ŞOFÖRLER AYAKLANDI
admin • 27 Aralık 2010 17:42:27 
ŞOFÖRLER AYAKLANDI

 

Bilecik 1 Nolu Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Sabit Saygılı, Öz Bilecik Seyahat Başkanı Tamer Karuk, Yenişehir 21 Nolu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı İrfan Özkul ile 77 Nolu Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Sebahattin Şaylan, Bilecik Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih TUZAK ve 5 taksi durağı yöneticisi ortak bir açıklama yaptılar. 

Ulaştırma Bakanlığı’nın AB Normları çerçevesinde hayata geçirdiği koyduğu şehirler arası düzensiz yolcu taşıma uygulamasının bir örneği de Bilecik ve Bursa arasında başladı. Bursa’da faaliyete başlayan Gökçe Vip Firması, Bilecik’te şube açarak Bilecik – Bursa arasında, 7 kişilik gruplar halinde ve grupların istedikleri saatlerde yolcu taşımaya başladı. Bu durum Bilecik’teki şoför esnafının tepkisine neden oldu.

Bilecik – Bursa arasında taşımacılık yapan Öz Bilecik Seyahat Firması bu uygulamaya karşı çıkarken, iddiaya göre Belediye Başkanı Selim Yağcı’da Öz Bilecik Seyahat’ı korumak için bu firmaya ruhsat vermek istemedi. 

Bu sırada, Bilecik Ticaret Odasına kaydolan, işyerini kiralayan hatta Belediyeye ruhsat harcını dahi yatırdığını belirten Gökçe Vip, ruhsatı almak istedi ama bir türlü alamadı. Yazışmalar görüşmeler devam ederken, konu gündeme geldi ve taraflar karşılıklı açıklamalarda bulunarak kendilerini savundu.

Konuyla alakalı basın açıklamasında Bilecik Grubunun sözcülüğünü yapan Öz Bilecik Seyahat Başkanı Tamer Karuk açıklamada şu cümlelere yer verdi: 

Taşımacılığı yapmaya başlayan firma çeşitli basın organlarında haber konusu olarak gündeme gelmiş ve çıkan haberlerde mağdur olduğunu ve hakkını arama adına gerekli yasal işlemleri başlatacaklarına ilişkin beyanda bulunmuşlardır. Bizler yıllardır şehrimiz de hak, hukuk çerçevesinde toplu taşımacılık yapan ve bir anda ortaya çıkarak isminin Gökçe Vip olduğunu açıklayan bir firmanın Bilecik’imizde ne kadar hakkının olduğunu sormak isteriz. Şehrimizde taksicisiyle, otobüsçüsüyle, minibüsçüsüyle ve diğer taşımacılık yapan tüm firmalarımız ile bizim düştüğümüz mağduriyeti kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Bizler konu ile ilgili gerek genel idare gerekse yerel idaremiz valiliğimiz ve bizzat Belediye Başkanım ile bu konuyu görüşerek kendilerinden fikir aldık. Burada özellikle Bilecik Belediye Başkanımız Selim Yağcı ile Görüşerek, Gökçe Vip sahiplerinin Belediyemiz  ve Belediye Başkanımız Selim Yağcı’ya karşı yapmış oldukları asılsız haberlere karşı, şehrimizdeki tüm toplu taşımacılık yapan firmalar olarak, asıl mağdur olanların bizler olduğunu ve belediye Başkanımızın bu konudaki hassasiyetinin bizler için gurur verici olduğunu belirtmek isteriz.

Bilecik Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Tuzak, Bilecik'te yeni kurulan bir firmanın Bursa'ya 7 kişilik araçlarla taksi dolmuşçuluğu yapmasının yıllardır hizmet veren otobüs firması ve taksicileri mağdur ettiğini söyledi. 

Tuzak, Bilecik Otobüs Terminali'nde düzenlediği basın toplantısında, söz konusu firmanın resmi olmasına rağmen korsan taşımacılık yaptığını bu firmanın, mahalle aralarından yolcu alarak Bursa'ya yolcu götürmesinin taksi duraklarındaki esnaf ve otobüs firmalarını mağdur ettiğini kaydetti. 

Yıllardır Bursa'ya yolcu taşıyarak ekmek yediklerini ve halka hizmet sunduklarını ifade eden Tuzak, şöyle konuştu: 

''Şimdi başka kentten buraya gelerek bir korsan taşımacılığına benzer şekilde bizim ekmeğimize mani olunması hiçte doğru değildir. Biz şu anda hizmet verirken standartlarımızı da yükseltmek için araçlarımızı yenilemeye çalışıyoruz. Bizler Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızdan bu tür olaylara fırsat verilmemesini ve bu tür firmalara ruhsat verilmemesini istiyoruz. Bu konuda da Bilecik halkının bizleri desteklemesini istiyoruz. Burada mağdur olan 21 otobüs sahibinin yanında taksici esnafımız ile minibüsçü esnafımız da mağdur olmuştur.'' HASAN GÜNER

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments