaştık, sesimize kulak verdiniz, gereğini yaptınız. Teşekkürler Bilecik” deniliyor. Broşürün içeriğinde yer alan konular şu şekilde:

 

KAYGILARIMIZDA NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI

 

Hakim Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri istifaya zorlandı, AKP hükümetinin atadığı Adalet Bakanlığı’ndaki bürokratları HSYK üyesi yapıldı.

Anasaya Mahkemesi kanun eksikliğinden kilitlendi davalara bakamaz duruma getirildi.

Binlerce insanımızı yakından ilgilendiren 4C kadrosunda çalışanların mağduriyetleri ile ilgili davalara bakılamıyor.

Sigara yasağı ile ilgili davalara bakılamıyor. Ne zaman bakılacağı da belli değil.

Kaygılarımızda ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı.

 

BİLECİK KÖYLÜSÜNÜN ÇİFTÇİSİNİN SUÇU NE?

 

Ülke genelinde 2007 yılında yaşanan kuraklıkla ilgili olarak AKP hükümeti 4 Temmuz 2007 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kuraklık kapsamına alınan illeri ve bu illerde uygulanacak destekleme oranlarını açıkladı.

Açıklanan 40 ilin arasında Bolu, Düzce, Eskişehir, Kütahya gibi komşu illerimizin tamamı varken, Bilecik bu kapsama alınmadı. Tüm çevre komşu illerimiz kurak da sadece bizde mi yağış var? Bilecik çiftçisinin neden kuraklık destekleme kapsamına almadınız? Diye sorduk. Bakan tatmin edici açıklama yapamadı. Bilecik çiftçisinin ve köylüsünün suçu ne?

 

BİLECİK CEZALANDIRILIYOR MU?

 

AKP hükümeti, yatırımlarda beklenen canlanmayı sağlayamadığı için il bazında teşvik sistemine bölgesel ve sektörel teşvik şekline dönüştürmek üzere çalışma yapmıştır. Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları ve Hazine Müsteşarlığı’nın halen 49 ili kapsayan teşvik sistemini yeniden ele alarak eş zamanlı bir çalışma ile yeni teşvik yasası uygulamaya koymuştur.

Mermer ve seramik konusunda en fazla teşviki hak eden Bilecik ilimiz daha önceki 49 ili kapsayan teşvik sisteminden yararlanamamış bu konuda ciddi bir mağduriyet yaşamıştır.

8 yıllık AKP iktidarında bir tek çimento fabrikası dışında Bilecik ilimize hiçbir sanayici gelip, bir çivi çakmamıştır. Çimento fabrikasının geliş sebebi de ham madde yakınlığıdır. Bunun sebebi AKP hükümetinin siyasi uygulamalarıdır. Çevremizdeki bütün komşu iller Düzce, Bolu, Kütahya, Afyon gibi iller 3 bölgeye alınmış Bilecik sanayicisine yatırımcısına teşvik verilmemiştir.

Daha önce ilimizde 0 olan işsizlik oranı AKP’nin Bilecik ilini cezalandırması sonucunda resmi rakamlara göre %10’a ulaşmıştır. İşsizlik bir aile ferdine verilecek en büyük cezadır.

 

BİLECİK ÜVEY EVLAT MI?

 

Bununla da kalınmadı. Bilindiği gibi, Avrupa Birliği, topluluğa aday ülkelere destek amacıyla mali yardım sağlıyor. Bu kapsamda ülkemize geri ödemesiz 874 milyon euro kaynak gönderdi. Tarım Bakanlığı da 291 milyon euro kaynak ayırdı. Toplam 1.165 milyon euro. AKP hükümeti, 42 ile bu paraları aktarıyor. Bu illerin arasında yine Bilecik yok. bu rakamlar ve bilgiler bakanlığın resmi kaynaklarından alınan bilgilerdir.

Bana verdiğiniz muhalefet, yani denetleme görevi gereği bunları soru önergeleri ile Tarım Bakanına sordum, Bakan hala cevap veremedi. Bilecik köylüsünün, çiftçisinin suçu nedir? Bilecik neden destek alamıyor?

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments